Msza święta w intencji poległych
Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 od Mszy Świętej w intencji poległych podczas II wojny światowej. Uroczysta liturgia odbyła się w kościele OO. Karmelitów Bosych, gdzie zgromadzili się wierni, by modlić się za dusze tych, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.
Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym
Po zakończeniu Mszy, uczestnicy przenieśli się na Cmentarz Wojskowy, gdzie o godzinie 11:00 rozpoczęły się uroczystości przy grobie Nieznanego Żołnierza. W ceremonii wzięła udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego, która oddała salwy honorowe na cześć poległych. Obecne były również poczty sztandarowe reprezentujące różne instytucje oraz organizacje. Podczas ceremonii złożono wieńce.
Kino plenerowe na Rynku Starego Miasta
Obchody zakończą się wieczornym pokazem filmowym, który odbył się o godzinie 20:00 na Rynku Starego Miasta. W plenerowym kinie wyświetlono film „Jutro idziemy do kina”, który przybliża tragiczne losy młodych ludzi w przeddzień wybuchu II wojny światowej.
Kampania wrześniowa 1939 roku – wprowadzenie do wspomnień
Tego dnia wiele razy przywoływano pamięć o kampanii wrześniowej 1939 roku, która zapoczątkowała II wojnę światową. Wspominano, że Polska przez pięć tygodni walczyła samotnie, stawiając opór najpierw niemieckiemu, a potem również sowieckiemu agresorowi. Wydarzenia te były punktem zwrotnym w historii XX wieku, gdyż obrona Polski uniemożliwiła Niemcom błyskawiczne zwycięstwo, które mogło przekształcić konflikt w lokalną wojnę.
Przygotowania do obrony Polski rozpoczęły się już w marcu 1939 roku, kiedy to polski sztab opracował plan strategiczny, zakładający mobilizację i stworzenie licznych ośrodków zapasowych w głębi kraju. Mobilizacja przebiegała jednak etapami, co w połączeniu z interwencją ambasadorów Francji i Wielkiej Brytanii doprowadziło do opóźnień, które miały poważne konsekwencje. Gdy 1 września 1939 roku wybuchła wojna, tylko około 2/3 polskiej armii było w stanie gotowości bojowej.
Przebieg kampanii wrześniowej
Przywoływano również wspomnienia o planie „Fall Weiss”, który przewidywał błyskawiczną, kilkunastodniową kampanię wojenną ze strony Niemiec. Niemiecka przewaga techniczna i liczebna była miażdżąca. Wehrmacht dysponował 48 dywizjami, 10 tysiącami dział, 2700 czołgami i nowoczesnym lotnictwem, które siało postrach wśród polskich sił. Polska armia, licząca około 900 tysięcy żołnierzy, była znacznie słabiej uzbrojona, a część jej sprzętu była przestarzała.
Podczas uroczystości przypomniano także o heroicznym oporze, jaki stawiali Polacy. Symbolami polskiej waleczności stały się takie miejsca jak Westerplatte, gdzie niewielka załoga przez siedem dni odpierała niemieckie ataki, czy bitwa nad Bzurą, będąca największym starciem kampanii wrześniowej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak wygląda szara rzeczywistość żony Mroczka 4 miesiące po ślubie. Koniec bajki?
- Paweł Deląg tylko raz był bliski ślubu. Aktor zdradził nazwisko niedoszłej żony
- Przeżyła z mężem 40 lat. Nie wiedziała, że już nie żyje. Sama odeszła zaraz po nim
- Wachowicz ściągnęła makijaż i pokazała plamy na dłoniach! Ledwo da się ją rozpoznać