1 liga koszykarzy. 400 mecz Macieja Klimy na zapleczu ekstraklasy. We wtorek pojedynek z Kotwicą w Kołobrzegu

tor
Na zdjęciu Maciej Klima.
Na zdjęciu Maciej Klima. Bartosz Frydrych
Na początku sezonu 2016/2017 łańcucianie wygrali osiem meczów z rzędu (zatrzymała ich dopiero Noteć Inowrocław). Zwycięstwo w Słupsku, w którym zresztą sokoły wystąpiły po raz pierwszy w historii klubu, oznaczało, że rekord sprzed dwóch lat został wyrównany. Może zostać pobity już dziś, jeśli nasz zespół wygra zaległy, wyjazdowy mecz 7. kolejki z Kotwicą Kołobrzeg.

Pojedynek z Czarnymi miał też ciekawy, statystyczny wymiar dla jednego zawodnika z Łańcuta. Jak skrupulatnie wyliczył Paweł Fleszar z portalu sportkrakowski.pl po raz czterechsetny na pierwszoligowych parkiecie wystąpił Maciej Klima, od dwunastu sezonów podstawowy koszykarz naszego zespołu.

- Jest jeszcze jednak ciekawostka. Jesteśmy jedyną niepokonaną drużyną na poziomie ekstraklasy i pierwszej ligi - informuje Dariusz Kaszowski, coach Rawlplug Sokoła.

Za luźno na początku

W Słupsku łańcucianie źle rozegrali pierwsze minuty (3:9, 11:19). - Za luźno weszliśmy w mecz, ale z czasem odrobilismy większość strat - ocenia coach Sokoła. Początek II kwarty także należał do miejscowych; prowadzili 33:25, 41:33, jednak na dużą przerwę czarni zeszli z minimalnym plusem (44:43).

- W trzeciej kwarcie zaczęliśmy przejmować inicjatywę i budować przewagę - kontynuuje Kaszowski. Nasz team prowadził 66:55. Początek IV ćwiartki to odjazd gości (82:69), który sugerował koniec mocji. - Wielkich może nie było, ale Czarni nie rezygnowali, w końcówce zeszli na 5 punktów, więc pełnego spokoju nie było - ocenił Kaszowski.

Naładowani jodem

Krótko po meczu z Słupsku nasz team obrał kurs na Kołobrzeg, gdzie rozegra dziś zaległe spotkanie z Kotwicą (godz. 18.30). Kołobrzeski zespół personalnie nie wygląda na słabeusza (m.in. Bodych, Janiak, Zalewski, Grujić ), ale na razie cieniuje. Z dziewięciu meczów wygrał tylko jeden (w Słupsku).

- To prawda, nie idzie im, ale nie wiem, czy to dla nas taka dobra sytuacja - zastanawia się coach łańcucian. - Przegrane wywołują sportową złość. Doszły mnie głosy, że mecz z nami będzie grą o życie, że rywale będą gryźć pariet, aby się przełamać.

Nasz pierwszoligowiec czasu na regenerację nie miał wiele. W poniedziałek Kaszowski nie zaaplikował podopiecznym treningu. - Trzeba odpocząć. Właśnie idziemy całym zespołem na plażę. Będzie się można naładować jodem - mówił wczoraj około południa trener ekipy z Łańcuta. (tor)

WYNIKI: Biofarm Basket Poznań - FutureNet Śląsk Wrocław 70:79, AZS AGH Kraków - SKK Siedlce 94:72, Księżak Syntex Łowicz - Jamalex Polonia 1912 Leszno 97:80, Górnik Trans.eu Wałbrzych - GKS Tychy 73:65, Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Energa Kotwica Kołobrzeg 80:74, Pogoń Prudnik - Polfarmex Kutno 89:66, Enea Astoria Bydgoszcz - WKK Wrocław 62:76.

Czarni Słupsk - Rawlplug Sokół Łańcut 86:94

Kwarty: 28:25, 16:18, 18:25, 24:26.

Czarni: Kordalski 10 (14 as., 5 str., 4 prz.), Seweryn 5 (1x3, 4 str.), Długosz 13 (8 zb.), Cesnauskis 18 (2x3, 9 as.), Pełka 9 (1x3, 8 zb.) oraz Wyszkowski 16 (1x3, 3 prz.), Cechniak 15, Rypiński 0, Sprengel 0. Trener Robert Jakubiak.

Rawlplug Sokół: Karolak 22 (4x3), Małgorzaciak 14 (3x3, 3 str., 2 prz.), Zywert 14 (11 as., 3 str.), Kulikowski 12 (10 zb., 4 str.), Klima 9 (2 bl.) oraz Sewioł 14 (1x3, 9 zb.), Zaguła 5, Fiszer 4 (1x3), Pruefer 0. Trener Dariusz Kaszowski.