3,5 godziny grania i zwycięstwo! KTS Enea Siarka Tarnobrzeg wygrała z Dr. Casl Zagrzeb w pierwszym finale Ligi Mistrzyń (ZDJĘCIA)

Damian Wiśniewski
Postawa Gu Ruochen miała kluczowe znaczenie w tym spotkaniu.
Postawa Gu Ruochen miała kluczowe znaczenie w tym spotkaniu. Marcin Radzimowski
KTS Enea Siarka wygrała z pierwszym meczu finałowym z Dr. Casl Zagrzeb 3:2! 3,5 godziny grania, świetna postawa Gu Ruochen i Li Qian dały możliwość uzyskania zaliczki przed rewanżem mistrzyniom Polski.

Na nieco niespodziewany manewr zdecydowali się trenerzy obu zespołów. Szkoleniowiec Dr. Casl Zagrzeb nie desygnował do gry ćwierćfinalistki niedawnych mistrzostw świata, Doo Hoi Kem z Hong Kongu, a Zbigniew Nęcek postanowił, że Li Qian w barwach Enea Siarki wystąpi dopiero w piątym pojedynku.

Od świetnej gry to spotkanie rozpoczęła Gu Ruochen.

Chinka, która przed kilkoma dniami przybyła do Tarnobrzega mierzyła się z reprezentantką Holandii, Li Jie.Zawodniczka Dr. Casl Zagrzeb nie mogła sobie poradzić z dynamicznie atakującą Gu Ruochen i przez całe trzysetowe spotkanie była od swojej przeciwniczki gorsza. Przegrywała różnicą odpowiednio sześciu, trzech i czterech punktów.

Jako następne do stołu podeszły Han Ying i niezwykle doświadczona, niemal 56-letnia Ni Xia Lian. Reprezentantka Luksemburga kąśliwymi piłkami i spokojną grą w defensywie sprawiła, że "Hania" nie miała wiele do powiedzenia. Niemal wszystkie sety w tym pojedynku zakończyły się rezultatem 11:4 i tylko jednego z nich Han Ying rozstrzygnęła na swoją korzyść.

Trzecie zagrały Elizabeta Samara oraz Yu Fu. Rumunka z Siarki doskonale rozpoczęła ten mecz. Dwa pierwsze sety wygrała do sześciu i siedmiu, ale trzy kolejne padły już łupem rywalki. W piątym przy stanie 6:8 doszło do kontrowersji. Jeden z sędziów pokazał, że Yu Fu popełniła błąd i nie trafiła w stół kończącym akcję zagraniem, drugi sądził zupełnie odwrotnie. Punkt ostatecznie przyznano klubowi z Zagrzebia (słusznie), co spotkało się z ogromnym oburzeniem ławki Enea Siarki i samej Samary.

W czwartym meczu nadzieję na końcowy triumf zespołu z Tarnobrzega przywróciła świetnie dysponowana tego wieczora Gu Ruochen. Niemal o połowę młodsza zawodniczka od Ni Xia Lian dała sobie odebrać tylko jednego seta. W pierwszym wygrała na przewagi, a choć kolejne również były ogromnie wyrównane, to ostatecznie cały mecz wygrała Gu.

Do ostatniego spotkania podeszły dwie zawodniczki, które doskonale znają się z gry deblowej na arenie międzynarodowej. Li Qian z Enea Siarki oraz Li Jie z Dr. Casl Zagrzeb.

Pierwszy wygrała grająca dla reprezentacji Holadnii Li Jie. Drugi, po kilku wspaniałych wymianach i grze na przewagi, zawodniczka Siarki.

Cały pojedynek tych dwóch doskonale znających się zawodniczek był bardzo wyrównany. W trzecim secie znów byliśmy świadkami jednej bardzo długiej wymiany i znów padała ona łupem Li Qian. Taka gra z obu stron sprawiła, że w czwartym secie sędziowie zaczęli liczyć odbicia obu paniom. Jeśli przekroczyłoby liczbę trzynaście, gra zostałaby przegrana.

Tę partię reprezentantka Polski wygrała jednak zdecydowanie, do 4 i zakończyła niemal 3,5 godzinny mecz.

KTS Enea Siarka odniosła bardzo ważne zwycięstwo i na rewanż pojedzie z przewagą. Oby udało się ją obronić.

KTS Enea Siarka Tarnobrzeg - Dr. Casl Zagrzeb 3:2
Gu Ruochen - Li Jie 3:0 (11:5, 11:8, 11:7)
Han Ying - Ni Xia Lian 1:3 (4:11, 4:11, 11:4, 6:11)
Elizabeta Samara - Yu Fu 2:3 (11:6, 11:7, 4:11, 4:11, 9:11)
Gu Ruochen - Ni Xia Lian 3:1 (15:13, 11:6, 8:11, 11:9)
Li Qian - Li Jie 3:1 (8:11, 13:11, 11:8, 11:4).