Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC nowego sytemu zbiórki śmieci w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Archiwum
Sprawdziliśmy, na czym polega różnica między odpadami frakcji mokrej i suchej oraz jak segregować odpady mieszkając w bloku.

Podstawy segregacji:

Zabudowa jednorodzinna: w cenie wywozu śmieci, właściciel domu dostanie pojemnik na frakcję mokrą i kolorowe worki na pozostałe odpady. Do żółtego będzie wrzucał frakcję suchą, do zielonego opakowania ze szkła. Odpady suche i szkło opakowaniowe MPGK odbierze raz w miesiącu. Śmiecie mokre oraz zmieszane - raz w tygodniu.

Zabudowa wielorodzinna: frakcję mokrą i suchą domownicy oddzielą do osobnych worków już w mieszkaniu. Papier, szkło i plastik będą mogli wrzucać do specjalnych kontenerów ustawionych przed blokiem. Jeśli ich nie będzie, opakowania zmieszają z frakcją suchą, po którą MPGK będzie przyjeżdżać raz w tygodniu. Odpady mokre i mieszane będzie odbierać dwa razy w tygodniu.

Rodzaje odpadów:

Frakcja sucha. To przede wszystkim papier, tektura, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe. Do worka można wrzucić m.in. suche i niezatłuszczone gazety, czyste reklamówki, woreczki foliowe i plastik, zgniecione butelki plastikowe, pojemniki po produktach mlecznych, kartony papierowe zawierające folię metalową, torby i worki papierowe. Nie wrzucamy: opakowań po niebezpiecznych środkach chemicznych, lekarstwach, strzykawek, styropianu, pianki budowlanej, folii budowlanej, worków po cemencie i zaprawach, tapet, tapicerki, zużytych torebek z herbaty, artykułów higienicznych.

Frakcja mokra. To pozostała część śmieci zbieranych dotychczas do jednego, wspólnego worka. Do opakowania wrzucamy: odpady komunalne niepodlegające segregacji, ceramikę, porcelanę, artykuły higieniczne, brudne odpady z folii i plastików oraz zatłuszczoną makulaturę. Nie wrzucamy: odpadów, które można poddać segregacji, przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów zielonych - np. skoszonej trawy, liści i gałęzi.

Szkło opakowaniowe. Do worka lub pojemnika można wrzucić: słoiki bez nakrętek, uszczelek i zacisków, butelki bez kapsli, inne opakowania po artykułach spożywczych. W każdym przypadku muszą być puste, ale nie trzeba z nich ściągać etykietek (podobnie jak w przypadku butelek plastikowych). Nie wrzucamy: żarówek i świetlówek, termometrów, zniczy, szkła żaroodpornego, doniczek, talerzy, figurek, porcelany, szyb okiennych i samochodowych.

Odpowiednio posegregowane odpady niebędące frakcją mokrą i suchą można oddać bezpłatnie do dwóch punktów selektywnej zbiórki - przy ul. Ciepłowniczej 11 oraz Sikorskiego 428. Właściciel nieruchomości będzie musiał okazać dokument potwierdzający zameldowanie w Rzeszowie lub kopię deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Nowe opłaty

Zabudowa wielorodzinna
- 1 osoba - 10/15 zł (śmieci posegregowane / śmieci nieposegregowane)
- 2 osoby - 18/27 zł
- 3 osoby - 26/39 zł
- 4 osoby - 32/48 zł
- więcej - 38/57 zł

Zabudowa jednorodzinna
- 1-2 osoby - 30/45 zł (śmieci posegregowane / śmieci nieposegregowane)
- 3-4 osoby - 46/69 zł
- więcej - 60/90 zł

Dodatkowych informacji na temat nowego systemu zbiórki odpadów udzielają pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa pod numerem telefonu 177 88 99 00. Można je znaleźć także na stronie internetowej urzędu, w biuletynie publicznym (www.bip.erzeszow.pl). Lada dzień miasto rozpocznie kolportaż ponad 50 tysięcy ulotek informacyjnych. Specjalne dyżury dla mieszkańców zostaną uruchomione w punktach informacyjnych oraz wydziałach urzędu w centrach handlowych Nowy Świat i Millenium Hall oraz w hipermarketach Real i E. Leclerc. Tutaj będzie można złożyć także deklaracje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24