MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami

Łukasz Solski
Wideo
od 7 lat
W sobotę, 7 września, koło łowieckie Przemyski Klub Łowiecki „Ponowa” świętowało 100-lecie istnienia. To najstarsze koło łowieckie w okręgu przemyskim. Klub liczy ponad 90 członków.

Obchody rozpoczęły się w muzeum

O godzinie 11:00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy poświęconej stuletniej historii działalności klubu. Wystawa była wzbogacona o prezentację monografii koła.

Msza święta i uroczysty przemarsz

O godzinie 15:00, w kościele w Wapowcach, odbyła się msza święta w intencji zarówno obecnych, jak i byłych członków klubu oraz ich rodzin. Uroczystość ta miała charakter szczególny, ponieważ podczas nabożeństwa poświęcono nowy sztandar klubu, co było symbolicznym akcentem stulecia działalności "Ponowy".

Po zakończonej mszy, nastąpił uroczysty przemarsz uczestników wydarzenia wraz z pocztami sztandarowymi. Marsz prowadził do Dworu Wapowce.

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami
Łukasz Solski

Oficjalna część obchodów

Organizatorzy powitali gości, a następnie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia, w trakcie których wyróżniono zasłużonych członków klubu.

Myśliwi wyróżnienie medalami i dyplomami

Najwyższe odznaczenie łowieckie ZŁOM:

  • Krzysztof Fabian

Złoty medal Zasługi Łowieckiej:

  • Marek Jaremczuk
  • Ryszard Miśniak

Srebrny medal Zasługi Łowieckiej:

  • Ludwik Kaszuba
  • Leszek Rusinek
100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami
Łukasz Solski

Brązowy medal Zasługi Łowieckiej:

  • Robert Chamułka
  • Artur Kogut

Medal Za Zasługi Dla Łowiectwa Okręgu Przemyskiego:

  • Mariusz Kopko
  • Paweł Miczałowski
  • Paweł Prokopski
  • Antoni Sokołowski

Przemyski Medal Stulecia PZŁ:

  • Józef Choma
  • Tadeusz Hrycewicz
  • Jan Sura

Zarząd Okręgowy PZŁ w Przemyślu wyróżnił członków koła dyplomami:

  • Jan Bielaszka
  • Daniel Figlarowicz
  • Katarzyna Jopa
  • Sebastian Jopa
  • Jerzy Karpierz
  • Marek Kawiński
  • Jarosław Kuligowski
  • Daniel Maciupa
  • Władysław Maciupa
  • Jan Malinowski
  • Maciej Malinowski
  • Rafał Przybylski
  • Andrzej Równicki

Uroczystości zakończyła biesiada myśliwska, podczas której nie zabrakło tradycyjnych potraw, muzyki oraz tańców.

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami
Łukasz Solski

Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa" – historia i współczesność

Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa", założony w 1924 roku, jest jednym z najstarszych kół łowieckich w regionie. Klub zrzesza około 90 członków, a jego sztandar ozdobiony jest prestiżowymi odznaczeniami, w tym "Medalem Świętego Huberta", "Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Województwa Przemyskiego" oraz "Złomem" – najwyższym odznaczeniem łowieckim. Klub gospodaruje na obszarze ponad 20 tys. hektarów, a jego członkowie dbają o tradycje i rozwój łowiectwa w regionie.

Początki i założyciele klubu

Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa" został powołany do życia 5 grudnia 1924 roku. W gronie założycieli znaleźli się wybitni mieszkańcy Przemyśla, w tym gen. bryg. dr Czesław Majewski, kpt. Czesław Mańkowski, kpt. Józef Turczyński oraz lekarz weterynarii Karol Cehak. Prace nad statutem klubu zostały zakończone w marcu 1925 roku, kiedy to dokument zatwierdzono decyzją Prezydium Województwa we Lwowie. Klub od początku swojego istnienia miał na celu pielęgnowanie łowiectwa, a także dbanie o przestrzeganie ustawy łowieckiej i rozwijanie gospodarki łowieckiej.

W okresie międzywojennym członkowie klubu nie tylko organizowali polowania, ale również aktywnie uczestniczyli w ochronie terenów łowieckich. Zwalczano kłusownictwo, a także organizowano uroczyste polowania hubertowskie, zawody strzeleckie i bale myśliwskie. Klub posiadał swoje legitymacje członkowskie, a członkowie aktywnie popularyzowali łowiectwo na łamach prasy, między innymi za sprawą kpt. Władysława Kobylańskiego.

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami
Łukasz Solski

Tradycje i działalność w czasie wojny

Wraz z wybuchem II wojny światowej działalność klubu została przerwana. Wielu członków stanęło na pierwszej linii frontu, a niektórzy z nich zginęli w wyniku działań wojennych, w obozach jenieckich oraz na morzach i pustyniach. Mimo trudnych warunków, niektórzy członkowie klubu, jak płk dyp. Władysław Rozwadowski, prowadzili działalność łowiecką nawet w oflagach.

Po wojnie, w 1949 roku, klub został reaktywowany przez ocalałych członków. Dzięki staraniom Romana Maksymowicza i Stanisława Zawirskiego klub wznowił swoją działalność zgodnie z przedwojennym statutem. W 1952 roku Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa" został oficjalnie zarejestrowany jako stowarzyszenie, a jego członkowie kontynuowali polowania i hodowlę zwierzyny na dzierżawionych terenach.

Powojenny rozwój i sukcesy

W latach 50. i 60. XX wieku klub umocnił swoją pozycję organizacyjną. Na dzierżawionych obwodach, zwłaszcza w terenach leśnych, prowadzone były intensywne działania mające na celu ochronę zwierząt łownych oraz eliminację drapieżników. W tym czasie klub zaczął zdobywać swoje pierwsze medalowe trofea. Były to m.in. oręż dzików, które zdobyli tacy członkowie jak Zbigniew Harmak, Jan Choma i Stefan Urban.

Sukcesy klubu to także rozwój populacji zwierzyny, w tym płowej. W latach 60. odnotowano pierwszy odstrzał jelenia, którego byk został pozyskany w uroczysku Hołubla przez Z. Patalasa. Dzięki skutecznej ochronie łowisk klub zyskał renomę w środowisku łowieckim, a jego członkowie zdobywali kolejne trofea, w tym medalowe parostki sarny.

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wyróżnieni medalami i dyplomami
Łukasz Solski

Najnowsza historia i działalność klubu

Obecnie Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa" kontynuuje swoją misję, działając na trzech obwodach łowieckich o łącznej powierzchni 20 944 hektarów, z czego 4674 hektary to lasy. Dwa obwody znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Przemyśl, a trzeci leży na zachód od miejscowości Dubiecko. Członkowie klubu polują głównie na dziki, sarny i jelenie, a także zwierzynę drobną, taką jak lisy, bażanty i kaczki. Klub podejmuje również działania na rzecz odbudowy populacji kuropatwy i zająca.

Na przestrzeni lat klub został wyróżniony wieloma odznaczeniami. Sztandar klubu ozdobiony jest "Medalem Świętego Huberta" i "Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Województwa Przemyskiego". W 2004 roku, z okazji 80-lecia istnienia, klub został odznaczony najwyższym odznaczeniem łowieckim "Złom".

Działalność edukacyjna i kulturalna

Oprócz prowadzenia gospodarki łowieckiej, Przemyski Klub Łowiecki "Ponowa" angażuje się w działalność edukacyjną i kulturalną. W ramach propagowania łowiectwa i ochrony przyrody klub organizuje spotkania z młodzieżą oraz lokalnymi społecznościami. Ważnym elementem działalności klubu jest również kultywowanie tradycji łowieckich, takich jak polowanie hubertowskie, które poprzedza msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli w Żurawicy Górnej.

W XXI wieku klub rozwija swoją działalność, w tym organizację imprez myśliwskich i spotkań kulturalnych. Biesiadnia Myśliwska w Łętowni stała się miejscem, gdzie odbywają się tradycyjne zakończenia polowań zbiorowych oraz spotkania z młodzieżą i lokalną społecznością.

Prezesem Koła Łowieckiego PKŁ „Ponowa” jest Władysław Maciupa.

100-lecie przemyskiego koła łowieckiego „Ponowa”. Myśliwi wy...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24