Nasza Loteria

3 liga. Sezon startuje w ten weekend. Na co stać zespoły z Podkarpacia? Analizujemy też transfery pozostałych klubów

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Polska Press
Młodość w Siarce i Wólczance, nieobliczalna Wiązownica, stabilna Wisłoka, zmieniony Sokół i spadkowicz, czyli Stal. Na co stać naszą szóstkę?

Faworytów do awansu jest kilku, ale trzeba mieć na uwadze, że tylko jedna drużyna wiosną 2021 roku będzie cieszyć się z awansu do drugiej ligi. O pierwsze miejsce powalczą najprawdopodobniej Wisła Puławy i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Wisłę już w pierwszej kolejce sprawdzi Wólczanka, rewelacja poprzedniego sezonu 3. ligi. - Podobna sytuacja, jak rok temu. Wtedy też graliśmy z kandydatem do awansu - Hutnikiem - i wygraliśmy - uśmiecha się Mariusz Olejarka, prezes ekipy z Wólki Pełkińskiej. Drużynę z Puław wzmocnili m.in. Adrian Paluchowski (ostatnio PGE Stal Mielec), Emil Drozdowicz (Chojniczanka Chojnice) czy Bartłomiej Bartosiak (GKS Bełchatów). To bardzo doświadczeni zawodnicy, którzy mają doświadczenie nie tylko 1-ligowe, ale również ekstraklasowe.

Wśród faworytów wymienia się również Siarkę Tarnobrzeg, jednak zespół prowadzony przez Grzegorza Opalińskiego jest bardzo młody (średnia wieku wynosi nieco ponad 21 lat).

- Śmiem twierdzić, że mamy ciekawszy i lepszy zespół, niż w poprzednim sezonie - ocenił na Twitterze Tomasz Urban, pochodzący z Tarnobrzega komentator Eleven Sports.

Sporymi niewiadomymi mogą być Stal Stalowa Wola, Sokół Sieniawa, Hetman Zamość czy Chełmianka Chełm. „Stalówka” po sensacyjnym spadku jest obecnie w procesie budowania zespołu. Na dzień dzisiejszy trudno określić, jak wielkie zmiany kadrowe czekają zielono-czarnych.

Bardzo duże roszady nastąpiły w Sokole Sieniawa i Chełmiance Chełm. - Pucharowy mecz z Wólczanką pokazał, że Sokół będzie jednak mocnym zespołem - ocenia Dariusz Kantor, trener Wisłoki Dębica. Z kolei drużynę z Lubelszczyzny wzmocniło po trzech piłkarzy z Hetmana Zamość i Lublinianki Lublin (w tym gronie są niezwykle doświadczeni Grzegorz Bonin oraz Tomasz Brzyski). Chełmiankę wzmocniły również posiłki z Sokoła Sieniawa: Sebastian Ciołek i Michał Wawryszczuk. Przy tak wielu zmianach kadrowych trudno o szybkie zgranie, ale wydaje się, że zespół z Lubelszczyzny chce zadomowić się w górnej części tabeli.

Teraz z podobnymi problemami finansowymi zmaga się Hetman. Klub z Zamościa zbierał pieniądze w internetowych zbiórkach, a swój pierwszy sparing rozegrał dopiero w minioną niedzielę.

Beniaminkami w tym sezonie są: ŁKS Probudex Łagów, Lewart Lubartów, Cracovia II oraz KS Wiązownica. Dla Łagowa i Wiązownicy to pierwszy w historii sezon na tym poziomie rozgrywkowym. - Pewnie będziemy lekceważeni przez przeciwników, jesteśmy klubem z wioski, pierwszy raz awansowaliśmy na ten szczebel. Jednak my będziemy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony - zapewnia przed startem rozgrywek Walerij Sokolenko, grający trener podkarpackiego beniaminka.

Absolutny beniaminek z Łagowa wydaje się równie interesujący. Drużyna powstała w 1979 roku w małej miejscowości w woj. świętokrzyskim. Sponsorem tytularnym klubu jest Probudex, tak więc beniaminek ma z pewnością spore możliwości finansowe. Klub może dodać lidze wiele kolorytu - ciekawie prezentują się wzmocnienia beniaminka, którego zasilił m.in. Brazylijczyk Amarildo Leiros Junior. 26-latek grał ostatnio w portugalskim Desportivo de Moncao (4. liga). Mierzący 193 cm napastnik jako junior grał w brazylijskim Fluminense. Drużynę po awansie zasilili jeszcze: Piotr Rogala z Wisły Puławy, Szymon Pietras ze Spartakusa czy Patryk Wilk, który grał ostatnio w Wiśle Sandomierz.

Mocnym beniaminkiem mogą być rezerwy Cracovii, które od czasu do czasu będą wzmacniane piłkarzami z pierwszej drużyny. W meczach barażowych „Pasy” okazały się lepsze od Unii Tarnów - w tych spotkaniach wystąpili piłkarze pochodzący z Podkarpacia - Michał Rakoczy z Jasła i Tomasz Bała z Hyżnego. Obaj mają za sobą również debiuty w Ekstraklasie.

Do Stali Kraśnik powrócił znany m.in. z występów w Stali Rzeszów Julien Tadrowski. Obrońca występował ostatnio w KSZO. Drużyna z Ostrowca Świętokrzyskiego również dokonała kilku zmian kadrowych. Ekipę opuścili m.in. wspomniany Tadrowski, a także Patrych Cheba, Kamil Bełczkowski (obaj Wisła Sandomierz), Patryk Rząsa, Piotr Kasperkiewicz czy Adrian Gębalski, który trafił do 4-ligowych Czarnych Połaniec. Ekipę Marcina Sasala wzmocnili natomiast: Robert Majewski (Piaseczno), Szymon Stanisławski (Wisła Puławy), Bartosz Szydłowski (Star Starachowice), Paweł Kaczmarek (Stal Kraśnik) czy Konrad Zaklika (Legionovia).

Dwóch piłkarzy z Hetmana (Rafał Kursa, Andrzej Sobieszczyk) pozyskała również Avia Świdnik, która postawiła na stabilizację składu. W kadrze wciąć znajduje się znany podkarpackim kibicom 38-letni Piotr Prędota.

Piłka nożna. Żony i partnerki piłkarzy podkarpackich klubów ...

od 16 lat
Wideo

Wywiad z Michałem Probierzem, selekcjonerem polskiej reprezentacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24