Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 lat istnienia "Ekonomika" w Przemyślu. Odsłonięto mural Baczyńskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wideo
od 16 lat
W piątek 26 maja odbyły się obchody 110. rocznicy powołania Krajowej Szkoły Kupieckiej w Przemyślu. Technikum Nr 2, które wchodzi w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Przemyślu, przywrócono imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Jednym z punktów piątkowego wydarzenia było odsłonięcie muralu poświęconego Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, ufundowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Autorką muralu jest Weronika Nalepa - absolwentka przemyskiego "Ekonomika".

- Obchodzimy 110-lecie istnienia Krajowej Szkoły Kupieckiej połączone z przywróceniem imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Technikum Nr 2, ponieważ w 2013 roku został rozwiązany Zespół Szkół Ekonomicznych i szkoła utraciła patrona. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej mogliśmy namalować wspaniały mural i patron naszej szkoły będzie patrzył na uczniów wchodzących do szkoły - powiedział Marek Pilszyk, dyrektor CKZiU nr 2 w Przemyślu.

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas, ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś urodzony 22 stycznia 1921 w Warszawie. Polski poeta czasu wojny, starszy strzelec podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”.

Pod względem stylistycznym Baczyński często używał podmiotu zbiorowego, liczby mnogiej, odwołując się do wartości uniwersalnych. Nie stronił od symboliki i katastroficznej wizji świata. W jego utworach pełno metafor, barwnych epitetów. Dominuje tematyka przygnębiająca, co w pewnym sensie było odzwierciedleniem stanu psychiki młodego poety, naznaczonej wojną i otaczającym go cierpieniem.

W sumie napisał ponad 500 wierszy, zachowały się również jego opowiadania oraz poematy. Do najważniejszych utworów Baczyńskiego należą: „Elegia… o [chłopcu polskim]”, „Deszcze”, „Z głową na karabinie” czy „Na moście w Avinion”. Stał się inspiracją dla wielu twórców kolejnych pokoleń. Do jego utworów odwoływała się chociażby Wisława Szymborska.

Zginął 4 sierpnia 1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24