Od marca 1940 do lipca 1944 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Inspektoratu Rzeszów. Absolwent konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, którą skończył w styczniu 1944 r. w stopniu kaprala podchorążego.
W czasie okupacji niemieckiej należał do grupy dywersyjnej AK, pod dowództwem Wiktora Błażewskiego „Orlika”. Walczył w III Zgrupowaniu „Zachód” w czasie akcji „Burza” na terenie Bratkowic. Po wojnie, w obawie przed aresztowaniem przez UB, ukrywał się w Gliwicach i w Krakowie.
Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował w Rzeszowie jako inżynier budownictwa. Był współzałożycielem, sekretarzem i wieloletnim prezesem koła nr 2 Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie, autorem kilku prac historycznych o AK m.in. „Żołnierze w sutannach. Kapelani Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów”. Należał do grona „Honorowych Podhalańczyków”.
W 2017 r. został odznaczony Nagrodą Honorową „Świadek Historii”. Był kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Partyzanckiego oraz wielu innych odznaczeń i wyróżnień.
Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Franciszka Sagana rozpoczną się 5 stycznia 2018 r. o godz. 10:30, na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.
ZOBACZ TEŻ: Dokumenty wywiadu AK w Przemyślu, z roku 1943: Niemcy spodziewali się wybuchu polskiego powstania
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?