25 lat Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach

Ula Sobol
Ula Sobol
Na terenie ośrodka w Myczkowcach znajduje się 160 makiet drewnianych kościołów i cerkwi prawosławnych i greckokatolickich ksiądz Bogdan Janik
Z wypoczynku w ośrodku skorzystało do tej pory ponad 38 tysięcy dzieci z Polski. Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu.

Ośrodek funkcjonuje od 1994 roku.

- Początki były trudne, ale dzięki wielu ludziom dobrej woli i różnym instytucjom udało się go wstępnie wyremontować i zmodernizować - opowiada ksiądz Bogdan Janik, który pełni funkcję dyrektora Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach od początku jego istnienia. - Jestem tutaj od koszenia pierwszych pokrzyw i skoro powiedziało się „a”, to trzeba mówić „b” . Traktuje to, jak misję, którą trzeba dobrze spełnić.

Obecnie ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi, stołówką, licznymi miejscami parkingowymi.

Jego misją jest prowadzenie charytatywnej działalności opiekuńczo - wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, świadczenie ambulatoryjne i turnusowe zabiegów rehabilitacyjnych, organizacja rekolekcji, promocja turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego oraz współpraca ekumeniczna krajowa i międzynarodowa.

Od 1994 roku do chwili obecnej z wypoczynku skorzystało 38 645 dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych lub przeżywających trudności. Także dzieci niepełnosprawnych, z ośrodków specjalnych i domów dziecka.

Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu (z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdawii).

Każdy znajdzie coś dla siebie

Od roku 2007 działa tu Centrum Kultury Ekumenicznej, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Na obszarze około 80 arów wybudowano prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Towarzyszą temu stosownie dobrane śpiewy i muzyka poszczególnych grup etnicznych.

- Ekspozycja ta cieszy się stałą popularnością i odzwierciedla zróżnicowanie etnograficzne tych terenów. Rocznie odwiedza ją ponad 80 000 osób - podkreśla ksiądz Janik.

W maju 2010 roku otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny, przyrodniczy zapis teologii biblijnej, zawierając równocześnie usystematyzowaną katechezę o historii zbawienia.

W ośrodku organizowane są konferencje naukowe o tematyce historycznej, etniczno-etnograficznej, ekumenicznej (październik), a w maju i listopadzie konferencje biblijne.

- We wrześniu 2013 r. uruchomiliśmy w przebudowanym budynku Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna. - Jest tutaj co robić o każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia nasz rozmówca.

Ośrodek myczkowiecki troszczy się także o promowanie kultury i sztuki ludowej. Odbywają się w nim warsztaty rzemiosła artystycznego. Prowadzone są one obecnie w ramach akcji kolonijnej dla dzieci, ale uczestniczą w nich także osoby dorosłe. Obejmują: rzeźbę, pisanie ikon, tkactwo, ikebany i bibułkarstwo.

Na terenie ośrodka funkcjonują też Dzienny Dom Pomocy, Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz domowe usługi opiekuńcze świadczone w powiecie leskim na terenie czterech gmin - łącznie dla 90 osób.

Swoistą atrakcją ośrodka jest stadnina koni funkcjonująca jako Ośrodek Jeździecki Eden oraz zwierzyniec, gdzie można zobaczyć różne zwierzęta i ptaki. Ośrodek wspiera promocję turystyki i krajoznawstwa, wydając m.in. przewodniki i foldery, uczestnicząc w wyznaczaniu tras turystycznych i spacerowych.

Ośrodek daje zatrudnienie ok. 40 osobom powiatów leskiego i bieszczadzkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi, w tym szczególnie z gminami Solina i Olszanica oraz powiatem leskim, a także uczelniami, centrami pomocy społecznej, szkołami, policją, strażą pożarną itd. - Oprócz osób, które są na swoich stanowiskach, zatrudniamy jeszcze 28 osób w ramach projektu „Dzienny Dom Pomocy”, „Dzienny Dom Opieki Medycznej” i „Domowe Usługi Opiekuńcze” - dopowiada ksiądz Janik.

Najnowsze oferty na Black Friday

miejsce #6

Promocja

Razer BlackShark V2

Razer BlackShark V2

479,00 zł419,00 zł-13%
miejsce #4

Promocja

Aparat SONY DSC-RX100

Aparat SONY DSC-RX100

1 489,00 zł1 299,00 zł-13%
Materiały promocyjne partnera

Ulgi dla ozdrowieńców oddających osocze

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
old

byłęm,oglądałem-Cudowne wprost. Ale gdy uzmysłowiłem sobie że to z pieniędzy zbieranych niby na pomoc dla ubogich to jakoś przestało mi się podobać . Od tej pory na Caritas grosza nie dam..!