Abolicja ZUS wchodzi 15 stycznia 2013 roku [ważne pytania i odpowiedzi]

Agnieszka Domka-Rybka agnieszka.domka@pomorska.pl
Iwona Puzowska o abolicji ZUS: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Iwona Puzowska o abolicji ZUS: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Jarosław Pruss
Od 15 stycznia przedsiębiorcy mogą składać w ZUS wnioski o abolicję zaległości w płaceniu składek za lata 1999 - 2009.

Ustawa jest powszechna, więc skorzystają nawet ci, którzy celowo naciągali tę instytucję. Jeśli wobec przedsiębiorców już wszczęto egzekucje, np. mają zajęte hipoteki, wynagrodzenia czy emerytury - zostaną zawieszone.

Abolicja ZUS już od jutra!

We wtorek, 15 stycznia, wchodzi w życie oczekiwana przez firmy od lat ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Zwana jest potocznie tzw. ustawą abolicyjną.

Podczas czwartkowego dyżuru, na który zaprosiliśmy Iwonę Puzowską, _naczelnika Wydziału Realizacji Dochodów w Oddziale ZUS w Bydgoszczy, _nie milkły telefony.
Dzwonili do nas przedsiębiorcy nie tylko z naszego regionu, ale z całego kraju. Sprawa dotyczy pół miliona polskich firm. Zgodnie z obietnicą, prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi.

- Syn prowadził działalność od 1997 do 1999 roku, potem firma zbankrutowała. To był biznes trzech wspólników z wieloosobowym zarządem, syn był prezesem. Do dziś są zaległości w ZUS. Czy obejmie go abolicja?
Maria z Bydgoszczy
I.P.: Niestety, nie. Gdyby syn płacił ZUS tylko za siebie, jako wspólnik jednoosobowej spółki z o. o., mógłby złożyć wniosek o umorzenie zaległości za 1999 rok. W tym przypadku było jednak trzech wspólników spółki z o. o., więc nie podlega to abolicji, ponieważ syn nie opłacał składek ZUS sam za siebie, jako osoba prowadząca działalność.

- Jako jednoosobowa firma prowadziłem usługi transportowe. Mam zaległości w ZUS za lata 2005 - 2007. Zostaną umorzone?
Jan z Ciechocinka
I.P.: - W tej sytuacji sprawa jest jasna, te lata, jak najbardziej, obejmuje abolicja. Trzeba złożyć wniosek, od 15 stycznia będzie on dostępny na stronie www.zus.pl oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych ZUS. Wystarczy wniosek, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej. Jeśli nie, trzeba to szybko zrobić. W tym przypadku potrzebne są jeszcze dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej o pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami.

- Mam firmę i zdarzały mi się problemy z płaceniem składek ZUS i podatków do urzędu skarbowego, mam zaległości z 2010 roku. Czytałem, że wchodzi w życie tak zwana ustawa abolicyjna. Komu ulży, mam szansę z niej skorzystać?
Marian z Opola
I.P.: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Czyli są to osoby prowadzące firmy na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych ustaw, twórcy, artyści, uprawiający wolne zawody, wspólnicy jednoosobowej spółki z o. o. , jawnej partnerskiej, komandytowej. Ustawa jest powszechna, obejmie więc zarówno tych, którzy nie płacili składek z powodu niejasnych przepisów, jak i celowo. 2010 roku, niestety, nie dotyczy. Ponadto umorzone zostaną tylko składki ZUS, czyli nie ma to nic wspólnego z zaległościami w urzędzie skarbowym. Je trzeba zapłacić.

- Prowadziłem działalność gospodarczą w latach 2004-2005, którą zawiesiłem, co skończyło się długiem w ZUS. Podpisałem ugodę, na podstawie której ubezpieczyciel rozłożył mi zaległość na raty, część już spłaciłem. Sądzę, że obejmie mnie abolicja. Czy państwo odda mi pieniądze, które już wydałem?
Eugeniusz z Wałbrzycha
I.P.: - Można złożyć wniosek, co oznacza, że układ ratalny zostanie zweryfikowany i jeżeli dotyczy tylko składek, które podlegają umorzeniu, to jego realizacja będzie zawieszona.Oznacza to, że już nie trzeba będzie dłużej płacić rat. O zwrocie tych zapłaconych nie ma jednak mowy. Dodam przy okazji, że formalnie można w Polsce zawieszać działalność od marca 2009 roku.

- Miałem dług w ZUS w latach 2001 - 2008, mam w związku tym egzekucję, a konkretnie zajętą hipotekę. Na jakich zasadach dotyczy mnie nowe prawo?
Czesława z powiatu inowrocławskiego
I.P.: - Obejmie panią abolicja. Proponuję, by już 15 stycznia złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS, wtedy egzekucja zostanie zawieszona. Po wydaniu decyzji o umorzeniu należności, ZUS również wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. ZUS ma czas do dwóch miesięcy na wydanie decyzji w tej sprawie.

- Prowadziłam firmę, zatrudniałam jednego pracownika, mam długi w ZUS z 1999 roku, które przeszły do windykacji. W żnińskim oddziale ZUS powiedzieli mi, że, gdy już sprawę prowadzi windykacja, nie można skorzystać z abolicji. Tak?
Janina z Barcina
I.P. Nieprawda, można skorzystać z abolicji. Gdy złoży pani wniosek, egzekucja zostanie zawieszona. Jednak umorzenie składek nie dotyczy składek za pracowników, za nich trzeba zapłacić. Ustawa zakłada, że długi po 28 lutego 2009 roku powinny być zapłacone w czasie 12 miesięcy y od uprawomocnienia się decyzji o warunkach abolicji. Układu ratalnego nie można zawrzeć na należności pracownicze.

- Mam zaległości za składki w ZUS, których nie płaciłem w latach 2005-2011. Na jakich zasadach mogę skorzystać z abolicji?
Ryszard z Grudziądza
J.P.: - W tym przypadku obejmie ona zaległości od 2005 do 2009 roku. Za pozostałem dwa lata, czyli od marca 2009 do 2011 roku trzeba opłacić składki.
Jeśli kwota jest zbyt duża i nie da pan rady oddać pieniędzy przez 12 miesięcy, jak wymaga ustawodawca, można wystąpić do ZUS o układ ratalny tylko na składki pana, jako osoby prowadzącej działalność.

- Z powodu długów męża, który prowadził firmę od 2000-2004 roku, a już nie żyje, ZUS zajął mi emeryturę, w efekcie mam na życie tylko 498 zł. Czy jako spadkobierca jego zaległości również mogę liczyć na abolicję?
Janina z Warszawy
J.P. Abolicja dotyczy również spadkobierców dłużników. Może więc pani wystąpić do ZUS z wnioskiem o umorzenie. Emerytura zostanie "uwolniona", czyli egzekucja zawieszona w związku ze złożonym wnioskiem.

- Czy to prawda, że okres, który obejmie abolicja nie będzie liczył się do emerytury i stażu pracy?
Jacek z Białegostoku
J.P. - Rzeczywiście tak jest.

- Pracowałem na etacie i, by dorobić, prowadziłem firmę w latach 2006 - 2008. Nie płaciłem jednak składki zdrowotnej, bo myślałem, że nie muszę. W 2010 roku ZUS przysłał mi pismo, że mam długi. Obejmie mnie abolicja?
Wojciech z Kielc
J.P. - Choć abolicja obejmuje okres, w którym prowadził pan firmę, niestety, nie dotyczy osób, które z tytułu prowadzonej działalności były zobowiązane do opłacania jedynie składki zdrowotnej. Tylko umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne powoduje abolicję za ten sam okres składek na ubezpieczenie zdrowotne i fundusz pracy.

Konsultacje w Bydgoszczy: Przedsiębiorcy z Kujawsko-Pomorskiego, którym nie udało się dodzwonić podczas dyżuru 10 stycznia, mogą wziąć udział w konsultacjach na temat abolicji, które odbędą się 17 i 18 stycznia, w godz. od 13.00 do 15.00, w Oddziale ZUS w Bydgoszczy przy ul. Św. Trójcy 33 (sala 505). Można również zasięgnąć informacji telefoniczne: 52 341 82 41. 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
badmona

Jestem już poza polskim systemem podatkowym, mam firmę w UK, ale pracuję z Polski. Rocznie daje nam to kilkanaście tysięcy oszczędności. Schemat Pawła Kurnika jest w pełni legalny - działamy w polskim przedstawicielstwie. Dało na to ogromne oszczędności i w zasadzie dzięki temu pojawiła się dodatkowa kasa na rozwój działalności. Wcześniej nie wyglądało to zbyt wesoło.

o
opka0

Miałam problem z płaceniem składek zus, jednak mnie abolicja nie odjęła. Sama musiałam wszystko spłacić. Nie było to łatwe- na początek psychoterapia warszawa, później spore oszczędzanie, aż w końcu udało mi się spłacić cały dług.

S
Szonka

Składki zus aktualne są naprawdę duże. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy nie płacą zusu i czekają na abolicję.

s
stefan123

Wszedłem tam i faktycznie jest za darmo wniosek. Nie zapytałem się bo się boję w sumie.

A
Aniannn

Witam.
Miałam problem z płaceniem składek ZUS ponieważ firma nie prosperowała tak jak powinna i nie było mnie stać na płacenie składek. Mam długo ok100tys. Czy mogę liczyć na umożenie?

_Jacek_

teoretycznie umarzają, ale jak sam zwróciłem się do ZUS, to pojawił sie 1.000 problemów. Nie wiadomo było, kto za co odpowiada, czy na pewno mogę umorzyć swoje składki. Urzędników "ustawili" - dosłownie - Panowie z www.umorzeniaskladekzus.pl. Nie twierdzę, ze jedynie oni potrafią pomóc, ale twierdzę, że warto korzystać z profesjonalistów przy umorzeniu, bo prawdopodobnie, gdybym działał sam, to nie wiem, czy ZUS nie przekonałby mnie, że faktycznie umorzenie nie należy mi się za ten okres._Jacek_

A
Abolicja

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat abolicji składek ZUS? Zapraszam na nasz serwis tematyczny: www.abolicjaskladekzus.pl ! Jeżeli jesteś zainteresowany abolicją, możemy Ci pomóc!

D
Dlaczego nie inny okres?

Ponieważ od marca 2009 weszło formalnie w życie zawieszanie działalności, można więc zawieszać i nie płacić składek. Wcześniej formalnie to nie istniało, więc tym, co zawieszali, potem ZUS kazał płącić zaległę składki z odsetkami, przepisy w tyych latach nie były jednak jednoznaczne, wielu myślało, że nie musi płacić składek, skąd akurat takie lata abolicji

L
Lolipop

Co mam zrobić jak spłaciłem mój dług 5tys. plus odsetki 7tys.= 12tys. czy oddadzą mi kase? . Pytałem się w ZUS to powiedzieli mi że mogę złożyć wniosek to może mi oddadzą a do emerytury zabraknie mi 2 lata to będę musiał zapiepszać na starość.

T
Tomek M

Witam! Dostałem dziś pismo z ZUS ,w którym napisane jest,że mój wniosek zostaje zawieszony do momentu wydania decyzji Unii Europejskiej.Mam zawarty układ ratalny od września 2012 lecz płacąc bieżące składki + układ ratalny ledwo wyrabiam,mam pytanie co się stanie jeżeli przestane teraz płacić raty,czy abolicja jakoś mnie chroni przed egzekucją do momentu wydania decyzji przez Unię Europejską?

p
pomagam

Mozesz złożyć odręczny wniosek, upoważnić też możesz inną osobę. kwestai czy w możesz mieć umorzony dług? Ja to sprawdziłem w linkach do strony dokumneti czy jakoś tak. Zobacz i sprawdx

k
klient123

Zależy za co masz niezapłacone. Ja miałem za siebie rok nieopłaconych składek i za pracowników. Kolega dał mi link do www.dokumenti.pl i tam zapytałem się prawników. Okazało się, że moje mi umorzą a pracowników nie. niestety. Widziałem wyżeli linki do tej strony i w sumie też polecam, zapłacić trzeba, ale nie dużo i szybko odpowiadaja. 

j
jako

no nic z tym nie zrobisz- abolicja obecjmuje długi powstale do 2009 roku

k
kawka

maz dzisiaj tez zlozyl wniosek o abolicje za lata 1999-2006 ale pani w zusie poinformowala go ze trzeba zaplacic skladki zdrowotne za ten okres dlaczego

d
danuśka

Chcę złożyć wniosek o abolicje i w związku z tym mam kilka pytań . Czy można odręcznie napisac wniosek, czy też są specjalne wnioski? Do kiedy można składac w/w wnioski ? Czy może osoba upoważniona złożyć wniosek , gdyż osoba zainteresowna przebywa za granicą ? Jakie załączniki trzeba dołączyć ?
Dziękuję

Dodaj ogłoszenie