Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej. Studia rozpoczęło 13 tysięcy studentów

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
A. Surowiec, B. Motyka/Politechnika Rzeszowska
Chcemy aby absolwenci Politechniki Rzeszowskiej nadal byli pierwszym wyborem dla przedsiębiorstw, dlatego, że posiadają najlepsze umiejętności i wiedzę. Dążymy do tego, aby maturzyści nie musieli poszukiwać upragnionych zawodów gdzieś „w świecie”, ale aby mieli możliwość zdobycia dobrego wykształcenia tutaj. Będziemy do nich docierać z tym przekazem. Winno tak być, niezależnie od wirusów czy innych okoliczności - tak podczas dzisiejszej inauguracji na Politechnice Rzeszowskiej mówił jej nowy rektor prof. Piotr Koszelnik.

Politechnika Rzeszowska oferuje możliwość studiowania na 27 kierunkach na 7 wydziałach. Nowe kierunki to: geodezja i planowanie przestrzenne, inżynieria farmaceutyczna, inżynieria środków transportu oraz transport. Uczelnia oferowała 5660 miejsc (4270 na studia stacjonarne oraz 1390 na studia niestacjonarne) na I rok studiów.

- Wchodzimy w 70. rok istnienia naszej uczelni. 70 lat to kilka pokoleń studentów i pracowników. Wśród tych lat są daty, które z różnych przyczyn pozostają pamiętne: 1956, 1970, 1980, 1989, 2000 itd.. Każdy z nas ma jakiś rok, który z różnych przyczyn jest ważny i zapamiętany. Czy taki będzie rok 2020? Z pewnością, choć jeszcze rok temu na pewno nie znaliśmy przyczyny tego stanu rzeczy i na pewno mieliśmy inne plany na najbliższe miesiące - podczas inauguracji mówił prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, nowy rektor PRz. - Nie będę mówił zbyt dużo o epidemii, ponieważ są specjaliści, którzy na ten temat wiedzą więcej, lecz kontekst ten jest nieunikniony. Będę mówił o tym jak uczelnia i otoczenie mogą i powinny rozwijać się w takich warunkach, jakie występują wokół nas i na jakie nie mamy dużego wpływu. Często stawiane pytanie: czy wyciągamy wnioski z epidemii? jest źle sformułowane. Powinno ono brzmieć: jakie wnioski wyciągamy z epidemii?

Jego zdaniem głównym z nich powinno być zauważenie roli badań naukowych jako elementu gospodarki. Rektor mówił o wzmacnianiu kadry naukowej.

- Dążymy to tego, aby nasze badania były jeszcze bardziej przydatne dla przemysłu. Mamy bardzo dobrą współpracę. Rankingi wskazują, że w zakresie praw do wynalazków jesteśmy czołową uczelnią w Polsce (miejsce 9), zaś w pozyskiwaniu środków na badania naukowe 12 pośród kilkudziesięciu uczelni akademickich i odpowiednio 8. i 4. pośród politechnik - wyliczał. - Moje doświadczenie akademickie mówi, że kolejnym wnioskiem, jaki musimy wyciągnąć ze zdarzeń otaczającego świata jest
odpowiedzialność. Tak, jako władze Politechniki Rzeszowskiej jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo, pracowników, studentów i doktorantów. To bezdyskusyjne i tak działamy. Na drugiej szali musimy położyć odpowiedzialność zarówno za jakość badań naukowych, ale w tym momencie głównie kształcenia.

Zaznaczał, że chce, aby absolwenci Politechniki Rzeszowskiej nadal byli pierwszym wyborem dla przedsiębiorstw, dlatego, że posiadają najlepsze umiejętności i wiedzę.

- Dążymy do tego, aby maturzyści nie musieli poszukiwać upragnionych zawodów gdzieś „w świecie”, ale aby mieli możliwość zdobycia dobrego wykształcenia tutaj. Będziemy do nich docierać z tym przekazem. Winno tak być, niezależnie od wirusów czy innych okoliczności. W tej sytuacji nie mogliśmy pozwolić na nadmierne kształcenie w formie tylko zdalnej. Inżyniera można wykształcić tylko w kontakcie z laboratorium i z praktyką. Oczywiście jesteśmy czujni i będziemy reagować w razie zagrożeń, ale ten kierunek jest niezmienny - tłumaczył.

Politechnika Rzeszowska jest jednym z liderów wśród wszystkich uczelni w Polsce w dziedzinie współpracy z biznesem, w tym w wykonywaniu badań zleconych przez firmy. Od ponad 40 lat funkcjonuje Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. W tym czasie uczelnia wykształciła ponad 800 pilotów, którzy pracują w liniach lotniczych na całym świecie. Jest to jeden z najnowocześniejszych na świecie ośrodków kształcących pilotów lotnictwa cywilnego, który posiada swoje samoloty, symulatory lotnicze, pasy startowe, hangary i zaplecze.

Podczas uroczystości wręczone certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. W tym roku 32 studentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności „pilotaż” zakończyło szkolenie i uzyskało certyfikat.
Wyróżnienie prymus wśród lotników przyznane przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich otrzymał inż. piloti Marek Czarnecki.

Podczas uroczystości 25 pracowników zostało odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej, cztery osoby otrzymały medal
„Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”, a jedna osoba nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Wykład inauguracyjny Uczelnia wobec wyzwań przyszłości
zaprezentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24