140 zawodników z całej Polski na Turniej Szermierczy „Mieleckie Skrzydła” [ZDJĘCIA]

Michał Krawiec
Za nami IV Turniej Szermierczy „Mieleckie Skrzydła” organizowany jest przez kluby MKS Gryf Mielec oraz PTG Sokół 1893 Mielec. Zawody odbyły się w weekend 11-12 września w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 7 w Mielcu. W pojedynkach brało udział ok. 140 zawodników z całej Polski – Torunia, Krosna, Gliwic czy Krakowa - oraz Węgier czy Ukrainy.

Sobotnią rywalizację otworzył Paweł Pazdan, wiceprezydent Mielca.

- Mam nadzieję, że nasze miasto wam się spodoba – mówił samorządowiec, życząc powodzenia zawodnikom oraz gratulując organizacji turnieju.

Tuż po otwarciu zawodów minutą ciszy upamiętniono zmarłych trenerów szermierki, po czym przystąpiono do rywalizacji dziewcząt.
Ostatecznie wyłoniono zwyciężczynie w 4 kategoriach: w kategorii U-10 pierwsze miejsce zajęła Natalia Bobusia z UKS Sokolik MOSiR Krosno, drugie Kornelia Kubik z Toruńskiej Szkoły Szermierki, zaś na trzecim stopniu podium stanęły Kamila Biela z SKS Grass-Hopper Kalwaria oraz Lila Kołodziej z KKS Kraków. W zawodach U-11 zwyciężyła Paulina Misiak z MKS Gryf Mielec, za nią uplasowała się Agata Hebdowska z UKS Trójka Radlin, a trzecie miejsce zajęły zawodniczki Piasta Gliwice: Amelia Kowalik i Maria Szydłowska.

W klasyfikacji U-13 dominowały zawodniczki Toruńskiej Szkoły Szermierki: pierwsze miejsce zajęła Natalia Kubik, drugie Julia Winiarska, zaś trzecie – Maja Szymańska, dzieląc stopień z Hanną Łabudą z PTG Sokół 1893 Mielec. W klasie kadetek zwyciężyła Antonina Halemba z klubu UKS Wołodyjowski z Siemianowic Śląskich, za nią znalazła się Paulina Ostrowska z Piasta Gliwice, natomiast trzecie miejsce przypadło Marii Ciszczoń z KSz Warszawianki i Weronice Kozdębie z Piasta Gliwice.

W niedzielę rywalizowali chłopcy. W kategorii U-10 zwyciężył Michał Grochmal z UKS Sokolik MOSiR Krosno. Za nim uplasował się Jan Koszyła z PTG Sokół 1893 Mielec. Na trzecim stopniu stanęli Dawid Wojdyło z KS Szpada Wadowice oraz Dawid Wiliusz z UKS Sokolik MOSiR Krosno. Wśród szermierzy U-11 najlepszy okazał się Aleksander Szabo z UKS Trójka Radlin, za nim stanął Adam Botzheim z Pilisi Fencing Club, zaś trzecie miejsce zdobyli Michał Jędrzejec z Piasta Gliwice oraz Marcin Janosz z UKS Trójka Radlin.

Wśród zawodników U-13 zwyciężył Piotr Włodarczyk z SKS Grass-Hopper Kalwaria. Srebro otrzymał Karol Pyzikiewicz z MKS Gryf Mielec, zaś brąz – Maciej Schab z PTG Sokół 1893 Mielec oraz Kajetan Ryczek z KS Cracovia 1906. W kategorii kadetów najlepiej walczył Franciszek Zieliński z KS Szpada Wadowice, za nim uplasował się Mikołaj Adamczyk z SKS Grass-Hopper Kalwaria. Również w barwach kalwaryjskiego klubu walczył zdobywca trzeciego miejsca – Szymon Wodniak, który dzielił stopień z Adamem Cynarem z UKS Sokolik MOSiR Krosno.

– Należy podkreślić udział grupy rodziców, bardzo zaangażowanej w organizację zawodów. Gdyby nie ich praca społeczna, nie bylibyśmy w stanie zorganizować takiego wydarzenia - powiedziała Katarzyna Dziura, członkini zarządu PTG Sokół 1893 Mielec, koordynatorka zawodów.

Jak dodała organizatorka, już teraz można spodziewać się kolejnych edycji „Mieleckich Skrzydeł”.