NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  10 tys. osób choruje na Alzheimera

  10 tys. osób choruje na Alzheimera

  Tadeusz Z. Drzewicki

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jadwiga Krudysz-Starzec

  Jadwiga Krudysz-Starzec ©Archiwum

  Rozmowa z lek. med. Jadwigą Krudysz-Starzec z Podkarpackiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera: - Wczoraj obchodzono Światowy Dzień Chorych na Alzheimera. Co powinniśmy wiedzieć na temat?
  Jadwiga Krudysz-Starzec

  Jadwiga Krudysz-Starzec ©Archiwum

  - Choroba ta jest najczęstszą postacią otępienia. Jest to zwyrodnieniowa, postępująca i nieuleczalna choroba mózgu, wpływającą na zachowanie, myślenie oraz pamięć i życie emocjonalne. Do dziś nie znamy jej przyczyn.

  - To prawda, że choroba najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia?

  Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Rzeszów, ul. Seniora 2, dyżur telefoniczny: pn. 15 - 16 , nr (17) 857-93-50.  - Zdarzają się jednak przypadki już u osób czterdziestoletnich.
  Choroba trwa średnio od 8 do 14 lat. Jak na razie Alzheimer jest chorobą nieuleczalną. Dostępne na świecie i w Polsce leki są jednak w stanie przedłużyć samodzielne funkcjonowanie chorego, pod warunkiem, że zaczną być stosowane we wczesnym stadium choroby.

  - Ile osób cierpi z powodu Alzheimera?

  - Przyjmuje się, że na świecie jest to 11 mln chorych. W Polsce jest ich co najmniej 200 tys. W województwie podkarpackim choruje ok. 10 tysięcy, jednak ze względu na niepełność procesu diagnostycznego jedynie około 15 proc. z nich pozostaje zdiagnozowanych; a leczy się niecały tysiąc.

  - Co zrobić, by leczeniem zostało objętych więcej chorych?

  - Nasze stowarzyszenie organizuje co pewien czas badania przesiewowe, których celem jest wykrywanie nowych przypadków tej choroby. Zależy nam na tym, by tę chorobę wykrywać w jak najwcześniejszym jej stadium, ponieważ im wcześniej ją zdiagnozujemy, tym większa szansa na niesienie efektywnej pomocy ludziom chorym.

  - Stwierdzamy niepokojące sygnały związane z zachowaniem u kogoś z naszych bliskich. Jak wówczas postępować?

  Wśród znanych ludzi, u których rozpoznano chorobę Alzheimera znaleźli się: Ronald Reagan, Rita Hayworth, Dean Martin czy były premier W. Brytanii Harold Wilson.  - W żadnym wypadku nie powinniśmy ignorować takich sygnałów i jak najszybciej zgłosić się z tą osobą do lekarza, chociażby rodzinnego. Dzisiaj, wiedza na temat choroby Alzheimera jest dużo większa niż jeszcze parę lat temu. Jeżeli lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia, powinien skierować tę osobę do neurologa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo