Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica pacyfikacji przez Niemców Staroniwy k. Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
1 czerwca 1943 roku Niemcy rozstrzelali na Staroniwie 44 osoby. Był to krwawy odwet za zniszczenie podstacji transformatorów mieszczącej się w tej miejscowości obecnie będącej osiedlem Rzeszowa. Rezultatem akcji dywersyjnej była kilkugodzinna przerwa w pracy rzeszowskiej fabryki silników lotniczych, wówczas Flugmotorenwerke Reichshof GmbH.

Miejsce kaźni było położone nieopodal podstacji. Jako pierwsi zostali rozstrzelani członkowie warty nocnej, 12 mieszkańców Staroniwy. Warta nocna była to instytucja, którą wymyślili Niemcy. W jej skład wchodzili mieszkańcy danej wsi, uzbrojeni z reguły w kije, widły i grabie. Ich zadaniem było ewentualne odparcie bandyckiego napadu na daną miejscowość. Za wybór i koordynację wartowników byli odpowiedzialni sołtysi.

Wartownicy musieli uklęknąć plecami do swych oprawców. Zostali zabici strzałami z pistoletu w tył głowy.

Po rozstrzelaniu wartowników do mieszkańców przemówił gestapowiec, który oświadczył, że dwunastka wartowników zginęła, bo nie spełnili swojego zadania i dopuścili do tego, że bandyci zniszczyli transformator. Zapowiedział też, że jeśli taka sytuacja się powtórzy, to cała wieś zostanie spalona, a wszyscy mieszkańcy zabici.

Pozostałym wyłapanym mężczyznom kazano wykopać dół, który stał się ich zbiorową mogiłą. Oni również zostali zastrzeleni.

Uroczystości upamiętniające krwawe wydarzenia sprzed 80 lat odbyły się na placu przed Pomnikiem Pamięci a poprzedziła je modlitwa na Cmentarzu Staroniwa oraz uroczysta msza w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.

– W dziejach każdego narodu są momenty naznaczone tragedią. W historii Polski takich momentów jest wiele. Jednym z nich są wydarzenia sprzed 80 lat dotyczące mieszkańców tej podrzeszowskiej wówczas miejscowości. Musimy pamiętać, że w tych wydarzeniach zawarta jest ludzka historia, dramat rodzin, którzy utracili swoich bliskich, dramat ludzi, którzy stracili swoje życie. Te wydarzenia odzwierciedlają ogrom tragedii, które wywołuje wojna, ogrom niesprawiedliwości i cierpienia, które dotyka przede wszystkim ludność cywilną – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Czwartkowe uroczystości zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Parafię pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.

80. rocznica pacyfikacji przez Niemców Staroniwy k. Rzeszowa [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24