NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  1800 listów w obronie kobiet

  1800 listów w obronie kobiet

  Ewa Kurzyńska Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Gimnazjaliści z Birczy przede wszystkim żądali od władz Rosji wyjaśnienia sprawy śmierci dziennikarki Anny Politkowskiej.

  Gimnazjaliści z Birczy przede wszystkim żądali od władz Rosji wyjaśnienia sprawy śmierci dziennikarki Anny Politkowskiej. ©FOT. NORBERT ZIĘTAL

  Ponad 400 listów w obronie prześladowanych kobiet napisali w Rzeszowie młodzi ludzie. 24-godzinny maraton pisania listów zorganizowała Amnesty International.
  Gimnazjaliści z Birczy przede wszystkim żądali od władz Rosji wyjaśnienia sprawy śmierci dziennikarki Anny Politkowskiej.

  Gimnazjaliści z Birczy przede wszystkim żądali od władz Rosji wyjaśnienia sprawy śmierci dziennikarki Anny Politkowskiej. ©FOT. NORBERT ZIĘTAL

  Gimnazjaliści z Birczy i ich goście napisali ich aż 1343.

  Podczas tegorocznej edycji wzięto w obronę kobiety prześladowane za poglądy polityczne i będące ofiarami przemocy.

  Liczy się każdy głos

  W Rzeszowie list mógł napisać każdy chętny. Wystarczyło przyjść do jednego z trzech miejsc, gdzie w sobotę i niedzielę trwała akcja: klubu studenckiego WSIZ, pubu - galerii BWA lub knajpki "25 gram". Patronat nad maratonem pisania listu w Rzeszowie objął WSIiZ.

  - Piszę, bo wiem, że każdy głos w obronie prześladowanych osób ma znaczenie. Im więcej takich listów napiszemy, tym większa szansa, że uda się coś osiągnąć - uważa Tomek, student z Rzeszowa.

  Amnesty International - ogólnoświatowy ruch ludzi działających na rzecz praw człowieka. W Polsce organizacja działa od 1989 r.  W ub. r. w Rzeszowie napisano ok. 60 listów, w Polsce - blisko 22 tys., a na całym świecie prawie 115 tys. Było warto, bo udało się pomóc sześciu osobom spośród 21, na rzecz których pisano listy. Sytuacja dwóch więzionych osób uległa poprawie.

  Dlaczego zginęła Politkowska?

  W birczańskim gimnazjum uczniowie najczęściej pisali listy w sprawie Anny Politkowskiej, rosyjskiej dziennikarki zajmującej się wojną w Czeczenii. Nie bała się krytykować rządu Rosji. Rok temu została zamordowana, a sprawa do dziś nie została wyjaśniona.

  - Napisałem do prezydenta Rosji, aby sprawa pani Politkowskiej została jak najszybciej rzetelnie wyjaśniona - mówi Jakub Kasprzyk, uczeń pierwszej klasy.

  Gimnazjaliści pisali w obronie kobiet z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Honorowane były tylko listy napisane odręcznie. Uczniowie napisali po polsku i po angielsku.

  Jutro rozpocznie się wysyłka listów do prezydentów, rządów i ambasad różnych państw, w których łamane są prawa człowieka.

  - Mamy nadzieję, że część naszych listów będzie przeczytana i pomoże prześladowanym - mówi Tamara Ryzner, koordynatorka szkolnej grupy Amnesty International w gimnazjum w Birczy.

  W całej Polsce napisano w tym roku ponad 40 tys. listów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo