10 turystycznych hitów w województwie podkarpackim

Artykuł sponsorowany
Zamek w ŁańcucieZamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji, w tym stajnie cugowe i wozownia, oranżeria, storczykania i maneż.
Zamek w ŁańcucieZamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji, w tym stajnie cugowe i wozownia, oranżeria, storczykania i maneż. K. Zajączkowski

1. Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji, w tym stajnie cugowe i wozownia, oranżeria, storczykania i maneż.

2. Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”. Trasa wiedzie malowniczymi górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Kolejka kursuje codziennie w sezonie letnim. Zimą, w trakcie ferii kolejką można wybrać się dwa razy w tygodniu. Dodatkowo, dla grup zorganizowanych możliwa jest organizacja przejazdu na zamówienie.

3. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wymieniane jest wśród najbardziej znanych skansenów w Europie. Usytuowany na prawym brzegu Sanu, u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, oddaje typowe dla Podkarpacia naturalne ukształtowanie terenu i występującą na tym obszarze roślinność. Zwiedzający znajdą tu nie tylko wiernie odtworzone wiejskie chaty, czy wiatrak, ale także polski dwór. Niezwykle atrakcyjny jest Galicyjski Rynek, w którym można zajrzeć na dawną pocztę, do zegarmistrza, żydowskiego domu lub remizy, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie u fotografa.

4. Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Muzeum Dzwonów i Fajek mieści się w obrębie starego miasta, w późnobarokowej wieży Zegarowej, wzniesionej w latach 1775–1777 jako dzwonnica unickiej katedry, która później przeszła na własność miasta. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Na ośmiu kondygnacjach znajduje się ekspozycja zabytków ludwisarstwa i fajkarstwa – wyrobów, z których Przemyśl słynął i słynie w Polsce oraz zagranicą. Muzeum (wieża) stanowi najwyższy punkt widokowy w mieście – rozciąga się z niego panorama na cały Przemyśl. Zamontowany na wieży w 1820 r. zegar do dzisiaj odmierza czas z dużą dokładnością.

5. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce
Kopalnię ropy naftowej w Bóbrce otworzono w 1854 r. Do dziś stoi w niej obelisk upamiętniający to wydarzenie, postawiony w 1872 r. przez Ignacego Łukasiewicza. W latach 1854–1880 powstało tu ponad 60 wydrążonych szybów o głębokości dochodzącej nawet do 150 m, z których dwa – Franek i Janina, powstałe w 1860 r. – funkcjonują do dziś. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego powołano w 1961 r., a w 1972 r. udostępniono je do zwiedzania. Jest to jedyne muzeum działające na terenie czynnej do dziś kopalni ropy naftowej. Dokumentuje ono rozwój przemysłu naftowego oraz dorobek polskich nafciarzy.

6. Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie jest jednym z piękniejszych przykładów architektury późnego renesansu w Polsce. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany zamku pokrywa niezwykła dekoracja sgraffitowa, przedstawiająca sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest kaplica usytuowana w baszcie Boskiej, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Wokół zamku roztacza się ogród krajobrazowy z dużymi stawami i licznymi drzewami pochodzenia obcego, a także drzewami rodowymi upamiętniającymi narodziny nowych członków rodu – lipy opatrzone imionami córek i dęby z imionami synów.

7. Zespół zamkowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim
Zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim, zwany małym Wawelem, położony jest w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. To perła polskiej architektury XVI-wiecznej, dzieło przypisywane warsztatowi włoskiego architekta Santi Gucciego. W 1630 r. zamek został ozdobiony sztukateriami włoskiego artysty Giovanniego Battisty Falconiego. W drugiej połowie XX w. zamek został otoczony ogrodem włoskim projektu Gerarda Ciołka. W muzeum zamkowym zobaczyć można kaplicę z wyposażeniem nawiązującym stylem do XX-wiecznej secesji. Wystawy zorganizowano w kilku komnatach, m.in.: w Sali Portretowej (wizerunki królów polskich) oraz w Galerii Tylmanowskiej (bogata sztukateria i obrazy przedstawiające panoramy miast włoskich).

8. Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie
Powstałe w 2012 r. prywatne Muzeum Bombki Choinkowej jest owocem pasji kolekcjonerskiej jego właściciela – Janusza Bilińskiego. Placówka to jedyne i pierwsze w świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Zgromadzony zbiór obejmuje kilka tysięcy eksponatów umieszczonych na choinkach. Część drzewek ubrana jest tematycznie, prezentując m.in. styl amerykański, norweski czy wiktoriański. Specjalna grupę tworzą ozdoby w kształcie atrakcyjnych budynków z terenu Podkarpacia, takich jak zamek w Krasiczynie czy pałac w Łańcucie. Podczas zwiedzania turyści poznają także proces powstawania i zdobienia bombek.

9. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
To jedyne w Polsce interaktywne centrum turystyczno-kulturalne prezentujące historię hutnictwa szkła. Głównymi atrakcjami muzeum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których odwiedzający mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zorganizowano ekspozycje prezentujące zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe. Zainteresowaniem cieszy się także sala poświęcona zastosowaniu szkła w fizyce, w której prezentowane są doświadczenia optyczne. W obiekcie odbywają się także koncerty oraz wernisaże.

10. Skansen Karpacka Troja
Kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła, powstał w miejscu najważniejszych stanowisk archeologicznych, gdzie dokonano odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Na grodzisku zrekonstruowano ponad 150m wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu oraz sześć chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek: otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza.

Więcej informacji na temat atrakcji województwa podkarpackiego na www.podkarpackie.travel.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24