Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

157 mln euro dla młodych osób na Podkarpaciu

Małgorzata Motor
Archiwum
Tyle pieniędzy trafi do naszego regionu do 2020 roku na walkę z bezrobociem osób do 29 lat.

157 mln euro to pieniądze, jakie przez najbliższe kilka lat nasz region będzie miał do dyspozycji. Pochodzą z nowego źródła finansowego Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

<>- Pieniądze te mają być przeznaczone wyłącznie dla młodzieży, która nie pracuje, nie uczy się ani też nie uczestniczy w żadnych szkoleniach. Młodzi ludzie będą mogli z nich skorzystać w formie płatnych staży, dotacji w wysokości 23,6 tys. zł, która pozwoli im założyć własną działalność gospodarczą, szkoleń, które zwiększą ich kompetencje zawodowe, czy bonów do 8 tys. zł, które pokryją koszty dojazdu lub zamieszkania wynikające z podjęcia pracy - wyjaśnia Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Pierwsze pieniądze z tej puli już trafiły do powiatowych urzędów pracy. Młode osoby mają więc w tej chwili duże szanse na to, żeby otrzymać pomoc z pośredniaka, w którym są zarejestrowane. Z kolei w drugiej połowie tego roku o pieniądze z programu będą mogły się starać również niepubliczne instytucje działające na rzecz osób bezrobotnych z naszego regionu. Młodzi bezrobotni będą mogli więc szukać pomocy m.in. w różnych stowarzyszeniach, które pomagają bezrobotnym.

- Ten program idealnie celuje w jeden z największych problemów Podkarpacia. Jest skierowany do młodzieży, która w związku z nieadekwatnymi dla nich ofertami zatrudnienia, wymagającymi wykazania się bogatym doświadczeniem, nie może rozpocząć kariery zawodowej w naszym województwie. Kompleksowe wsparcie udzielane im w ramach PO WER niewątpliwie ułatwi im znalezienie stabilnej pracy - nie ma wątpliwości Tomasz Czop, dyrektor WUP w Rzeszowie.

Program adresowany jest również do młodych osób niepełnosprawnych. - Dodatkowo, ulegnie skróceniu z sześciu do czterech miesięcy czas przedstawienia wysokiej jakości oferty młodemu bezrobotnemu po zarejestrowaniu w powiatowym urzędzie pracy. Na uzyskanie wsparcia może liczyć nawet 60 tysięcy osób - zwraca uwagę dyrektor.

Wszystkie informacje dotyczące programu i sposobów jego realizacji na Podkarpaciu można znaleźć na stronach www.power.gov.pl i www.wup-rzeszow.pl - mówi Krzysztof Powrózek.

Na koniec maja w powiatowych urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych było ponad 21,5 tys. bezrobotnych do 25 lat. To około jedna szósta wszystkich osób bezrobotnych. Na Podkarpaciu największą szansę na zatrudnienie mają osoby z wyższym wykształceniem. Wśród osób po studiach aż 75 proc. znalazło pracę. W przypadku szkół policealnych i zawodowych oraz zasadniczych zawodowych wskaźnik ten wynosi od 50 do 60 proc., a szkół średnich ogólnokształcących zaledwie 33 proc. Z ostatnich danych WUP wynika, że z ponad 8,5 tys. osób odbywających staż, pracę znalazło po jego zakończeniu 6,4 tys. młodych. Na założenie firmy zdecydowało się ponad 600 osób. Najskuteczniejszą formą aktywizacji młodych bezrobotnych są prace interwencyjne, a najwyższy wzrost efektywności jest w przypadku szkoleń. Częściej młodzi ludzie decydują się na zdobycie nowego zawodu, którym w danym momencie byli zainteresowani pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24