7. Bieg Zośki Turosz w Leżajsku za nami. Były też zawody nordic walking i biegi dla dzieci [ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, 7. edycja Biegu Zośki Turosz w Leżajsku w końcu doszła do skutku. Na starcie biegu w kategorii open, zawodów nordic walking oraz biegów dziecięcych stawiło się łącznie ponad 400 uczestników.

Biegacze mieli do pokonania dystans 11 km. Trasa wiodła szlakiem Green Velo, ścieżką Ostoja Bobrowa oraz ulicami Leżajska m.in. Kopernika, Kołłątaja, Sandomierską i Skłodowskiej-Curie. Meta usytuowana była obok Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

- Przez to, że trasa przebiegała głównymi ulicami miasta, wielu mieszkańców miało okazję zobaczyć zawodników i dopingować ich podczas biegu – mówił Wojciech Surma, organizator imprezy.

Najszybciej (45 min. 51 sek.) trasę pokonał Piotr Stasiowski z Brzózy Królewskiej. Drugi na mecie zameldował się Stanisław Łuczak z Nowej Sarzyny. Trzeci dobiegł Łukasz Koryl z Rzeszowa. Wśród kobiet dwa pierwsze miejsca zajęły mieszkanki Krościenka Wyżnego - Katarzyna Albrycht (47 min. 47 sek.) i Marta Prajzner. Najniższe miejsce na podium należało do Iwony Górowskiej z Sanoka.

Dla zwycięzcy biegu mężczyzn, Piotra Stasiowskiego, trasa nie stanowiła zagadki. – Mieszkam blisko Leżajska, często tutaj trenuje, więc dobrze znam te tereny. Wiedziałem, gdzie są podbiegi i jak kształtuje się profil trasy – mówił po wygranej reprezentant Nowosarzyńskiej Grupy Biegowej.

Pięć minut po biegaczach na trasę wyruszyli uczestnicy zawodów nordic walking. 11-kilometrowy odcinek najszybciej pokonał Marek Sokołowski z Rymanowa-Zdroju (1 godz. 18 min. 23 sek.), drugie miejsce zajął Marek Pasierb z Rzeszowa, a trzecie Piotr Gudz-Kiciński z Przemyśla. Wśród kobiet zwyciężyła Erwina Wilusz z Iwonicza-Zdroju (1 godz. 18 min. 23 sek.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się biegaczki z Jarosławia – Aldona Bogacz, Jadwiga Walczak i Anna Antosiewicz–Tama.

Oprócz głównych zawodów w kategorii open, odbyły się biegi uliczne dla dzieci i młodzieży na dystansie 3 km i 500 m. Wszystkich sportowców dopingowała obecna na zawodach Zofia Turosz.