MKTG SR - pasek na kartach artykułów

330 milionów złotych na walkę ze skutkami pandemii na Podkarpaciu. Zarząd województwa przeznaczy pieniądze z RPO i budżetu

Jerzy Leniart jer
Jerzy Leniart jer
Archwium
Wielomilionowy pakiet wsparcia uruchamia zarząd województwa na walkę z pandemią i pomoc dla przedsiębiorców. To aż 330 mln złotych pochodzących głównie z Funduszy Unijnych, ale także z budżetu województwa. Zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu oraz na instrumenty finansowe dedykowane przedsiębiorcom.

W celu ograniczenia negatywnych skutków epidemii koronawirusa Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął konsultacje z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by wykorzystać pieniądze z RPO na lata 2014-2020. Są już wstępne zgody obu instytucji na zaproponowane przez województwo działania i rozwiązania. Środki na ochronę zdrowia mogą być już wydawane.

Opracowywany jest pakiet działań, który ma uruchomić ok. 330 mln zł.

Ochrona zdrowia - 50 mln zł

W formie projektu pozakonkursowego, zakupione zostanie niezbędne dla jednostek prowadzących badania i leczenie mieszkańców Podkarpacia, wyposażenie oraz sprzęt medyczny, a także materiały medyczne i środki ochrony. Sprzęt trafi zarówno do szpitala zakaźnego w Łańcucie jak i na 6 oddziałów zakaźnych w innych szpitalach, a także do służb.

- Będą to w pierwszej kolejności materiały jednorazowego użytku: kombinezony ochronne, gogle, maski, rękawiczki, ale także sprzęt: respiratory, komora hiperbaryczna, namioty pneumatyczne, ambulanse, łóżka i setki innych potrzebnych aparatów, urządzeń, sprzętów wyposażenia

- wymienia marszałek Władysław Ortyl.

- Jesteśmy w fazie zbierania zapotrzebowania z wszystkich instytucji walczących z pandemią. Będziemy te wnioski weryfikować wspólnie z wojewodą i dyrektorem sanepidu, wszystko po to, aby przeprowadzić te zakupy szybko, sprawnie, bez tracenia czasu, powielania decyzji - dodaje.

Przedsiębiorczość - 220 mln zł

Zakłada się przeznaczenie na niskooprocentowane, preferencyjne pożyczki na środki obrotowe dla małych i średnich przedsiębiorców z Podkarpacia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Paraliż w hotelach, knajpach, salonach kosmetycznych. Koronawirus uderza niemal w każdą branżę

- Będziemy chcieli uprościć procedury rozliczania środków, pozyskiwania funduszy, ale w tym zakresie nie mamy jeszcze ostatecznych uzgodnień, one trwają - podkreśla marszałek Ortyl.

Miejsca pracy - ok. 60 mln zł

W ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego zakłada się pomoc na utrzymanie zatrudnienia poprzez wsparcie pracodawców przez dofinansowanie wynagrodzeń pracowników MSP oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy w największym stopniu zostali dotknięci skutkami kryzysu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24