Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 maturzystów zmierzy się z matematyką w Lubaczowie

Iwona Szczybyło
-Skupić się na poleceniach, nie bać się niczego i nie zostawiać nierozwiązanych zadań-radzili lubaczowscy maturzyści przed obowiązkowym egzaminem z matematyki. Dziś pisze go prawie 500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Lubaczowa.

Powszechnego strachu przed powracającą jako obowiązkowy egzamin matematyką nie było.
-Matma nie jest trudna, w szczególności podstawy. Wystarczy uważać na lekcjach i rozwiązywać zadania w domu, a zdany egzamin ma się w kieszeni-zapewniali Michał i Karol z kl. IIIA1 o profilu matematyczno-fizycznym z Liceum Ogólnokształcącego.

Nieco innego zdania byli uczniowie klas humanistycznych, ale i wśród nich przeważały nadzieje, że pierwszy od 25 lat obowiązkowy egzamin z matematyki nie będzie bardzo trudny.

Humaniści: podstawy powinniśmy zdać

-Liczymy, że komisja egzaminacyjna przygotuje łatwą maturę z matematyki, bo to przecież taka jakby generalna próba. Podstawowy poziom powinniśmy zdać- mówili na kilka dni przed egzaminem przyszli dziennikarze z Zespołu Szkół. Humaniści w szczególności korzystali z dodatkowych zajęć i korepetycji z matematyki.

-Zbytnio nie uczyłam się wcześniej tego przedmiotu, ale od połowy ubiegłego roku chodziłam na korepetycje i one na pewno pomogły, bo próbną matmę zdałam bez problemu. Bardziej boję się egzaminu z angielskiego -podsumowała Ania z klasy o profilu humanistyczno-językowym LO.

Najtrudniejsze jest prawdopodobieństwo

Z jakimi zagadnieniami młodzi ludzie mają największy kłopot?

-Najtrudniejszy jest rachunek prawdopodobieństwa, ale skupić trzeba się na wszystkich zadaniach, bo rozwiązując je za mało uważnie można polec nawet na tych pozornie łatwych- tłumaczyła Konga z klasy matematycznej LO.

-Nie ma takiej sytuacji, że nie wiadomo, co będzie na tym egzaminie. Będą zadania podobne do tych, które pojawiają się w informatorach czy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ciekawsza może być rozszerzona matura, bo tu nabyte umiejętności trzeba wykorzystać w nietypowych sytuacjach-uważa Jania Roczniak, matematyczka w LO.

Nie zostawiać zadań bez odpowiedzi

Dlatego licealiści radzą za swoimi nauczycielami:

-Nie trzeba się bać tych zadań. Należy skupić się na poleceniach, aby je dobrze zrozumieć i żadnych zadań nie zostawiać bez rozwiązania. Bo nawet, jeśli nie jesteśmy go pewni to zawsze mamy szansę na cząstkowe punkty. Warto więc próbować-radzą z uśmiechem.
W LO maturę zdaje w tym roku 259 licealistów, w ZS-169 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24