3 lata owocnej współpracy Powiatu Mieleckiego z firmą LINETECH

Materiał promocyjny POWIAT MIELECKI

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
17 lipca uczniowie klasy technik mechanik lotniczy oraz nauczyciele zawodu Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zakończyli 3-letni program staży zawodowych w firmie Linetech, gdzie pod okiem wykwalifikowanych mechaników zdobywali pierwsze szlify w zawodzie i poznawali ten wymagający rynek pracy.

Realizacja staży była możliwa dzięki wykorzystaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego w ramach projektu „Zawody przyszłości – doskonalenie kształcenia zawodowego w powiecie mieleckim”. Głównym celem projektu było dostosowanie form, metod i warunków kształcenia oraz szkolenia zawodowego w nowo utworzonym w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu zawodzie: mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz w zawodzie o zmodyfikowanym programie nauczania: technik mechanik lotniczy do potrzeb rynku pracy i wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły.

- Nie jest to przedmiot, którego można nauczyć się w szkolnej ławce, a sam poziom nauczania mechaników lotniczych zdaje się nie nadążać za zmieniającymi się technologiami w lotnictwie – komentuje Piotr Kaczor, Prezes LINETECH i Grupy Avia Prime zrzeszającej także operujący w Jasionce MRO.

- Projekt finansowany ze środków unijnych zapewnia korzyści firmie oraz Powiatowi Mieleckiemu. Z jednej strony uczniowie mieli możliwość zdobycia umiejętności i kompetencji wymaganych na rynku pracy. Dzięki temu stają się bardzo atrakcyjnymi pracownikami. Możliwe było również doskonalenie umiejętności i kwalifikacji nauczycieli zawodu, czy też znaczące doposażenie pracowni szkolnych, tak aby odzwierciedlały naturalne warunki pracy – przekazuje Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Andrzej Bryła. Z drugiej zaś strony Firma LINETECH mogła w ramach realizowanego programu już na wczesnym etapie kształcenia zawodowego uczniów kształtować u nich pożądane w zawodzie mechanika lotniczego nawyki i umiejętności oraz umożliwić im pierwsze doświadczenia w obsłudze samolotów pasażerskich.

Łącznie w stażach wzięło udział 16 uczniów klasy technik mechanik lotniczy, którzy odbyli w trakcie trwania programu po 450 godzin praktyk i 5 nauczycieli zawodu Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, którzy mieli możliwość w ramach 160 godzin doskonalenia w firmie zdobywać dodatkowe praktyczne informacje także poza praktykami w hangarze. Daje to w sumie pokaźną liczbę 8 000 godzin spędzonych w firmie LINETECH, których efekty bez wątpienia będą widoczne w przyszłości. Koszty dojazdu, noclegów, odzieży roboczej oraz wymaganych szkoleń pokryto w ramach projektu.

Programy stażowe realizowane na podkarpaciu przez ostatnie trzy lata pozwoliły nie tylko na odciążenie budżetów domowych, ale również wprowadzenie nowych – z punktu widzenia przyszłego pracodawcy – niezbędnych praktyk w kształceniu. Wraz z uczniami szkolili się także nauczyciele. Dodatkowo zmodyfikowano programy nauczania, tak by bardziej odpowiadały realnym zagadnieniom obsługi technicznej samolotów pasażerskich oraz przeprowadzono szereg kursów i szkoleń, które zwykle dostępne są tylko dla mechaników lotniczych.

- Obsługa techniczna samolotów nie jest czymś, czego można nauczyć się z podręcznika, bo często się rozwija, zmienia, a i sami producenci niechętnie dzielą się danymi technicznymi z instytucjami, które nie są dostawcami usług MRO. Współpraca z LINETECH była dla nas szansą na zmianę, dlatego będziemy starali się ją jak najszybciej wznowić – mówi Dyrektor ZST Mielec, Arkadiusz Gałkowski.

MRO, czyli Maintenance, Repair, Overhaul (ang. Konserwacja, Naprawa, Regeneracja) obejmuje dwie dziedziny. To przeglądy ciężkie dokonywane w hangarach, w przypadku LINETECH i Grupy Avia Prime w Rzeszowie, Katowicach, Ljubljanie i Belgradzie. Druga gałąź to obsługa liniowa, czyli krótkie przeglądy i konserwacja pomiędzy lądowaniem i startem. LINETECH i Avia Prime wykonują je w całej Europie. W przypadku uczniów i nauczycieli z Mielca, obydwa zadania były realizowane w Rzeszowie (przeglądy ciężkie) lub Katowicach(obsługa liniowa). Dzięki projektom, zależnie od możliwości szkoły, czas spędzony na praktykach może zostać uznany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jako część praktyki zawodowej, niezbędnej do zdobycia licencji mechanika lotniczego. To otwiera drogę do kariery jako inżynier lotniczy.

- Zapotrzebowanie na mechaników nie zwolniło, bo potrzeby kadrowe oraz zmiana pokoleniowa to sprawy, w których od lat szukamy nowych i sprawnych rozwiązań. Wszyscy uczniowie będą mogli realizować się w zawodzie, liczymy, że nadal pod szyldem grupy Avia Prime. Cieszymy się, że jako pierwsi w Polsce wznowiliśmy staże po lockdownie w nowym reżimie sanitarnym, tak by programy unijne zakończyć o czasie, oraz umożliwić szybkie przejście do rozmów o ich kontynuacji. Zależy nam na tym by LINETECH w Polsce, ale również Avia Prime jako jedna z największych europejskich firm w branży MRO kształciły przyszłych inżynierów i managerów lotnictwa – podsumowuje projekty Piotr Kaczor, Prezes grupy Avia Prime i LINETECH. - Wiemy co działa, co usprawnić i czego oczekują uczniowie oraz szkoły – kolejne lata przyniosą jeszcze lepsze efekty.

Zarówno firma jak i szkoła podjęły już działania, by wznowić współpracę. Po zakończeniu nauki uczniowie mogą być traktowani jako preferowani kandydaci i potencjalnie zostać zatrudnieni w firmie jako preferowani kandydaci. Poza klasami patronackimi, ZST i LINETECH działają również na innych płaszczyznach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3