MKTG SR - pasek na kartach artykułów

85. urodziny arcybiskupa Jana Martyniaka. To wybitna postać greckokatolickiego Kościoła w Polsce

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Facebook/Eugeniusz Popowicz
20 czerwca arcybiskup Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego, obchodził swoje 85. urodziny. Był pierwszym po II wojnie światowej biskupem greckokatolickim w Polsce i ordynariuszem reaktywowanej po 45 latach diecezji przemyskiej obrządku greckokatolickiego. W tym roku abp Martyniak świętował również 60. rocznicę święceń kapłańskich oraz 35. rocznicę sakry biskupiej.

Wczesne lata życia i edukacja

Jan Martyniak urodził się 20 czerwca 1939 roku w Spasie koło Starego Sambora, w rodzinie rolników Wasyla i Marii z Zygmuntów. Chrzest i sakrament bierzmowania otrzymał 24 czerwca 1939 roku w greckokatolickiej cerkwi w Terszowie. Do 1946 roku mieszkał w rodzinnym Spasie, po czym wraz z matką i braćmi przeprowadził się do Nowego Waliszowa na Dolnym Śląsku, gdzie ukończył szkołę podstawową w 1954 roku, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Bystrzycy, zdobywając świadectwo dojrzałości w 1958 roku.

Droga kapłańska i posługa duszpasterska

W 1964 roku ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu i 29 czerwca tego samego roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abpa Bolesława Kominka. Choć planował kontynuować studia we Włoszech, władze odmówiły mu wydania paszportu, co zmusiło go do rozpoczęcia studiów z zakresu apologetyki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie pogłębiał swoją wiedzę w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego.

W 1974 roku ks. Martyniak objął placówkę duszpasterską obrządku greckokatolickiego w Legnicy, gdzie szybko został dziekanem. 22 grudnia 1981 roku ówczesny prymas Polski, kardynał Józef Glemp, mianował go Wikariuszem Generalnym Wiernych Obrządku Greckokatolickiego dla Wikariatu Południowego.

85. urodziny arcybiskupa Jana Martyniaka. To wybitna postać greckokatolickiego Kościoła w Polsce
Facebook/Eugeniusz Popowicz

Biskupstwo i metropolia

20 lipca 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym prymasa Polski. 16 września 1989 roku na Jasnej Górze otrzymał sakrę biskupią z rąk kardynała Mirosława Lubaczewskiego, zostając pierwszym po II wojnie światowej biskupem greckokatolickim w Polsce.

16 stycznia 1991 roku bp Martyniak został mianowany przez Stolicę Apostolską ordynariuszem reaktywowanej po 45 latach diecezji przemyskiej obrządku greckokatolickiego. 31 maja 1996 roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem i metropolitą nowo utworzonej greckokatolickiej metropolii przemysko-warszawskiej.

7 listopada 2015 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abpa Martyniaka z urzędu metropolity z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Jego następcą został dotychczasowy biskup pomocniczy Eugeniusz Popowicz.

85. urodziny arcybiskupa Jana Martyniaka. To wybitna postać greckokatolickiego Kościoła w Polsce
Facebook/Eugeniusz Popowicz

Wyróżnienia i znaczenie Kościoła greckokatolickiego

W 2005 roku arcybiskup Martyniak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kościół greckokatolicki, będący jednym z 23 Kościołów katolickich obrządku wschodniego, uznaje prymat Ojca Świętego i pozostaje w jedności ze Stolicą Apostolską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24