14 lat temu został zamordowany Zdzisław Beksiński - genialny...

  14 lat temu został zamordowany Zdzisław Beksiński - genialny artysta rodem z Sanoka [ZDJĘCIA, WIDEO]

  kd

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  14 lat temu został zamordowany Zdzisław Beksiński - genialny artysta rodem z Sanoka [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Zdzisław Beksiński został zamordowany we własnym mieszkaniu. Zabójcą okazał się Robert K. wówczas 19-letni mieszkaniec Wołomina.
  Mężczyzna wraz z rodziną pomagał Beksińskiemu w codziennym życiu. Dlaczego zatem zdecydował się zabić artystę? Motywem miało być to, że Beksiński nie chciał udzielić sprawcy pożyczki.
  14 lat temu został zamordowany Zdzisław Beksiński - genialny artysta rodem z Sanoka [ZDJĘCIA, WIDEO]
  Dariusz Szuwalski

  Malarz otrzymał siedemnaście pchnięć nożem. Morderca zabrał z jego mieszkania dwa aparaty fotograficzne i płyty CD.

  Robert K. i jego 16-letni wówczas kuzyn, który pomagał mu zacierać ślady, zostali zatrzymani przez policję dwa dni po zabójstwie Zdzisława Beksińskiego.

  W listopadzie 2006 roku zostali skazani wyrokiem sądu – morderca na 25 lat pozbawienia wolności, natomiast jego kuzyn na 5 lat pozbawienia wolności.

  Wszystko dla Sanoka


  W dniu zabójstwa - 21 lutego 2005 r. - Zdzisław Beksiński ukończył swój ostatni obraz.

  Zgodnie z zapisem testamentowym artysty jego jedynym spadkobiercą stało się Muzeum Historyczne w Sanoku. Dziś dysponuje ono największą kolekcją dzieł Beksińskiego.

  - Przejęliśmy ich kilka tysięcy, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy - mówił Nowinom Zdzisław Banach, dyrektor muzeum i przyjaciel malarza.

  Dzieła Beksińskiego od zawsze wyzwalają skrajne emocje. Jego sztuką ludzie wciąż się ekscytują. Choć nie wszyscy. Dlaczego?

  - Bo do Beksińskiego można czuć tylko albo miłość albo nienawiść - mówił kilka lat temu Bogdan Szymanik z wydawnictwa BOSZ, które wydało kilka albumów poświęconych jego sztuce.

  Jak tłumaczyli kiedyś przyjaciele artysty, kluczem do zrozumienie twórczości Beksińskiego jest Psalm 23 i wrażenie, jakie jego lektura wywołała u niego.

  Zdzisław Beksiński nieraz wspominał o tym, że w nadzwyczajny sposób odczuwa przemijanie. Z tym, że nie chodziło mu o śmierć czystą fizyczną - z nią się godził. Najbardziej przerażała go możliwość nicości. Wydźwięk tego psalmu, jeśli czyta się go w całości, jest optymistyczny, ale Beksińskiego zafrapował obraz "ciemnej doliny", doliny śmierci i mroku.

  Właśnie za ten "mrok" część widzów odtrąca twórczość Beksińskiego.

  ZOBACZ: Nieznane zdjęcia Zdzisława Beksińskiego [WIDEO]


  Rodzina przeklęta?


  Zdzisław Beksiński, inżynier architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową, urodził się 24 lutego 1929 w Sanoku. Studiował w Krakowie i tam, a potem w Rzeszowie, przez pewien czas mieszkał. Do Sanoka, wraz z żoną Zofią wrócił w 1955 r. Decyzję o przenosinach do Warszawy podjął 1977 r. po decyzji władz Sanoka rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich, który mieścił się przy ulicy Jagiellońskiej nad Potokiem Płowieckim.

  Wraz z małżeństwem Beksińskich w stolicy zamieszkały matka artysty oraz matka jego żony. Obie kobiety wymagały opieki ze względu na ich wiek i obie ostatecznie zmarły w mieszkaniu artysty. W późniejszych latach także żona artysty zapadła na chorobę, w wyniku której zmarła 22 września 1998. Ich syn, Tomasz, który mieszkał samodzielnie w mieszkaniu położonym nieopodal, popełnił samobójstwo rok później, 24 grudnia 1999 roku.

  W związku z tymi wydarzeniami oraz twórczością i śmiercią samego artysty, rodzina Beksińskich jest określana przez niektórych jako „przeklęta”.

  Na podstawie ich historii w 2016 r. nakręcono film "Ostatnia rodzina", który też wzbudził wiele emocji.

  CZYTAJ: „Ostatnia rodzina”? To wcale nie jest prawdziwa historia Beksińskich

  ZOBACZ TEŻ: Gwiazdy o filmie "Ostatnia rodzina"  POPULARNE NA NOWINY24:


  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo