Zamknij

Nowiny

10 najważniejszych zmian dla podatników. Sprawdź, co nowego w podatkach 2020

10 najważniejszych dla podatników zmian. Podatki 2020

Pxhere.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/13] Poprzednie Następne

Mikrorachunek

1 stycznia 2020 r. wprowadzono tzw. mikrorachunki, czyli indywidualne rachunki podatkowe. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że utworzy je dla każdej osoby posiadającej NIP lub PESEL. Zarówno podatnik, jak i płatnik może sprawdzić numer swojego mikrorachunku na stronie podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Aby to zrobić, należy podać numer NIP lub PESEL. O swój numer rachunku można również zapytać w dowolnie wybranym urzędzie skarbowym.

Na mikrorachunki mamy wpłacać zobowiązania z tytułu PIT, CIT i VAT, jak również odsetki za zwłokę w płaceniu tych podatków lub za koszty upomnienia. Pozostałe przelewy do skarbówki mają odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Z mikrorachunkami jest dużo zamieszania. KAS zaleca przedsiębiorcom, aby wpłat dokonywali na mikrorachunek wygenerowany za pomocą numeru NIP, a nie PESEL. Ponadto podatnicy i bankowcy mają wątpliwości, co robić z opłatami za mandaty, parkowanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi czy wydanie karty pojazdu. Niektóre banki sugerują klientom, aby przelewali na mikrorachunek należności za mandaty, podatki od spadków i darowizn czy od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy