NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Abp Józef Michalik chce zakończyć swoją posługę

  Abp Józef Michalik chce zakończyć swoją posługę

  Anna Janik

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Abp Józef Michalik.

  Abp Józef Michalik. ©Archiwum/Łukasz Solski

  Abp Józef Michalik poprosił papieża o nieprzedłużanie jego posługi. To już druga tego typu prośba do biskupa Rzymu. Wiek emerytalny, czyli 75 lat hierarcha osiągnie dopiero w kwietniu przyszłego roku.
  Abp Józef Michalik.

  Abp Józef Michalik. ©Archiwum/Łukasz Solski

  Hierarcha oświadczył, że do podjęcia takiej decyzji zainspirowały go słowa Pana Jezusa skierowane do zmęczonych apostołów "Pójdźcie wy sami osobno, na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco". O swojej prośbie abp Józef Michalik poinformuje wiernych w najbliższą niedzielę. To wtedy kapłani mają odczytać w kościołach diecezji przemyskiej list pasterski. Przemyska kuria umieściła na swojej stronie internetowej taką właśnie informację z poleceniem, by kapłani pobrali plik ze strony "materiały dla księży" lub odebrali go od księży dziekanów.

  Fragmenty listu już wczoraj opublikowała już "Rzeczpospolita", "Gość Niedzielny" oraz media katolickie. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pisze m.in:

  "Ponowiłem prośbę do papieża Franciszka, aby zechciał nie przedłużać czasu mego odejścia z tej odpowiedzialnej misji. (...) Zdaję sobie sprawę z moich osobistych braków, słabości i grzechów i dlatego czasu odejścia na osobność oczekuję jako daru łaski".

  Hierarcha dziękuje za dotychczasową życzliwość i pomoc biskupów, kapłanów i ludzi świeckich. Prosi też wiernych o modlitwę w intencji nowego biskupa archidiecezji, by był "pasterzem według Serca Bożego". To już druga taka prośba arcybiskupa Michalika do papieża. Pierwszą wysłał tuż po swoim złotym jubileuszu święceń kapłańskich w maju 2014 r. Papież wówczas się do niej nie przychylił.

  - Ksiądz arcybiskup wielokrotnie prosił Pana Boga, by pozwolił mu przeżyć tą 50 rocznicę święceń i już wtedy sygnalizował, że będzie chciał złożyć rezygnację z urzędu - mówi jeden z proboszczów diecezji przemyskiej. - Nie sądzę, by było to spowodowane problemami zdrowotnymi lub zmęczeniem. Oczywiście ta posługa jest bardzo wymagająca, ale ks. arcybiskup wielokrotnie udowadniał, jak jest aktywny duszpastersko - zaznacza.  Nie wiadomo kto zostanie nowym metropolitą przemyskim

  O powody takiej decyzji arcybiskupa chcieliśmy zapytać sekretarza i rzecznika diecezji przemyskiej ks. Bartosza Rajnowskiego, ale cały dzień miał wczoraj wyłączony telefon.

  Tego kto mógłby zostać nowym metropolitą przemyskim na razie nie wiadomo. W mediach pojawiają się sugestie, że mógłby to być bp Michał Janocha, pomocniczy biskup warszawski. Mówi się o nim, że ma bardzo dobre kontakty z cerkwią prawosławną, co w Przemyślu ma ogromne znaczenie.

  Niewykluczone też, że zmiany kadrowe nastąpią we wspólnocie obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Jej dotychczasowy metropolita bp Jan Martyniak wiek emerytalny osiągnął już w ubiegłym roku. Wśród jego ewentualnych zastępców wymienia się bp Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza grecko-katolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (53) forum.nowiny24.pl

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO