Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 grudnia odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W Lubaczowie wzniesiono pomnik gen. Stanisława Dąbka na skwerze u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej. Uroczyste odsłonięcie pomnika dowódcy obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku odbędzie się 6 grudnia.

Budowę pomnika zainicjował Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Pomnik o wysokości 2,80 m został wykonany z brązu. Autorem projektu jest artysta Marek Dryniak, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inwestycję wsparł finansowo Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystościach weźmie udział dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Program uroczystości

  • 9.30 - Starostwo Powiatowe
    Zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników przed budynkiem Starostwa Powiatowego na ul. Marii Konopnickiej, przemarsz wraz z Orkiestrą Wojskową z Rzeszowa do Konkatedry.
  • 10 - Konkatedra
    Msza św. w intencji gen. Stanisława Dąbka, jego rodziców i podkomendnych Żołnierzy Wojska Polskiego.
  • 11.10 - Skwer przy pomniku gen. Stanisława Dąbka; odsłonięcie i poświęcenie pomnika gen. Stanisława Dąbka; apel pamięci; salwa honorowa.
  • 12 - Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego, program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, dr Zygmunt Kubrak: „Generał Stanisław Dąbek”- prezentacja sylwetki.

Życiorys Stanisława Dąbka

Stanisław Dąbek urodził się w Nisku, ale od najwcześniejszych lat związany był z Lubaczowem, w pobliskim Felsendorfie spędził lata dziecięce i młodzieńcze. W latach 1901-1905 uczęszczał do szkoły wydziałowej w Lubaczowie, gdzie ukończył 5 i 6 klasę. Maturę zdał w Sokalu, w studium nauczycielskim. Pracę zawodową rozpoczął w Bóbrce, miejscowości w okolicach Lwowa, jednocześnie studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Został powołany do służby wojskowej w austriackim 34 pułku strzelców w Jarosławiu. W 1914 r. ukończył oficerską szkołę rezerwy. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia porucznika, dowodząc kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu.

W przededniu II wojny światowej pod koniec lipca 1939 r. został wyznaczony dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża. Podjął aktywne prace nad umocnieniem pozycji obronnych i wzmocnieniem uzbrojenia podległych mu jednostek. Podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Wobec przeważających sił Wehrmachtu i odcięcia wojsk polskich na Wybrzeżu od pozostałej części kraju podjął decyzję o ewakuacji na Kępę Oksywską. Wieczorem 19 września 1939 r. w obliczu nieuchronnej klęski, odebrał sobie życie strzałem w głowę. Jego ciało spoczęło w Gdyni.

W 1964 r. awansowano go pośmiertnie na generała brygady. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym krzyżem Zasługi. Pośmiertnie otrzymał Order Krzyża Grunwaldu II klasy. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 1 i jedna z ulic miasta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24