Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. urodziny Józefa Szajny. Przed II LO w Rzeszowie stanęła "Drabina do nieba" [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Uczniowie II LO w Rzeszowie uczcili setną rocznicę urodzin Józefa Szajny postawieniem przed budynkiem szkoły instalacji o nazwie „Drabina do nieba”. Szajna, wybitny malarz, rzeźbiarz i scenograf wiele lat temu uczył się w tej szkole.

7-metrowa instalacja ze starymi butami na szczeblach drewnianej drabiny stanęła w piątek 11 marca z inicjatywy nauczyciela muzyki Sławomira Gołąba.

– Józef Szajna był absolwentem naszego liceum i naszym obowiązkiem było uczcić jego urodziny i pamiętać o tym, kim był, co zrobił i dlaczego jego twórczość jest taka a nie inna. Stąd pomysł, by w przededniu 100. rocznicy urodzin Szajny przygotować taką instalację, jego symboliczną słynną „Drabinę do nieba” - mówi Sławomir Gołąb.

100. urodziny Józefa Szajny. Przed II LO w Rzeszowie stanęła...

Przed skromną uroczystością postać Józef Szajny przypomniał uczniom na spotkaniu w szkolnej auli pisarz Jerzy Fąfara, autor książki „18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajny”.

- Ta drabina symbolizuje dążenie do czegoś, co wszyscy chcemy osiągnąć. Chodzi nie tylko o niebo, ale także o nasze marzenia, dążenia. Szajna zawsze podkreślał, że ludzie poszli do nieba, a po nich pozostały buty. W spektaklach i obrazach Szajny ciągle pojawia się motyw drabiny, nie tylko takiej jak ta; instalacje tego typu są w Muzeum Narodowym w Warszawie, znajdziemy je też w wielu miejscach w świecie. Jest to bardzo piękny symbol - mówi Jerzy Fąfara.

Józef Szajna urodził się 13 marca 1922 roku w Rzeszowie. Zmarł 24 czerwca 2008 roku.

Dyplom w zakresie grafiki (1952) i scenografii (1953) uzyskał w krakowskiej ASP. Tuż po studiach, w 1954 roku, rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. Od roku 1972 był profesorem w ASP w Warszawie, gdzie między innymi kierował studium scenografii. Współpracował z wieloma teatrami.

Twórczość Józefa Szajny, zarówno teatralna, jak malarska i rzeźbiarska, naznaczona była doświadczeniem wojennym i obozowym. Był więźniem Auschwitz, gdzie dwukrotnie trafił do bloku śmierci, i obozu w Buchenwaldzie.

Jednym z powtarzających się motywów w jego twórczości była drabina. Pojawiła się m.in. w spektaklach „Majakowski” i „Dante”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24