Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3,8 zł za euro na koniec roku

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK
Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK
- Złoty się umacnia, po ile będzie euro na koniec roku?

- Złoty pozostanie w średnioterminowym trendzie na umocnienie wobec głównych walut. Przemawia za tym grupa czynników fundamentalnych m.in. obserwowana od II kw. 2009 r. odbudowa apetytu na ryzyko na światowych rynkach finansowych wraz z procesem ożywienia globalnej gospodarki; wyższe stopy procentowe w Polsce niż w strefie euro. Nasza prognoza kursu EUR/PLN wskazuje na poziom ok. 3,80 na koniec roku. Należy jednak pamiętać, że duże wahania na rynku walutowym wciąż będą miały miejsce i w najbliższych tygodniach możemy mieć do czynienia z korektą kursu złotego i osłabieniem ponownie powyżej poziomu 4,0 do euro.

 

- Jak mocniejszy złoty wpłynie na kredyty hipoteczne w euro i frankach?

- Umocnienie złotego spowoduje spadek kosztów obsługi zadłużenia denominowanego w walutach obcych. W sytuacji spadku kursu EUR/PLN, kurs CHF/PLN również będzie spadał. Niemniej, należy pamiętać, że możliwe znaczące wahania kursów są zagrożeniem dla obsługi zadłużenia w walutach obcych, gdyż mogą powodować tymczasowe wzrosty rat kredytów.

- Czy umocnienie się naszej waluty nie zaszkodzi naszemu eksportowi?

- Konsekwencją umacniającego się złotego jest pogorszenie się opłacalności eksportu, ponieważ spada wartość przychodów wyrażonych w euro po ich przeliczeniu na złotówki. Na razie jednak polski eksport korzysta na wyraźnie rosnącym popycie zagranicznym na nasze towary. Ponadto, kurs EUR/PLN wciąż pozostaje wyraźnie powyżej granicznego poziomu opłacalności, który według ankietowych badań NBP wynosi około 3,75.

 

- Czy jednak podwyżki VAT nie osłabią naszej waluty?

- Uważamy, że podwyżka podatku VAT nie będzie miała bezpośredniego wpływu na kurs. Rynki pozostały obojętne na tę informację, a wręcz mogły one większą uwagę zwrócić na fakt zmniejszenia ryzyka dalszego narastania długu publicznego, niż na możliwy wpływ podwyżki VAT na inflację czy PKB. Uczestnicy rynków patrzą na takie wydarzenia z punktu widzenia krótkoterminowego, natomiast ogólna sytuacja fiskalna może stwarzać ryzyko dla notowań polskiej waluty, gdyby również w dłuższej perspektywie rząd nie decydował się na reformy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24