Przed wojną stanowili 30 proc. mieszkańców Rzeszowa, współbudowali to miasto, rozwijali jego handel i przemysł. Holokaust położył kres obecności żydów w mieście, a 7 lipca 1942 r. nie był wprawdzie początkiem, ale jednak najstraszniejszym dniem tego procesu eksterminacji.
Dokładnie 80 lat temu z dworca PKP Staroniwa do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono tysiące żydów, także mieszkańców miasta i innych miejscowości Rzeszowszczyzny.
Stowarzyszenie Rajsze i Fundacja Rzeszowska chcą uczcić ich pamięć szczególną uroczystością:
- Godz. 18. - Marsz Pamięci na trasie: Plac Ofiar Getta - Dworzec PKP Staroniwa. W czasie marszu symbolem pamięci będzie 80 wstążeczek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta – ofiar Holokaustu – oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów.
- Godz. 19. - na budynku staroniwskiego dworca odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci ofiar akcji likwidacyjnej rzeszowskiego getta.
- Przy Kamieniu Pamięci na Placu Ofiar Getta odczytane zostaną relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostanie zapalone i przez całą noc będzie palić się światło, przypominając współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich ofiarach holokaustu.
CZYTAJ TEŻ: Piekło na ziemi. Jak Niemcy likwidowali rzeszowskie getto

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?