Aborcja z zaświadczeniem od psychiatry. Kobiety szukają pomocy u specjalistów

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W Polsce jest przynajmniej kilka szpitali, które w kwestii aborcji respektują zaświadczenia od psychiatrów.
W Polsce jest przynajmniej kilka szpitali, które w kwestii aborcji respektują zaświadczenia od psychiatrów. Mart Production/ Pexels.com
Udostępnij:
Do psychiatrów trafia coraz więcej ciężarnych kobiet z ciężko i nieodwracalnie uszkodzonym płodem. Jeżeli psychiatrzy wydadzą zaświadczenie, że ciąża może zagrażać życiu i zdrowiu kobiety, stanowi to przesłankę do wykonania zabiegu aborcji – uważa prof. Krzysztof Preis. Praktyka pokazuje, że niektórzy lekarze zgadzają się z tym podejściem.

Po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych do gabinetów psychiatrycznych zgłasza się coraz więcej kobiet, które nie chcą donosić ciąży z ciężką lub śmiertelną wadą płodu. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny zanegował przesłankę embriopatologiczną do usuwania ciąży, co oznacza, że kobiety muszą rodzić wbrew swojej woli, nawet gdy płód ma ciężką, nieodwracalną wadę. Jednak część psychiatrów podkreśla, że taka ciąża i poród mogą spowodować nieodwracalne szkody w zdrowiu psychicznym kobiety, a nawet doprowadzić do targnięcia się na swoje życie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z konstytucją. 27 styczniu 2021 r. TK opublikował uzasadnienie do tego wyroku, zamykając kobietom w ciąży z ciężkimi wadami płodu drogę do aborcji.

Co może zrobić kobieta, która chce usunąć ciążę?

Organizacje prokobiece znalazły jednak sposób na przerwanie ciąży z poważną wadą. Jak wskazują, jeżeli ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety, można dokonać aborcji. We wrześniu 2021 warszawska Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny opublikowała przewodnik, w którym czytelniczki mogą zapoznać się z dostępnymi opcjami usunięcia ciąży, a także znajdą namiary na osoby udzielające porad prawnych i lekarzy specjalistów prowadzących konsultacje z ciężarnymi kobietami. Poradnik o dostępie do aborcji znajduje się pod adresem federa.org.pl/aborcja-poradnik.

Warto przeczytać również:

Jak wskazuje organizacja, w przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego, lekarz psychiatra może wystawić opinię czy zaświadczenie o przesłankach do wykonania aborcji. Kobieta potrzebuje także skierowania do szpitala (bez wskazania konkretnej placówki) na oddział patologii ciąży lub ginekologiczno-położniczy. Może je wystawić nawet lekarz prowadzący.

– Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prof. Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Jak wyjaśnia, aby terminacja ciąży była możliwa, kobieta potrzebuje zaświadczenia opatrzonego wnioskami z rozpoznania. Prof. Preis dodaje, że w zeszłym roku kilku lekarzy konsultowało z nim takie dokumenty.

Co powinno zawierać zaświadczenie od psychiatry?

W zaświadczeniu wydanym przez psychiatrę po zbadaniu pacjentki i wystawieniu diagnozy, można przeczytać: „z uwagi na stan psychiczny pacjentki, związany ze stwierdzonym uszkodzeniem płodu, istnieje istotne ryzyko dalszego pogorszenia jej stanu zdrowia, co może zagrażać jej życiu. W związku z powyższym istnieje uzasadnienie dla przerwania ciąży ze wskazań psychiatrycznych – zgodnie z przesłanką wynikającą z ustawy z 7.01.1993 r.”

Warto przeczytać również:

Nawet, gdy lekarz postawi odpowiednią diagnozę, nie wszystkie szpitale wykonują zabiegi aborcji. Niektórzy lekarze powołują się na klauzulę sumienia. Pacjentka musi spotkać się z lekarzem kwalifikującym w wybranej placówce, a ponadto potrzebni są: ginekolog, który podejmie się terminacji ciąży i położna. Jeżeli chociaż jedna z tych osób powoła się na klauzulę sumienia, do aborcji może nie dojść. Jak podkreśla Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, w Polsce jest przynajmniej kilka szpitali, które respektują zaświadczenia od psychiatrów.

Po uprawomocnieniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego aborcji można dokonać w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu bądź innego czynu zabronionego lub kiedy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety. Niechciana ciąża może prowadzić do szybkiego pogorszenia stanu psychicznego, zaburzeń odżywiania, bezsenności i depresji.

Poradnik o dostępie do aborcji dostępny jest pod adresem federa.org.pl/aborcja-poradnik

500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

Wideo

Materiał oryginalny: Aborcja z zaświadczeniem od psychiatry. Kobiety szukają pomocy u specjalistów - Strona Kobiet

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie