Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Co? Gdzie? Kiedy?

Beata Terczyńska
Archiwum organizatora
4 czerwca startuje 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Odbędzie się w czternastu miastach i miasteczkach południowo - wschodniej Polski. Po raz trzeci głównym miastem festiwalowym będzie Rzeszów, a miejscem Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Na widzów czeka 8 filmów pełnometrażowych i 51 krótkich metraży, a do tego moc atrakcji filmowych i spotkań z twórcami z Indii, Niemiec, Iranu, Holandii i Rosji.

Na program 5. edycji festiwalu składają się specjalnie wyselekcjonowane, najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To świetnie zrobione, wartościowe i ambitne kino, którego brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – prawie wszystkie tytuły będą miały na festiwalu swoją polską premierę. Wśród nich znajdą się produkcje pokazywane na największych światowych festiwalach, jak i niszowe, nieznane dotąd perełki filmowe.

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 28 seansów. Kinolub zagości również w kameralnym kinie Końkret w Zatwarnicy, miejscowości w sercu Bieszczadów, oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.

9-14 czerwca – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (Okrzei 7),

4-14 czerwca – Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Adama Mickiewicza 13),

8-13 czerwca – kino Końkret w Zatwarnicy,

8-14 czerwca – Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie (Wojciecha Roberta Portiusa 4)

Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje.

Poprzednie cztery edycje festiwalu odwiedziło ponad 35 tys. widzów.

FILMY KONKURSOWE

Festiwal ma formułę konkursową. Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące dwieście produkcji z czterech kontynentów, reprezentujących wszystkie gatunki i techniki filmowe. Wybranych 59 produkcji prezentuje przekrój najlepszego kina młodego widza – od tak rodzimych klimatów jak „Świtezianka”, przez egzotyczne legendy z Australii czy Sierra Leone, aż po kosmiczne historie.

Wybrane filmy poruszają wiele kwestii ważnych dla odbiorców od 4 do 18 roku życia. Oprócz wyzwań współczesnego świata i uniwersalnych problemów młodych ludzi, poruszają tematy relacji, wartości, tolerancji czy wielokulturowości. Widzowie mogą utożsamiać się z rozterkami bohaterów, ale również inspirować ich odwagą i pomysłowością, wzruszać ich losem, dzielić z nimi marzenia, aspiracje, małe i wielkie radości.

Osiem produkcji pełnometrażowych to podróż po najdalszych zakątkach świata, ale też bardzo bliskie nam strony.

Pierwszego dnia festiwalu, w Rzeszowie, na widzów czekają „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”. Produkcja, do której zdjęcia powstawały między innymi w Rzeszowie, jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni, muzyce i przybyszach z tajemniczych krain. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Tomaszem Szafrańskim oraz odtwórcą głównej roli Maciejem Makowskim.

W programie festiwalowym dla najmłodszych widzów wybrano dwa filmy. Bohaterem pierwszego z nich jest czteroletni Rafałek, którego najlepszym przyjacielem jest niezwykła gadająca żyrafa Raf („Moja żyrafa”, Holandia 2017). Rosyjska wakacyjna komedia „Powstrzymać Wikingów” (Rosja 2018) pokaże nierówną walkę chuliganów z grupą pomysłowych kolegów, do której należą chłopcy, dziewczyna i... koza.

W kategorii filmów dla widzów od 9. roku życia przeważają historie niezwykłych więzi braci i sióstr w egzotycznych krajobrazach. To właśnie brat pomoże tytułowej Chuskit przezwyciężyć ograniczenia związane z niepełnosprawnością i pomoże jej poruszać się na wózku inwalidzkim po niewielkiej wiosce w dalekich Indiach („Chuskit”, Indie 2018). Tymczasem Rasool zrobi wszystko, by pomóc jąkającej się siostrze Sarze i podejmie każde wyzwanie, by sprowadzić dla niej książki („Bibioteka”, Iran 2018). Drugi irański film w konkursie filmów pełnometrażowych – „Aparat”(Iran 2019) – pokazuje trudną drogę do realizacji fotograficznych pasji głównego bohatera, Farhada.

Młodzież organizatorzy zapraszają na seanse filmów „Czas ucieka” (Niemcy 2019) o grupie teatralnej realizującej autorski projekt mimo trudnych okoliczności oraz „Kolor wolności” (Indie 2018), który jest niezwykle egzotyczną, indyjską historią przyjaźni żywiołowej 9-letniej Chhoti i pozbawionej radości życia wdowy Noor.

Po wybranych projekcjach przed publicznością staną twórcy filmowych obrazów, żeby zmierzyć się z reakcjami bezpośrednich odbiorców i odpowiedzieć na ich pytania dotyczące przesłania filmu, inspiracji, pracy filmowca i tajników budowania historii.

- Będą z nami reżyserzy filmów z konkursu filmów pełnometrażowych: Barbara Bredero („Moja żyrafa”), Ilya Belostotsky („Powstrzymać Wikingów!”), Priya Ramasubban („Chuskit”), Abas Aram („Aparat”), Tomasz Szafrański („Władcy przygód. Stąd do Oblivio”) oraz Robert von Wroblewsky („Czas ucieka”) - wymienia Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowaliśmy dwa pasma („Nasi najbliżsi” i „Mali podróżnicy”) pokazujące przekrój technik animacji i wielobarwne życie filmowych bohaterów. Pasma dla starszych „Mimo przeciwności” oraz „Wyzwania i przygody” to zarówno zabawne historie, jak i inspirujące obrazy dzieci stawiających czoła przeciwnościom. W paśmie „Nieustraszeni” pierwszy raz pojawi się krótki film dokumentalny pośród fikcyjnych, ale zakorzenionych w prawdziwych relacjach scenariuszy. Pasmo „Dookoła świata” zabierze widzów w miejsca tak odległe jak Meksyk, Tajwan, Turcja, Izrael – w zestawieniu z kinem włoskim i francuskim. Najstarsi widzowie docenią fascynujące, a czasem wymagające przemyślenia pasma „Spotkania” i „Za wszelką cenę”, w których zobaczą swoich rówieśników na drodze do wyboru własnej życiowej drogi.

Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe. Do zwycięzców polecą statuetki KINOLOTY.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych. Współorganizatorem Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury wramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

Festiwal posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24