MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500+ na Podkarpaciu idzie na bieżące wydatki i zajęcia dla dzieci

Ewa Kurzyńska
Z programu 500+ korzysta ponad 150 tys. rodzin z Podkarpacia. Każda otrzymała średnio już 6,4 tys. zł.

8-mięsieczny okres trwania programu podsumował Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Do 30 listopada złożono blisko 170 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. W ponad 96 proc. decyzje były pozytywne. Efekt? Obecnie ponad 150 tys. rodzin z Podkarpacia korzysta z programu 500+.

- Każda z rodzin objętych programem otrzymała do tej pory średnio 6,4 tys. zł - wylicza Małgorzata Dankowska, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie.

Od 1 kwietnia do 30 listopada na program 500 + wydano na Podkarpaciu blisko 946 mln zł. Miesięczna wysokość wydatków na ten cel kształtuje się na poziomie 122 mln zł.

- W naszym regionie nie występują opóźnienia w wypłacaniu świadczenia. Wnioski, które wpływają, są na bieżąco rozpatrywane. Następnie, na podstawie wydanych decyzji wypłacane są należne pieniądze - podkreśla Małgorzata Dankowska.

W ocenie niemal wszystkich gmin, pieniądze z programu są wykorzystywane przez rodziny głównie na bieżące wydatki domowe: jedzenie, ubrania, opłaty mieszkaniowe, wyprawki szkolne.

-W dalszej kolejności znalazły się m.in. zabawki, meble, sprzęt domowy, wyjście do kina, wyjazd na wakacje lub ferie. Niemal w równym stopniu środki pochodzące ze świadczenia rodzice planują przeznaczyć na edukację dzieci. W odpowiedziach przeważała chęć opłacenia zajęć dodatkowych, np. nauki jeżyka obcego, zajęć sportowych, gdy na instrumencie - wymienia Małgorzata Dankowska.

Jedynie jedna trzecia ośrodków pomocy społecznej wykazała, że pieniądze z 500+ rodzice przeznaczą na zabezpieczenie przyszłości dziecka, np. zakładając konto oszczędnościowe lub lokatę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24