6 zł za benzynę? Sprawdź, co na to analityk

  6 zł za benzynę? Sprawdź, co na to analityk

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jakub Bogucki

  Jakub Bogucki ©Archiwum

  Rozmowa z dr. Jakubem Boguckim, analitykiem rynku paliw z portalu e-petrol.pl.
  Jakub Bogucki

  Jakub Bogucki ©Archiwum

  - Według prognoz do końca roku benzyna miała kosztować ponad 6 zł. Tymczasem zamiast kolejnych podwyżek mamy obniżki. Co się dzieje?

  - Wysokie ceny i podwyżki wynikały z napiętej sytuacji na świecie. Rynkowi nie sprzyjały chociażby zawirowania na linii Turcja - Syria. Ponieważ sporo problemów udało się zażegnać, ceny ropy zaczęły spadać. Od kilku tygodni benzyna w hurcie mocno taniała, dlatego zmiany w końcu musiały się odbić na stacjach. W tej chwili średnia cena benzyny to 5,65 zł, podczas gdy jeszcze niedawno było nawet o 20 groszy więcej. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia Pb95 potaniała o 6 groszy a Pb98 o 7 groszy.

  - Czy to oznacza, że w tym roku 95-ka nie będzie kosztować 6 zł?

  - To raczej niemożliwe. Ropa zaczyna nieco drożeć, więc i benzyna powinna wkrótce być nieco droższa, ale o 6 zł nie ma mowy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe tygodnie to kilkugroszowa podwyżka.

  - A co z dieslem i gazem LPG?

  - Diesel po raz pierwszy od dawna jest droższy od benzyny, ale taka sytuacja nie utrzyma się długo. Wkrótce benzyna znowu go przeskoczy, ale tylko nieznacznie. Ceny LPG od dawna stoją w miejscu. To paliwo, które jest najbardziej odporne na zawirowania na rynku. Kilka tygodni temu ekonomiści przewidywali, że gaz podrożeje nawet o 30 groszy, ze względu na zmianę stawkę cła wywozowego z Rosji. Nawet ich podwyżka mu nie zaszkodziła. W tej chwili średnia cena dla Polski to 2,69 zł.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo