Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

24 lata temu uroczyście koronowano figurę Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Mamy zdjęcia z tych uroczystości

Iwona Adamek
Iwona Adamek
15 września 1996 roku koronacja Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.
15 września 1996 roku koronacja Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Marek Dybaś
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu to polskie La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r. Dziś, 15 września, mijają 24 lata od koronacji Matki Bożej Płaczącej. Mamy zdjęcia z tej uroczystości.

Jak podają na swojej stronie internetowej Saletyni z Dębowca, historia dębowieckiego sanktuarium jest dość krótka. W 1910 r. w Dębowcu wystawiono na sprzedaż część majątku byłego ministra austriackiego, hrabiego Floriana Ziemiałkowskiego. Saletyni kupili tę ziemię i jeszcze w tym samym roku przystąpili do budowy klasztoru, według projektu architekta diecezjalnego z Przemyśla, inż. Stanisława Majerskiego. Obecnie w Dębowcu stoi nowy kościół Matki Bożej Saletyńskiej, poświęcony w 1966 r. oraz kaplica Matki Bożej z La Salette z 1960 r.

Figura Matki Bożej Saletyńskiej ma 110 cm

Misjonarze podkreślają, że szczególnym kultem wiernych cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej umiejscowiona w bocznej kaplicy sanktuaryjnej. Figura jest rzeźbą o wysokości 130 cm, kopią figury z La Salette. Przedstawia Matkę Bożą Saletyńską siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Została wykonana z drewna lipowego w 1959 r. i pokryta polichromią w Krakowie w 1960 r. Rzeźbę wykonał Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. W roku koronacji figura przeszła gruntowną konserwację, którą przeprowadził Przemysław Ćwiertnia z Krakowa.

Koronacja figury Matki Bożej Saletyńskiej

15 września 1996 r. odbyła się uroczystość koronacji papieskiej łaskami słynącej Figury Matki Bożej Płaczącej, dokonana przez nuncjusza apostolskiego ks. abp. Józefa Kowalczyka. Złotą koronę wykonał Lech Dziewulski z Krakowa.

Jak czytamy na stronie Saletynów, z kultem pątniczym od początku dziejów sanktuarium związane były praktyki wotywne. Należy do nich tzw. ofiara, która polega na obchodzeniu na kolanach ołtarza z figurą Matki Bożej Płaczącej. Świadectwem kultu są także dary wotywne składane przez pielgrzymów: błagalne lub dziękczynne. Najczęstszym wyrazem podziękowania za otrzymane łaski są symboliczne dary w postaci srebrnych i metalowych serduszek.


ZOBACZ TAKŻE: Mieszkaniec Poznania zbierał złom, by zarobić na ślub. Razem z ukochaną powiedzieli "tak"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto