Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC samokontroli piersi

Katarzyna Szczyrek
- Samokontrolę wykonujmy tak, jak pokazuje ta ulotka, raz w miesiącu do 5 dni po zakończeniu krwawienia miesięcznego, a po menopauzie najlepiej w stałym dniu, na początku każdego miesiąca - mówi lek. med. Edward Piotrowski.
- Samokontrolę wykonujmy tak, jak pokazuje ta ulotka, raz w miesiącu do 5 dni po zakończeniu krwawienia miesięcznego, a po menopauzie najlepiej w stałym dniu, na początku każdego miesiąca - mówi lek. med. Edward Piotrowski. fot. Dariusz Danek
Radzimy, w jaki sposób sama możesz się zbadać. Powinnaś to robić raz w miesiącu

Rak piersi wciąż zajmuje czołowe miejsce wśród zachorowań na nowotwory u kobiet. Pamiętajmy jednak, że wcześnie wykryty, jest całkowicie uleczalny. A nie każdy guz okazuje się być rakiem.

- Wszystkie kobiety po 20 roku życia, aż do późnej starości, powinny systematycznie raz w miesiącu badać piersi. Tylko w ten sposób można zawczasu wykryć wszelkie zmiany chorobowe, niekoniecznie o charakterze nowotworowym - mówi lek. med. Edward Piotrowski, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego "Medyk".

Co każda kobieta wiedzieć powinna

Aby mieć piękne i co najważniejsze zdrowe piersi, musisz odpowiednio o nie dbać. Wskazane są zimne natryski i lekkie masowanie okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Jednak ćwiczenia zwiększające ukrwienie piersi oraz noszenie odpowiednio dobranych biustonoszy nie wystarczą.

- Kobiety powinny przede wszystkim znać budowę swoich piersi. Ta wiedza jest ogromnie istotna w momencie, gdy zaczynają same je badać. Znając swoją fizjonomię, łatwiej jest przecież zauważyć wszelkie odstępstwa od normy. A tym samym wcześnie wykryć chorobę - tłumaczy Edward Piotrkowski.

Na co zwrócić uwagę?

Samokontrola piersi - krok po kroku

1. Stań przed lustrem. Unieś ręce. Sprawdź, czy nie zmienił się kształt piersi i kolor skóry. Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie. Czy nie nastąpiło wciągnięcie, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawki sutkowej.

2. To samo skontroluj jeszcze raz, opierając dłonie mocno na biodrach.

3. Prawą rękę połóż z tyłu głowy, lewą na prawej piersi. Trzymaj palce płasko i lekko naciskając, zataczaj drobne kółeczka, przesuwając dłoń zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zbadaj całą pierś. W identyczny sposób zbadaj lewą pierś, prawą ręką. W trakcie badania zwróć uwagę, czy nie czujesz guzka lub stwardnienia.

4. Zbadaj brodawkę sutkową. Lekko naciśnij ją kciukiem i palcem wskazującym. Zobacz, czy nie wydobywa się z niej wydzielina surowicza lub zabarwiona krwią.

5. Połóż się. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik pod prawy bark, a prawą rękę włóż pod głowę. Trzymając palce lewej ręki płasko i lekko naciskając, ruchem okrężnym zbadaj prawą pierś, tak jak w punkcie 3. W analogiczny sposób zbadaj lewą pierś, prawą ręką. W trakcie badania zwróć uwagę, czy nie czujesz guzka lub stwardnienia piersi.

6. Na koniec zbadaj stan węzłów chłonnych pod pachą. W pozycji leżącej połóż prawą rękę wzdłuż ciała, a lewą zbadaj pachę. Następnie wykonaj to samo badanie w odwrotnym ułożeniu. Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Niepokojącymi objawami są wszelkie zmiany w wielkości lub kształcie piersi. Poza tym powinnyśmy zwrócić uwagę na pojawienie się zmarszczek, wgłębień, guzków czy zmianę koloru skóry.

Jeżeli zaczniesz odczuwać ból, z brodawki zacznie się wydobywać wydzielina albo wystąpi, chociaż jeden z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

To nie musi być wyrok

Nie każdy wykryty guz jest nowotworem, ale z pewnością każdy wymaga konsultacji lekarskiej.

- Wyczuwane przez kobiety guzowate zmiany, mogą mieć równie dobrze łagodny charakter. Niekiedy pacjentki mylą z rakiem włókniaki, tłuszczaki czy torbiele - wyjaśnia Piotrkowski.

Niewątpliwie lepiej skonsultować się z lekarzem, który dokona oceny zmiany chorobowej i podejmie odpowiednie kroki. Na ogół pacjentki do 40. roku życia, kierowane są na badanie USG, a po 40-tce na mammografię.

Niekiedy dla potwierdzenia diagnozy, wykonuje się punkcję cienkoigłową, polegającą na pobraniu materiału z guza i na tej podstawie lekarz dokonuje rozeznania.

Przyczyny występowania raka sutka

Zagrożenie chorobą wzrasta wraz z wiekiem i nasila się szczególnie po menopauzie. Osoby, u których w rodzinie (matka, siostra) wystąpił nowotwór, jak i te, u których przed 11. rokiem życia wystąpiła miesiączka, powinny badać się częściej. Uważa się też, że preparaty antykoncepcyjne, które zawierają progesteron i estrogeny, mają wpływ na powstanie nowotworu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24