Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 firm chce budować drogę przez strefę Dworzysko w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
archiwum
Dojazd do terenów inwestycyjnych powstanie do końca roku, a w czerwcu działki będą uzbrojone.

Strefa ekonomiczna Dworzysko rozciąga się między osiedlami Miłocin i Przybyszówka. W części należącej do starosty działki są już gotowe na budowę zakładów pracy i na wiosnę będzie można je kupować.

Część miejska, od strony ul. Krakowskiej jest ciągle w budowie. Chociaż swoje magazyny zbudowała tu już holenderska firma Raben, kolejni inwestorzy czekają z decyzją o zakupie gruntów na kompleksowe uzbrojenie terenu. We wtorek miasto otworzyło oferty od firm zainteresowanych dokończeniem budowy drogi biegnącej przez strefę.

- Było ich dziewięć, wahały się od 12,5 do 18,3 mln zł. My w budżecie mieliśmy na ten cel zapisane 20 mln zł, a więc możemy od razu podpisać umowę z wykonawcą, którym będzie firma Skanska - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

3 km drogi powstanie na przedłużeniu ok. 700-metrowego łącznika ul. Krakowskiej ze strefą. W przyszłości trasę będzie można w łatwy sposób połączyć ze strefa starosty. - Na razie nie budujemy chodników i dróg rowerowych. Zrobimy to, kiedy zaczną tu działać zakłady pracy. Skanska na zakończenie robót ma czas maksymalnie do końca roku - mówi P. Magdoń.
Waldemar Macheta, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa dodaje, że tereny będą kompleksowo uzbrojone w czerwcu.

- Nic nie powinno już stanąć na przeszkodzie. Mamy wszystkie pozwolenia, wodociąg i przepompownia ścieków są już w trakcie budowy, prace przy kanalizacji sanitarnej właśnie ruszyły - mówi dyrektor Macheta. Dodaje, że właściciel gruntów - Agencja Nieruchomości Rolnych deklaruje chęć ogłoszenia przetargu na ich sprzedaż już w kwietniu.

- A zainteresowanie ze strony firm jest bardzo duże. Rozmowy prowadziliśmy dotychczas z 30 przedsiębiorcami. Przynajmniej pięciu z nich reflektuje na naszą część strefy, którą budujemy od strony ul. Krakowskiej. Najbardziej zaawansowane rozmowy prowadzimy z Francuzami, którzy reprezentują przemysł zbrojeniowo-lotniczy. Ta firma deklaruje, że w swoim zakładzie zatrudni minimum 1500 osób - mówi Waldemar Macheta.

Drugi z francuskich inwestorów chce produkować w Rzeszowie okablowanie do samolotów, a Niemcy papierowe opakowania. Kilka razy na rozmowach w Rzeszowie byli także włosi, którzy zarejestrowali się już w Rzeszowie i chcą u nas budować zakład produkcji maszyn do obróbki kamienia.

Leżąca bliżej Miłocina część starosty ma ponad 80 ha, z czego 60 ha zostało już oficjalnie otwarte. Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie przekonuje, że po działki w tej części inwestorzy ustawiają się w kolejce. - W tej chwili zarezerwowane jest 30 ha, czyli połowa gotowej strefy. Przetargi na sprzedaż terenów będą ogłaszane na wiosnę, kiedy Dworzysko oficjalnie stanie się podstrefą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - mówi Waldemar Pijar.

Wśród firm, które zarezerwowały tereny są m.in. przedstawiciele branży kosmetycznej, elektromaszynowej i informatycznej. Dziewięciu przedsiębiorców deklaruje, że przyjmie do pracy ok. 1500 osób. Docelowo na 60 ha ma pracować nawet 3000 osób.
- Pierwsze inwestycje w strefie powinny się rozpocząć na przełomie maja i czerwca. We wrześniu będziemy z kolei gotowi do sprzedaży kolejnych 25 ha działek - mówi W. Pijar.

Lada dzień specjalna komisja złożona m.in. z naukowców zacznie ocenę innowacyjności firm, które chcą tu budować zakłady. Zanim dopuści firmy do przetargów, oceni ich potencjał. Szansę na budowę zakładów dostaną wyłącznie przedsiębiorstwa innowacyjne, gwarantujące stabilne zatrudnienie i rozwój.

- W strefie zbudujemy jeszcze farmę ogniw fotowoltaicznych, które będą produkowały ze słońca ok. 1 MW prądu miesięcznie. Chcemy go sprzedawać do sieci, a zyskane w ten sposób pieniądze zamienić w zakładzie energetycznym na obniżenie rachunków firm. Dla zmniejszenia kosztów funkcjonowania strefy, będą ją oświetlać latarnie wyposażone wyłącznie w żarówki LED-owe. mówi Waldemar Pijar.

Inwestując pieniądze w strefie firmy będą mogły odliczyć sobie od podatku nawet 70 procent nakładów na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24