Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 tys. wniosków rolników o płatności bezpośrednie i obszarowe na Podkarpaciu

OPRAC.: red.
Dyr. Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARIMR Wiesław Polek
Dyr. Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARIMR Wiesław Polek archiwum Nowin
Jak poinformował Dyr. Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARIMR Wiesław Polek, do 28 kwietnia wpłynęło 40 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014 – 2020. Rolnicy mają czas na złożenie wniosków do 16 maja br.

Dyrektor Polek zachęcał aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Przypomniał również, iż wnioski można przesyłać wyłącznie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej przez aplikację eWniosekPlus.

Rolnicy którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą z wypełnieniem wniosku przez Internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników ARiMR oraz instytucji okołorolniczych.

- Warto pamiętać, że w tym roku ponownie można się ubiegać o uzupełniającą płatność podstawową do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, a także do wybranych upraw – ich wykaz obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na stronie Agencji – podkreśla Wiesław Polek. - Zwiększona też została liczba pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Dyrektor Polek poinformował też o uruchomieniu nowego programu dla producentów jabłek. Z dofinansowania mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw.

- Istotna jest realizacja co najmniej jednego z 11 wymienionych we wniosku o przyznanie pomocy działań prośrodowiskowych, np. prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie rozwiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy też retencjonowanie wody. W przypadku gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów, działania te musi realizować każdy z członków organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem – wyjaśnia zasady szef podkarpackiego ARiMR.

Skup w ramach tego programu będą prowadzić zakłady przetwórcze, które zgłosiły się do Agencji i spełniły warunki, a pomoc będzie udzielana producentom jabłek deserowych o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II. - Wysokość wsparcia stanowi iloczyn wagi owoców kwalifikujących się do objęcia dofinansowaniem oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg. Maksymalny plon jabłek kwalifikujących się do objęcia tym programem w przypadku jednego wnioskodawcy nie może być większy niż 10 tys. kg/ha – tłumaczy Polek.

Nabór trwa do 30 czerwca 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24