reklama

500 plus. Rodziny mogą wreszcie wiązać koniec z końcem. I spełniać małe marzenia

Wojciech TataraZaktualizowano 
Wielu rodziców już nie kieruje się tylko i wyłącznie ceną, ale zwracają też uwagę na jakość - mówi Katarzyna Michno, ekspedientka w sklepie Bud-Rol w Lubeni.
Wielu rodziców już nie kieruje się tylko i wyłącznie ceną, ale zwracają też uwagę na jakość - mówi Katarzyna Michno, ekspedientka w sklepie Bud-Rol w Lubeni. Krzysztof Łokaj
220 milionów złotych - taka suma pieniędzy popłynęła od kwietnia do podkarpackich rodzin, które złożyły wnioski o wypłatę z programu 500+. Jak te pieniądze wpłynęły na rynek? Czy zmieniła się sytuacja rodzin z większą liczbą dzieci?

Jak po dwóch miesiącach od wprowadzenia działa program „Rodzina 500+” w naszym regionie? Czy wsparcie przez państwo rodzin przekłada się na większy ruch w sklepach? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zapytaliśmy też rodziny wielodzietne, jak zmieniła się ich sytuacja ekonomiczna dzięki dopłatom.

Wreszcie mogę związać koniec z końcem

Pani Jolanta wraz z mężem mieszkają w gminie Wiśniowa. Wychowują siedmioro dzieci. Dopłaty z programu „Rodzina 500+” biorą na czwórkę dzieci.

- To dla nas bardzo pomocne wsparcie - podkreśla Jolanta Rypyść. - Do tej pory nasze dzieci nigdy nie wyjeżdżały na żadne wycieczki, nawet te organizowane w szkole, bo nas zwyczajnie nie było na to stać. Teraz się to zmienia. Po raz pierwszy w życiu mogłam kupić synowi, który ma obecnie 17 lat, jego wymarzone buty za 200 zł. Ale najważniejsze jest to, że wreszcie mogę związać koniec z końcem. Jestem szczęśliwa, że nie muszę już pożyczać i nie mam długów.

- Na pewno wsparcie jest odczuwalne, bo pieniądze wpływają na konto - mówi pani Ewa, mama czwórki dzieci. - Przeznaczam je na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Mogliśmy też w końcu całą rodziną wyjechać na weekend w Bieszczady i trochę pozwiedzać. Zarówno ja, jak i moi znajomi, zastanawiamy się jednak, jak długo będzie trwał ten program: do września, do końca roku czy może dłużej. Bo to jest zbyt dobre, aby się dłużej utrzymało - nie kryje obaw pani Ewa.

Możemy wreszcie wziąć kredyt

Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza, że 500 zł na dziecko zwiększa dochód rodziny i tym samym umożliwia jej staranie się o większy kredyt np. na zakup mieszkania lub domu. Z tego faktu korzystają rodziny i w naszym regionie.

- Zgłosiła się do nas sześcioosobowa rodzina, która dzięki programowi 500+ ma zwiększoną zdolność kredytową, dzięki czemu stać ją na zakup domu - opowiada pani Elżbieta, pracownica jednego z biur nieruchomości w Rzeszowie. - Twierdzili, że wreszcie mogą spełnić swoje marzenie i zamieszkać w dużym domu, ponieważ do tej pory gnietli się w małym mieszkaniu.

W małych sklepach bez zmian

A jak handel odczuł przypływ pieniądza do kieszeni konsumentów? Na razie wzmożonego ruchu nie widać w małych, wiejskich czy osiedlowych sklepach.

- Do tej pory nie zauważyłam, aby jakoś szczególnie zwiększyła się sprzedaż po wejściu w życie programu „Rodzina 500+”. Ruch jest taki jak zwykle, więc trudno mówić, że ludzie, którzy korzystają ze wsparcia, zaczęli więcej kupować - twierdzi Eugenia Bekier, sprzedawczyni w sklepie wielobranżowym H. Szarek w Siedliskach.

Podobnego zdania jest Joanna Maksymiak, właścicielka niewielkiego sklepu spożywczego na przedmieściach Przemyśla.

- Program raczej nie przekłada się to na towary spożywcze. Nie wiem, czy moi klienci już te pieniądze dostali, bo nigdy o to nie pytałam, ale u mnie obroty na pewno nie wzrosły - zapewnia pani Joanna.

Identycznie jest w podprzemyskich Hermanowicach.

- Zmian na razie nie widzę. To dość bogata wieś, więc wiele osób pracuje i robi zakupy w Przemyślu - mówi pracownica sklepu.

Większy ruch w marketach

Za to w marketach różnica jest już zauważalna.

- Od początku maja klienci kupują więcej produktów dziecięcych i przemysłowych. Wydają na kaszki, mleka, jogurty a także droższą wędlinę. U niektórych znanych nam klientów można zauważyć zdecydowanie więcej towarów w koszyku -mówi Gabriela, kasjerka w jednym z marketów w regionie.

Zwiększoną sprzedaż w maju odnotowała też hurtowania rowerów i akcesoriów sportowych „Rojax” w Rzeszowie.

- Nie mam jednak pewności, czy to dzięki programowi „500+”, czy ze względu na modę na aktywny tryb życia - zastrzega Paweł Czekański, właściciel hurtowni „Rojax” w Rzeszowie. - Dało się zauważyć, że klienci kupowali więcej rowerów, deskorolek i innych akcesoriów sportowych, dobrze też schodziły hulajnogi i rolki.

Kupić dziecku coś lepszego

Pozytywne efekty programu są już zauważalne w sklepie z zabawkami i akcesoriami szkolnymi.

- Schodzi o wiele więcej zabawek, odzieży i przyborów szkolnych - mówi Katarzyna Michno, ekspedientka w sklepie Bud-Rol w Lubeni. - Rodzice już nie kierują się tylko i wyłącznie ceną produktu, ale zwracają też uwagę na jakość. Na przykład z przyborów szkolnych chcą kupić dziecku coś lepszego, bo jak sami mówią, dzięki dotacji od państwa teraz ich na to stać.

Dr Mirosław Kurek, ekonomista z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, taką postawą nie jest zdziwiony.

- To naturalna prawidłowość - zauważa. - Wraz ze zwiększeniem dochodów ludzie sięgają po produkty lepszej jakości i zaspokajają potrzeby wyższego rzędu. Jedni będą inwestować w dzieci, a inni podnosić zakres konsumpcyjny całej rodziny, realizując jakieś swoje marzenia, na które wcześniej nie było ich stać.

Mirosław Kurek podaje jako przykład sytuację z połowy lat 90.

- Górnicy, którzy odchodzili z likwidowanych kopalń, otrzymywali odprawy w wysokości 44 tys. zł. W tym czasie na rynek motoryzacyjny wszedł samochód średniej klasy Peugeot 407 d, który kosztował 44 tys. zł. Proszę sobie wyobrazić, że bardzo duża liczba tych górników przeznaczyła otrzymane odprawy na zakup tego samochodu. Nie zastanawiali się, skąd wezmą na paliwo, ale auto kupili, aby spełnić swoje marzenie o luksusie. Tak działa człowiek i to jest potwierdzone naukowo - podkreśla dr Kurek. - Podobnie jest z 500+. Wielodzietne rodziny, które często budżety domowe miały wyliczone do 5 zł w skali miesiąca, teraz mogą sobie pozwolić na odrobinę luksusu, dlatego sięgają po produkty lepszej jakości.

Jako ekonomista, Mirosław Kurek program ocenia pozytywnie, chociaż dostrzega też pewne zagrożenia.

- W skali kraju do końca roku rodzinom przybędzie 17 miliardów złotych i te pieniądze będą zwiększały popyt konsumpcyjny. Gdyby jednak w budżecie skończyły się pieniądze i zaczęło się ich dodrukowywanie, to nastąpiłaby galopująca inflacja i na tym stracilibyśmy wszyscy. Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie i w budżecie znajdą się pieniądze na kontynuowanie tego programu - podsumowuje Mirosław Kurek.

500 + na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim jest 205 336 dzieci uprawnionych do korzystania z programu „Rodzina 500+”. Od kwietnia do tej pory złożono 151 tys. 243 wnioski o świadczenie wychowawcze, w tym ponad 19 tys. w formie elektronicznej. Wydano 124 tys. 729 decyzji, czyli ponad 82 procent. Według danych wojewody na dzień 17 czerwca wypłacono 220 mln zł. Ta suma może się jeszcze zmienić, bowiem wszyscy, którzy złożą do 1 lipca wniosek o świadczenie, otrzymają pieniądze z wyrównaniem od kwietnia. Po tym czasie świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożymy wniosek.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

x
x

Należy albo interweniować w urzędzie albo w mediach ale z konkretami.

x
x

przyznawaniem zasiłków na dzieci, nie wiem czy w wysokości 500 zł. może mniej, ale za to sprawiedliwiej, bo obecne kryteria przyznawania nie mają nic wspólnego z logiką. Nie mogę jednak zrozumieć jak można sobie zafundować 7 dzieci nie mając podstaw bytu?

e
ewasron@gmail.com

Wypłata 500+ to fikcja w Z.G.jest rodzina ma 5dzieci i dotej pory niedostala ani grosza.Pisma zostały złożone w terminie i co bajka dla dzieci.Mieszkają w Krępie

h
hodowca kocich pchel
W dniu 28.06.2016 o 22:38, Gość napisał:

Pan prezydent już uczył zakończenia tej pieśni....Ojczyzną dojną racz nam wrócić Panie...Chyba wie coś,czego my nie wiemy.

On zna jak sie to robilo w Grecji bo na nocnych szkoleniach u prezesa posiadl wiedze na ten temat.  Teraz probuje tego samego sposobu ktory w koncu jakos dzialal w Grecji jak sie sprawdzi w Polsce.

A moze w Polsce bedzie inaczej ? Moze sie uda.

G
Gość
W dniu 28.06.2016 o 21:13, sto-krotka napisał:

 A wtedy już tylko zostanie nam zaśpiewać - Boże coś Polskę...

Pan prezydent już uczył zakończenia tej pieśni....Ojczyzną dojną racz nam wrócić Panie...

Chyba wie coś,czego my nie wiemy.

s
sto-krotka

Jeszcze troszkę, jeszcze troszeczkę i kasa będzie świeciła pustkami, zacznie rosnąć dług w tempie takim, że włosy staną dęba z tej prędkości, i jak wielu myśli, że ich to nie dotyczy bo to nie ich broszka to się mylą, zapłacą, zapłacą, nawet ci co łapy po pińceta wyciągają, w sklepach, podatkach, usługach itd. itd...

A wtedy już tylko zostanie nam zaśpiewać - Boże coś Polskę...

w
władysław

Można zawołać do wielu,którzy zamieszczają tutaj swoje wpisy - ludzie przestańcie zachowywać się jak wściekłe zwierzęta!

Rzucono/państwo/ ochłap/zasiłek 500+/ a sfora /społeczeństwo/ zaczyna walkę między sobą o kęsy.

Uważam,że jeśli nas jako społeczeństwo /i jego budżet/ stać na wspomaganie rodzin wielodzietnych,powinniśmy to czynić. Natomiast,kiedy okaże się,że budżet nie wytrzyma tych wypłat,będzie źle, bo część rodzin przyzwyczai się do dodatkowego zasilania i stanie przed problemem,skąd brać na dalsze życie.

Przez wiele lat "karmiono" ludzi w kraju informacjami o "zielonej wyspie" dobrobytu,więc nie należy się dziwić,że tego typu informacje rozbudzają oczekiwania.

Rodzinom,które otrzymują zasiłki trzeba życzyć mądrego ich spożytkowania.

m
matka Polka

Program jest do końca PiS przy władzy.Ja będę zasuwać w pracy mieszkając w małym mieszkanku płacąc kredyt na dzieci które musza mieszkać w dużych domach i bawić się droższymi zabawkami. Czy o to chodziło!!!!!!!!!!!!!!!!!

M
Malwina
W dniu 26.06.2016 o 20:38, Gość napisał:

Kretynem ty ty jestes!!! A jak państwo przeznacza co miesiac 1500 zł na jednego wieznia to ci nie szkoda a na przyszłosc dzieci ktore bedą na ciebie pracowac to żal ...Chore państo! Dadzom to źle jak by nie dali to też by było źle bo nic nie robią.

Masz rację. Nic nie dają - źle. Dają też - źle. Przez 27 lat wszyscy obiecywali: żałosny Wałęsa obiecywał 100 mln na każdego - i co ? I nic. Wydali tylko świadectwa udziałowe którymi po pewnym czasie można było sobie podetrzeć wiadomą część ciała. Kolejne rządy lewicowo-liberalne też nic - tylko okradali nas jeszcze bardziej. Utrudniano życie młodym rodzinom jak tylko mogli. A to podwyższając VAT na wózki dziecięce a to na ubranka czy zabawki. Ten rząd jest dopiero pierwszym który pomyślał  o młodych ludziach mających 2 lub więcej dzieci. I chwała mu za to ! A tym co tu durno biadolą i inne ćmoje-boje opowiadają że to z naszych podatków idzie itd. to odpowiem tak: Jeśli za poprzednich rządów nie byłoby tak gigantycznych afer, takiego złodziejstwa, malwersacji i przekrętów na których tracił budżet państwa i wszyscy podatnicy to ten program 500+ mógł już funkcjonować od X lat a nie dopiero od 2 miesięcy.

p
poor & happy
W dniu 26.06.2016 o 15:22, rich napisał:

Już wam ku*** je***e się skończy. Już kasa się kończy w państwie na 500+. Teraz jedna z druga zróbcie sobie cennik na plecach ile bierzecie za swoje usługi. Teraz wy będziecie wyje***e w dupsko przez państwo i przez klientów ha ha ha. Pozdrawiam wszystkich nieudaczników żyjącym kosztem państwa -)

Ja zyje z tego co tobie skapnie z twojego suto zastawionego stolu ''rich''  - nie pracujac i opier***ajac sie równo, wystarcza mi na wszystko, dzięki takim jak ty noworiczom, którzy zapieprzaja jak male kombjny, by dac utrzymanie swiom rodzinom i panstwu i mnie. Wiec nie opieprzaj sie mi tu na forum marnujac czas bezproduktywnie,  tylko raz-raz, do roboty krwiopijco, zarobic na mój MOPS, 500+ i rentę, ale migiem. W koncu wiesz przeciez, ze czas to piniądz.    

M
Marcin

Sam mam dzieci i pobieram na jedno pięćsetke ale moje zdanie jest takie: jakby te pieniądze pochodziły z dochodów jakie nasze państwo wypracowuje to jestem jak najbardziej na TAK ale ludzie popatrzcie trzeźwo przecież te pieniądze pochodzą z pożyczek tj zadłużania się a nie daj Boże z dodrukowywania pieniędzy. W szerszej perspektywie to zapłacimy za to wszyscy i będzie tak jak to jeden urzędnik od tych spraw mi mówił:

1. BIEDNY ZAWSZE BĘDZIE BIEDNY I NIC Z NIEGO NIE ŚCIĄGNĄ BO SIEDZI NA SOCJALU I ŁASCE MOPSU ALBO GOPSU

2. BOGATY NIE POCZUJE BO I TAK MA NA WSZYSTKO

3. NAJBARDZIEJ PO du*** ZAWSZE DOSTAJE ŚREDNIAK BO JEST POMIĘDZY BIDNYM A BOGATYM I DOKŁADNIE MUSI WYLICZAĆ PIENIĄDZE.

A w Polsce najwięcej jest średniaków i to nas najbardziej będzie bolała podwyżka VATu albo innych opłat.

p
podatnik
W dniu 26.06.2016 o 16:21, Gość napisał:

Nienawisc i zazdrosc!!! Jak mozna oceniac ksiażke po okładce ! Ci co tak sie wypowiadaja głupio to dopiero patologia,fałszywi chrzescijanie co im szkoda ze innemu bedzie troche lepiej !!!Ja mam trójke dzieci i nie uważam sie za patologie a że mamy pomoc od państwa to super!!! W końcu jestesmy w uni europejskiej i w każdym kraju takim jak Niemcy,Anglia i inne sa dodatki na dzieci i nikt nie mówi o tych rodzinach jako patologi.

Otóż gdy "innemu będzie lepiej" to INNEMU będzie gorzej.

Proszę tu nie wsadzać haseł o chrześcijaństwie i dawać za przykład Niemcy!

To jest patrzenie na koniec własnego nosa, bo to nie rząd daje, a PODATNIK, a skutki rozdawnictwa ponad możliwości budżetu, to nie pomoc dla dzieci, a zrujnowanie Państwa, za którą to ruinę zapłacą właśnie te dzieci.

G
Gość
W dniu 26.06.2016 o 16:34, Bartek napisał:

Głupia, tępa, kretynko. To NIE JEST pomoc od państwa tylko MOJE podatki idą zamiast na rozwój infrastruktury na Ciebie i inne wielodzietne rodziny. To jest zwyczajny zasiłek dla nierobów.

Kretynem ty ty jestes!!! A jak państwo przeznacza co miesiac 1500 zł na jednego wieznia to ci nie szkoda a na przyszłosc dzieci ktore bedą na ciebie pracowac to żal ...Chore państo! Dadzom to źle jak by nie dali to też by było źle bo nic nie robią.
s
szary obywatel

Pod sklepem klęczy młody facet i ma kartkę że ma trójkę dzieci i jest biedny. 1500 od państwa gratis to za mało a do roboty szkoda iść bo mu na pierwsze zabiorą

M
M

Kasa bedzie juz ciagle!!jebie was zazdrosne ped..500+ to nasze lepsze zakupy yupi :-)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3