Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. Międzynarodowa Konferencja OZE w Arłamowie. "OZE musi być stabilne i polskie"

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
zdjęcie nadesłane
W Arłamowie podczas 8. Międzynarodowej Konferencji OZE (22-24 maja) omówiono najkorzystniejsze kierunki rozwoju energetycznego naszego kraju.

- Nie ma jasnej strategii energetycznej naszego kraju - zauważył Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Koszt energii wzrósł w ostatnim czasie o 45%, dlatego musimy poszukiwać tańszych źródeł energii. Kluczowe jest wykorzystanie własnych zasobów i technologii. Aby do tego doszło niezbędne jest zrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań strony rządowej oraz świata nauki i biznesu.

- Transformacja energetyczna powinna być korzystna dla milionów Polaków i powinna być oparta o własne zasoby. Musimy stworzyć wieloletnią strategię ponadpolityczną w oparciu o badania i dane - dodał Janusz Kowalski. - Jestem zwolennikiem węgla, ale węgiel, który jest teraz importowany, powinniśmy zastąpić biomasą, aby pieniądz został w polskiej gospodarce. Niemcy wspierają swoją siłę eksportową, my musimy robić dokładnie to samo, a patriotyzmu gospodarczego niestety w Polsce brakuje.

- Zasoby biomasy są nieograniczone, a kotły wykorzystujące to stałe biopaliwo spełniają restrykcyjne normy zarówno klasy 5 jak i ekodesign. Odejście od paliw kopalnych powinno być procesem mającym na celu wykorzystanie rodzimych surowców przy wsparciu zaawansowanych technologicznie polskich urządzeń OZE - podkreśla Robert Galara, członek Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Słońce, wiatr, biomasa

Dwie największe zalety odnawialnych źródeł energii to ich niewyczerpany rezerwuar oraz ekologiczny charakter. Wykorzystanie słońca, wiatru czy biomasy nie powoduje emisji substancji szkodliwych do atmosfery. I jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, koszt wydobycia paliw kopalnych jest znacznie wyższy, niż korzystanie z surowców odnawialnych.

Od 2026 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, natomiast od 2028 roku zostanie wprowadzony zakaz montażu kotłów gazowych w modernizowanych budynkach. Tym bardziej kluczowe wydaje się przechodzenie na alternatywne źródła energii.

Najpopularniejsze urządzenia OZE w Polsce

Jednym z najpopularniejszych urządzeń OZE w Polsce jest pompa ciepła. Istnieje aż 5 rządowych programów dotujących te urządzenia, tymczasem spośród 270 000 sprzedanych w 2022 roku pomp ciepła, jedynie 3% zostało wyprodukowanych w naszym kraju. Jesteśmy największym rynkiem zbytu chińskich pomp ciepła, których wydajność może być niewystarczająca w naszej strefie klimatycznej.

Kolejne popularne w Polsce źródło energii to fotowoltaika oraz kotły na pelet. Nasz kraj jest jednym z największych w Europie producentów biopaliw, takich jak pelet drzewny.

- W ubiegłym roku zostało wyprodukowanych w Polsce 1.800.000 ton peletu, co oznacza, że możemy nim zastąpić gaz, węgiel i olej, czyli paliwa kopalne - podkreśla dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Mamy wiedzę technologiczną

Brak spójnej i wieloletniej polityki energetycznej oraz brak dialogu pomiędzy producentami biopaliw, a producentami urządzeń OZE jest jedną z przyczyn, dla których nie wykorzystujemy w wystarczającym stopniu odnawialnych źródeł energii. Spotkanie świata nauki, polityki i biznesu ma to zmienić.

- OZE musi być stabilne i polskie, dlatego jestem zwolennikiem biomasy. Mamy bardzo silną gospodarkę leśną, ale zamiast z tego korzystać, wywozimy surowiec do Austrii czy Niemiec. Powinni z tego korzystać przede wszystkim rolnicy czy zakłady przetwórcze, ponieważ mają takie możliwości. Polski przemysł ma know-how, dlatego powinien wykorzystywać OZE. Powinniśmy także inwestować w instalowanie technologii OZE na terenach wiejskich – konkluduje wiceminister Kowalski.

- Mamy wiedzę technologiczną – zapewnia prof. Michał Zasada, rektor SGGW. - Stawiamy na integracje energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, uczymy naszych absolwentów projektować całe systemy i prognozować zużycie energii, aby była to wiedza praktyczna, nie oderwana od rzeczywistości.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24