6644 zł - to przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach, ale większość z nas zarabia dużo mniej

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Udostępnij:
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł - poinformował GUS. W porównaniu do grudnia 2020 r. płace te wzrosły o 11,2 proc. i tym samym dynamika płac w grudniu 2021 r. okazała się wyższa od inflacji.

W stosunku do listopada 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w kraju o 10,3 proc. - podał GUS. Dla zdecydowanej większości pracowników z Podkarpacia, powyższe dane mogą szokować, gdyż większość z nich zarabia dużo mniej.
Warto zwrócić uwagę, że duży wzrost wynagrodzeń w grudniu br. względem listopada jest spowodowany m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, rocznych, uznaniowych i jubileuszowych oraz dodatkowych nagród.

Pracownicy m.in. małych firm zatrudniających do 9 osób i szeregowi pracownicy administracji zarabiają na Podkarpaciu mniej, a ich przeciętne wynagrodzenie
Pracownicy m.in. małych firm zatrudniających do 9 osób i szeregowi pracownicy administracji zarabiają na Podkarpaciu mniej, a ich przeciętne wynagrodzenie to ok. 4 tys. zł brutto - przypomina ekonomista Krzysztof Kaszuba
Grafika Dariusz Szwed

- Grudzień jest nietypowy, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach naszego regionu jest dużo niższe niż w kraju. Według GUS w listopadzie 2021 roku wyniosło ono na Podkarpaciu 4963,64 zł, a dla porównania w Polsce wyniosło ono w listopadzie 6022 zł. Natomiast wiemy już, że w kraju wynagrodzenie w grudniu 2021 r. wyniosło 6644 zł, ale nadal nie wiemy, ile wynosi ono na koniec roku na Podkarpaciu - tłumaczy Mieczysław Łagowski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie.

Mogę powiedzieć, że pracodawcy na Podkarpaciu podnoszą pensje dlatego, że muszą, chcąc ich zatrzymać w firmie. Pomimo bezrobocia wynoszącego 8,1 proc. nadal trudno jest znaleźć dobrych pracowników dla wielu branż - dodaje Mieczysław Łagowski.

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Podkarpaciu dotyczy około 230 tys. pracujących. Jednak pracownicy tych przedsiębiorstw na Podkarpaciu zarabiają o ponad tysiąc złotych mniej, czyli w grudniu to ok. 5,5 tys. zł brutto. Statystycznie wyższe zarobki ma nie więcej niż jedna czwarta pracujących na Podkarpaciu. Natomiast trzy czwarte zarabia przeciętnie znacznie mniej - szacuje Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie.

- W tej liczniejszej grupie wszystkich pracujących w naszym regionie (nie tylko w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób) ponadprzeciętne wynagrodzenia, mają osoby pełniące funkcje kierownicze w administracji, służbie zdrowia, w policji i służbach mundurowych w sądownictwie i prokuraturze. Natomiast pracownicy małych firm zatrudniających do 9 osób oraz zwykli pracownicy administracji w zdecydowanej większości zarabiają na Podkarpaciu mniej niż w sektorze przedsiębiorstw - o 1,5 tys. zł miesięcznie, czyli około 4 tys. zł brutto. Niepokoi mnie szczególnie fakt, że w ostatnich latach rozpiętość w dochodach pomiędzy osobami dobrze sytuowanymi a uboższymi ciągle wzrasta - dodaje dr Krzysztof Kaszuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
przechodzień
Przeciętne wynagrodzenie 6,6 tys.to znaczy 80 % pracujących Polaków to klasa średnia a tym samym wg, Prezesa PIS tylu mamy cwaniaków!
M
Major
Nigdy nie będzie to średnie wynagrodzenie odzwierciedlało faktycznego bo bierze się lod uwagę kadrę kierownicza którą czesto zarabia 3a nawet 4 razy więcej niż podwładni:) jak to się mówi średnio z kotem mamy po 3 nogi :)
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie