Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65 lat Filharmonii Podkarpackiej [LIDER REGIONU 2020]

L
Firma w 2020 roku otrzymała tytuł LIDER REGIONU w kategorii KULTURA za kreowanie i upowszechnianie kultury muzycznej.

Kierunki działalności filharmonii wyznacza wiele czynników. Z jednej strony to spełnianie oczekiwać szanownej publiczności, z drugiej zaś strony to także przyjęte priorytety w ustalaniu oferty repertuarowej, np. dotyczącej promocji muzyki polskiej.

BOOM w Filharmonii

Od 31 marca 2017 roku Filharmonia Podkarpacka, będąc Samorządową Instytucją Kultury Województwa Podkarpackiego, jest jednostką współprowadzoną, a więc i współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwoliło to na uruchomienie cyklu koncertów pod nazwą BOOM w Filharmonii!, czyli balet, opera, operetka, musical.

Przedsięwzięcia te są realizowane z udziałem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej oraz artystów polskich (Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań) i zagranicznych scen operowych (Ukraina, Słowacja, Czechy, Włochy, Szwajcaria).

Zainteresowanie Publiczności tą formą działalności Filharmonii jest ogromne, tym bardziej że w województwie podkarpackim nie funkcjonuje teatr operowy. Filharmonia, dysponując odpowiednim wyposażeniem (orkiestronem i pokaźnych rozmiarów sceną), wypełnia tu istniejącą lukę programową.

Przestrzeń otwarta dla muzyki

Do innych ciekawych projektów podejmowanych przez Filharmonię Podkarpacką w ostatnich kilku latach należy realizacja programu pod nawą „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, którego celem jest prezentowanie koncertów poza siedzibą orkiestry w różnych miejscach województwa podkarpackiego. Często są to koncerty plenerowe nie biletowane, których program dostosowany jest do miejsca i terminu koncertu.

Ważnym elementem funkcjonowania Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w ostatnich dziesięciu latach jest realizacja zagranicznych tournee koncertowych, które w latach 2009-2019 miały miejsce w takich państwach jak: Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Gruzja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Watykan, Węgry, Włochy.

Niezwykle ważnym kierunkiem w działalności Filharmonii Podkarpackiej jest organizacja projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, tj. koncertów oraz audycji umuzykalniających, realizowanych w szkołach i przedszkolach województwa. Każdego roku odbywa się ok. 1000 wydarzeń tego typu, w których uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy najmłodszych odbiorców.

Muzyka niesie radość i nadzieję

Od 1961 r. Filharmonia Podkarpacka jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który co roku obfituje cyklem nadzwyczajnych wydarzeń artystycznych, z udziałem zarówno artystów światowej sławy, jak i debiutantów.

Koncerty kameralne, recitale i projekty prezentujące programy z obszaru muzyki rozrywkowej czy jazzu znajdują się także w ofercie Filharmonii Podkarpackiej. Nade wszystko dominuje tutaj muzyka symfoniczna, do czego filharmonia jest powołana i zobligowana.

Jakie będą kolejne lata funkcjonowania tej instytucji? Co stanie się głównym narzędziem jej działalności? Jakie potrzeby będzie mieć odbiorca muzyki w kolejnych pięciu, dziesięciu czy pięćdziesięciu latach?

Jest dziś wiele pytań, na które nie znajdujemy jeszcze odpowiedzi… Można jednak przypuszczać, że muzyka niosąca RADOŚĆ I NADZIEJĘ, dalej będzie ważnym elementem w życiu każdego człowieka.

65 lat Filharmonii Podkarpackiej [LIDER REGIONU 2020]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24