Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkim Tygodniu nie tylko w Pruchniku zawisła kukła. Było ich więcej w Podkarpackiem [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna.
Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna. Facebook/Grupa Tatarland
W co najmniej kilku innych miejscowościach Podkarpackiego w Wielkim Tygodniu zawisły kukły. Jednak w żadnej nie doszło do "sądu nad Judaszem", jak w Pruchniku.

Nie tylko w Pruchniku, w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek zawisły kukły. Otrzymaliśmy informacje, że tylko w okolicach Pruchnika takich było co najmniej trzy.

Jedna wisiała na drzewie w Tyniowicach, w gminie Roźwienica. Dwie w Tuligłowach w gm. Rokietnica.

- Te kukły również zawisły w nocy z czwartku na piątek. Nie miały jednak żadnej symboliki czy napisów. W piątek po południu zostały zrzucone i spalone. Nie było widowiskowego bicia pałami czy kijami, jak to miało miejsce w Pruchniku

— mówi nam mieszkaniec powiatu jarosławskiego.

Od wielu lat, rokrocznie zwyczaj wieszania kukieł obchodzony jest w Tarnogórze w gminie Nowa Sarzyna w powiecie leżajskim. Nie ma podtekstu antysemickiego. Judasz ma odniesienie do kogoś złego.

- Zawsze zbierze się kilku mężczyzn. Biorą stare ubrania, buty, jakieś szmaty i wypełniają je słomą. Tak robi się takiego menela i wiesza na słupie. W tym regionie kukły symbolizują kapusia, donosiciela, kogoś znienawidzonego — opowiada mieszkaniec gminy Nowa Sarzyna.

Kukła zawsze ma w ręce worek ze srebrnikami. To symbol wynagrodzenia albo korzyści, które odnosi osoba donosząca na innych. Niektóre kukły dodatkowo mają w ręku butelkę po wódce.

- Butelka wódki nie symbolizuje tego, że jest postać, którą symbolizuje kukła, jest pijakiem, ale to, że przy pomocy wódki stara się wyciągać od kogoś informacje, aby go potem dokładniej podkablować. To wyjątkowo ohydne i dlatego w ten sposób piętnuje się takie osoby — twierdzi nasz rozmówca.

W tym roku w Tarnogórze zawisły dwie kukły. W Wielki Piątek zostały zrzucone i spalone. Na Facebooku odnotowała to grupa Tatarland Nowa Sarzyna. Zdjęcia zamieszczamy za zgodą administratora grupy.

„Może wygląda nieco strasznie, ale cytując za wikipedią, to obyczaj ten, zanotowany w źródłach po raz pierwszy w XVIII w., nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa, przypominając o zdradzie Judasza. Swoje korzenie ma w pogańskim obrzędzie topienia Marzanny, który zwalczany przez duchowieństwo, został gdzieniegdzie schrystianizowany. Widowisko rozpoczynało się w Wielki Czwartek nocą (w niektórych regionach już w Wielką Środę), kończąc się następnego dnia po południu. Kukła przedstawiająca Judasza była sądzona, a następnie wieszana na wieży kościelnej" - piszą na Tatarlandzie.

CZYTAJ TEŻ: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Prokuratura w Jarosławiu wszczęła postępowanie. Kto organizował zdarzenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24