Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olszynki Park. W Rzeszowie powstaje jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce. Tak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
W obu budynkach zaplanowano 292 apartamenty, z czego tylko około 30 będzie mniejszych, około 40-metrowych. Największe mają mieć nawet 300 metrów kwadratowych i co ciekawe, znalazły już właścicieli. Ceny mają oscylować średnio około 8-9 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a za większe apartamenty trzeba będzie zapłacić powyżej 10 tysięcy za metr. Do każdego mieszkania będzie można podłączyć klimatyzację.
W obu budynkach zaplanowano 292 apartamenty, z czego tylko około 30 będzie mniejszych, około 40-metrowych. Największe mają mieć nawet 300 metrów kwadratowych i co ciekawe, znalazły już właścicieli. Ceny mają oscylować średnio około 8-9 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a za większe apartamenty trzeba będzie zapłacić powyżej 10 tysięcy za metr. Do każdego mieszkania będzie można podłączyć klimatyzację. Archiwum Grupy Kapitałowej APKLAN
Olszynki Park. To będzie jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce. I z pewnością jeden z najbardziej spektakularnych. 36-piętrowy kolos wysoki na 161 metrów rośnie już w sąsiedztwie filharmonii. Ma być jedną z wizytówek Rzeszowa.

Cofnijmy się w czasie o 30-40 lat. Jeszcze w latach 80. i 90. wysoka zabudowa ograniczała się w mieście do 10-piętrowych bloków z wielkiej płyty. Najwięcej takich budynków stało na Nowym Mieście, któremu jednak daleko było do spektakularnej dzielnicy. Tam, gdzie dzisiaj stoi Hotel Prezydencki i I Urząd Skarbowy, rosły ziemniaki. A żeby dostać się na drugą stronę Wisłoka mieszkańcy musieli pojechać na most Lwowski, albo cofnąć się do zapory. Kiedy woda w rzece była spokojna, można było przepłynąć ją jeszcze krypą ze Stanisławem Nitką, którego pomnik stoi dzisiaj na bulwarach.

Od tej pory ta część miasta zmieniła się jednak diametralnie, a jedna spektakularna budowla napędza kolejną i okolice Wisłoka powoli zmieniają sie w lokalny Manhattan. W ciągu kolejnych 10 lat powstanie tu przynajmniej kilka potężnych wieżowców. Budowa najwyższego właśnie trwa i w ciągu trzech lat zmieni krajobraz tej części miasta w bardzo znaczący sposób.

„Olszynki Park” to kompleks mieszkalno-usługowy, który powstaje na przeciwko Filharmonii Podkarpackiej, na Olszynkach nad Wisłokiem. Będzie się składał z wielopoziomowego parkingu, części handlowo usługowej wysokiej na 30 metrów i dwóch wysokich wieżowców. Niższy z nich ma mieć 78 metrów, a wyższa, wraz z iglicami aż 161 metrów i 36 pięter. Budowa jest już zaawansowana w około 20 procentach, a mnóstwo pracy do tej pory włożono m.in. w odpowiednie wzmocnienie i przygotowanie terenu.

W obu budynkach zaplanowano 292 apartamenty, z czego tylko około 30 będzie mniejszych, około 40-metrowych. Największe mają mieć nawet 300 metrów kwadratowych i co ciekawe, znalazły już właścicieli. Ceny mają oscylować średnio około 8-9 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a za większe apartamenty trzeba będzie zapłacić powyżej 10 tysięcy za metr. Do każdego mieszkania będzie można podłączyć klimatyzację.

Olszynki Park. W Rzeszowie powstaje jeden z najwyższych budy...

- Pod tak potężny obiekt trzeba było wykonać między innymi palowanie gruntu. Pod niższy budynek wbudowaliśmy 169 pali o długości 12 metrów każdy. Pod wyższym pali jest aż 240 i każdy z nich ma 16 metrów długości. Płyta fundamentowa ma od 120 do 150 cm grubości. Beton kontrolowaliśmy przy pomocy specjalnych czujników, które monitorowały, czy on się nie przegrzewa. Byliśmy na bieżąco gotowi do chłodzenia płyty, aby zapewnić stabilne warunki dojrzewania betonu – mówi Adam Gajewski, dyrektor projektu.

Wykopy zaczęły się w lipcu ubiegłego roku. Dwa miesiące później ruszyły prace betoniarskie. Do tej pory na budowie zużyto ponad 7 tysięcy metrów sześciennych betonu i 786 tysięcy kilogramów stali. Efekt? Jadąc trasą zamkową widać, jak budynek zaczął szybko rosnąć ponad ogrodzenie budowy. Po zakończeniu części usługowej, jesienią w górę zaczną piąć się wieże. Będą powstawać w tym samym tempie, inwestor zamierza budować je po jednej kondygnacji co dwa tygodnie. Co miesiąc przybędzie zatem po 2 piętra.

- Zakładamy, że niższy wieżowiec będzie gotowy w stanie surowym w lipcu przyszłego roku, wyższy w sierpniu 2022 roku. Natomiast data zakończenia całej inwestycji to czerwiec 2023 roku – mówi Adam Gajewski.

W firmie APKLAN, która jest inwestorem tłumacza, że przygotowania do tak skomplikowanej inwestycji trwały około 5 lat. W tym czasie kadra nabierała doświadczenie m.in. przyglądając się sie podobnym budowom w największych polskich miastach. Liczne wizyty, rozmowy i szkolenia pozwoliły zdobyć wiedzę, dzięki której inwestor buduje kompleks samodzielnie, bez zewnętrznego wykonawcy. Będzie posiłkować się materiałami i usługami podwykonawców z Podkarpacia.

- Nawiązaliśmy współpracę z firmami, które specjalizują się w rozwiązaniach dedykowanych dla tego typu budynków. Na przykład zakupiliśmy cały system szalunków, a producent szkolił naszych inżynierów na innych wysokościowcach. Widzieliśmy, jakie tam błędy popełniano i nauczyliśmy się, jak nie powielić ich na naszej budowie – mówi właściciel grupy APKLAN.

Sześć kondygnacji nadziemnych, w podziemiach wielostanowiskowy garaż. Efektowny biurowiec prywatny inwestor chce budować na działce u zbiegu ulic Moniuszki, Lisa-Kuli i Zygmuntowskiej.

Ten nowoczesny biurowiec ma powstać u zbiegu ulic Moniuszki,...

Ze względu na wysokość wież, budowa wymaga stosowania specjalnych technik i technologii. To na przykład osłony wiatrowe, które będą montowane powyżej 80-tego metra. Robotnicy pracujący na tej wysokości będą dzięki nim całkowicie zasłonięci tymczasowymi ścianami. Ze względów bezpieczeństwa, aby nie spadli na dół na przykład w wyniku silnego podmuchu wiatru. Na budowie stoi już także żuraw, który będzie sukcesywne podnoszony do wysokości ponad 160 metrów. Tak olbrzymiego dźwigu w historii miasta jeszcze nie było.

Elewacja budynku zostanie wykonana m.in. z aluminium oraz okładziny, która jest stosowana m.in. do wykończenia laboratoriów.

- To materiał w stu procentach odporny na chemię, a więc nie zostanie zniszczony na przykład przez smog. Ma być odporny także na zmienne warunki atmosferyczne. Czasami trzeba go będzie umyć i tyle. Zastosujemy także szkło niskoemisyjne, odbijające promienie słoneczne, aby we wnętrzach nie było za gorąco – wylicza inwestor.

W obu budynkach zaplanowano 292 apartamenty, z czego tylko około 30 będzie mniejszych, około 40-metrowych. Największe mają mieć nawet 300 metrów kwadratowych i co ciekawe, znalazły już właścicieli. Ceny mają oscylować średnio około 8-9 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a za większe apartamenty trzeba będzie zapłacić powyżej 10 tysięcy za metr. Do każdego mieszkania będzie można podłączyć klimatyzację.

- Będą to budynki zamknięte, z portierem. Mieszkańcy dostana karty chipowe z dostępem wyłącznie na swoje piętra. Osoby postronne nie będą mogły tutaj wejść. Powyżej 18 kondygnacji, która jest techniczna, wszystkie apartamenty będą wyposażone w rekuperację i systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej – tłumaczy Adam Gajewski.

Kompleks ma być wyposażony m.in. w bank, przedszkole, gabinety lekarskie, sklepy i punkty usługowe, plac zabaw i restauracje. Jako, że Olszynki to teren zalewowy, konstrukcja jest zabezpieczona przed zalaniem.

- Od strony Olszynek będą kondygnacje z garażami, do których wjazd jest od strony filharmonii. Ściany są tu wykonane w takiej technologii, że żadna woda im nie zagraża. Stworzyliśmy swego rodzaju szczelną wannę, której niegroźna nawet najwyższa możliwa woda. A wjazd do garażu jest na wysokości, której nie zagraża nawet najwyższa woda – wyjaśnia Adam Gajewski.

Na drugiej kondygnacji usługowej będzie się mieścić strefa SPA z pełnowymiarowym basenem i siłownią. Każdy mieszkaniec będzie mógł wykupić abonament uprawniający do korzystania z tych atrakcji.

Rzeszowski drapacz chmur będzie jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce. Najwyższym jest obecnie wrocławski Sky Tower, który mierzy 212 metrów. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje mający 192 budynek Złota 44 w Warszawie. 161 metrów Olszynek to o metr więcej od gmachu Cosmopolitan w stolicy. Piątkę zamyka Sea Towers w Gdyni, który ma 142 metry wysokości. Dla porównania, najwyższe budynki mieszkalne w Europie to: Oko Towers w Moskwie (354 metry), Neva Tower 2 w Moskwie (345 m) i Mercury City Tower o wysokości 339 metrów, także stojąca w stolicy Rosji.

Nowe budynki mieszkalne będą kontynuacją kompleksu "Słoneczny Stok", który zrealizowano już w rejonie ulic Krośnieńskiej, Leskiej, Bieckiej, Iwonickiej i Baligrodzkiej. Tym razem bloki powstaną bliżej szkoły podstawowej.

Osiedle "Projektant" w Rzeszowie rozbuduje się. Powstaną now...


ZOBACZ TEŻ: Na rondzie Pobitno w Rzeszowie powstanie tunel [SETKA, DRON, WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24