Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

350 absolwentów na zjeździe w SOSW nr 2 w Przemyślu

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na jubileusz 65-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Przemyślu przyjechało 650 absolwentów z Polski i zagranicy. Wśród nich absolwenci z pierwszego rocznika, czyli 1958 r.
Na jubileusz 65-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Przemyślu przyjechało 650 absolwentów z Polski i zagranicy. Wśród nich absolwenci z pierwszego rocznika, czyli 1958 r. Archiwum organizatorów
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Przemyślu, im. Janusza Korczaka, obchodził 65-lecie istnienia. Na uroczystości byli nawet absolwenci z 1958 r.

Z różnych stron Polski oraz zagranicy na uroczystości jubileuszowe z okazji 65-lecia przyjechało aż 350 osób. To sporo, bo od 1951 r., gdy powstała placówka, szkołę ukończyło ponad 1000 osób.

- Na uroczystości byli zarówno uczniowie, którzy ukończyli naukę w kwietniu obecnego roku, jak również grupa pierwszych absolwentów z 1958 r. - cieszą się organizatorzy.

Pod różnymi nazwami szkoła istnieje od 65 lat

Szkoła powstała 5 lutego 1951 r., jako Państwowy Zakład dla Dzieci Głuchych. Nazwa była zmieniana, obecnie jest to Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2, a jego dyr. jest Zbigniew Berestecki.

Obchody jubileuszowe zorganizowane zostały na terenie ośrodka przy ul. Czarnieckiego. Wcześniej, w kościele pw. św. Jana z Dukli, odbyła się msza koncelebrowana przez, zaprzyjaźnionego ze środowiskiem osób niesłyszących, ks. abpa Adama Szala, metropolitę przemyskiego. Była akademia z występami wychowanków, obiad, zwiedzanie ośrodka przez absolwentów, spotkania z emerytowanymi i obecnymi pracownikami, wspólny grill.

- Najważniejsze były jednak spotkania z przyjaciółmi, „rozmowy”, wspomnienia, oglądnie starych kronik i zdjęć - opisują organizatorzy.

Ze względu na szczególny rodzaj działalności, na rzecz osób niesłyszących i z uszkodzonym słuchem, ta placówka to nie tylko szkoła. Uczniowie i wychowankowie nie tylko zdobywają tutaj wykształcenie, ale również czują się częścią społeczności językowej, kształtują kulturę głuchych. Zawierają przyjaźnie, często znajdują partnerów życiowych. W razie potrzeby to tutaj szukają pomocy, nawet w sytuacji, gdy dawno przestali być dziećmi i uczniami.

Zapewniają edukację na wszystkich poziomach

Aktualnie w SOSzW nr 2 uczą się dzieci i młodzież w wieku 6 do 24 lat. Na wszystkich poziomach edukacji wiedzę zdobywa ok. stu osób. W podstawówce, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, technikum i szkole policealnej.

- Rozpoczęliśmy również pracę w obszarze wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci od drugiego roku życia - opowiadają nauczyciele.

Większość uczniów w dni nauki szkolnej mieszka w internacie. Wychowankowie pochodzą z całego województwa podkarpackiego, ale również z innych regionów, choćby sąsiedniego lubelskiego, a także np. dalekiego lubuskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24