MKTG SR - pasek na kartach artykułów

39-latek przemycał przez granicę tysiące kapsułek z chronionym pławikonikiem. Wpadł w Medyce [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Udaremniony w Medyce przemyt przez granicę tysiące kapsułek z chronionym pławikonikiem.
Udaremniony w Medyce przemyt przez granicę tysiące kapsułek z chronionym pławikonikiem. KAS
2 tys. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus) zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce. Niezgłoszony do kontroli towar, bez odpowiednich zezwoleń próbował przewieźć przez granicę 39-letni Ukrainiec.

Kontrolując pojazdy na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej udaremnili przemyt 2 tys. tabletek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego.

To gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

- Tabletki przewoził 39-letni obywatel Ukrainy, który nie zgłosił przewożonych preparatów do kontroli. Mężczyzna nie posiadał także zezwolenia, na podstawie którego możliwy były ich legalny przewóz przez granicę - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, a także wykonanych z nich przedmiotów, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska.

Nielegalny przewóz przez granicę Unii europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

- Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli nielegalny przewóz prawie 1,3 tys. okazów CITES - podaje IAS w Rzeszowie.

Udaremniony w Medyce przemyt przez granicę tysiące kapsułek z chronionym pławikonikiem.

39-latek przemycał przez granicę tysiące kapsułek z chronion...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24