Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci tych kierunków studiów podkarpackich uczelni nie mają powodów, aby narzekać na zarobki [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Zobacz zestawienie 20 kierunków na podkarpackich uczelniach, których absolwenci zarabiają najwięcej.
Zobacz zestawienie 20 kierunków na podkarpackich uczelniach, których absolwenci zarabiają najwięcej. Norbert Ziętal, Pixabay
Mechatronika to kierunek studiów w podkarpackim, po którym absolwenci zarabiają najwięcej. Tak wynika z najnowszego zestawienia rządowego systemu ELA, czyli Ekonomicznych Losów Absolwentów. Bada on jak szybko pracę i za ile znajdują osoby kończące studia.

System Ekonomicznych Losów Absolwentów, ELA, bada po jakim czasie pracę znajdują osoby kończące studia na danym kierunku oraz za jakie wynagrodzenie. Dzięki niemu można się w szybki sposób dowiedzieć, jak potoczyły się zawodowe losy absolwentów danej uczelni. Ilu spośród nich i jak szybko znalazło pracę, ile zarabiają, czy kontynuują naukę itp.

Są to wiarygodne dane, gdyż danych dostarcza Zakład Ubezpieczeń Społecznych i system POL-on, czyli Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym. Dane zawarte w najnowszym raporcie ELA dotyczą sytuacji osób w pierwszym roku po dyplomie, obejmują zarobki ze wszystkich źródeł, które ma absolwent, a więc nie jest to płaca np. tylko z etatu w jednej firmie. Dane w tegorocznym rankingu dotyczą osób, które kończyły studia w 2018 r.

Podane w rankingu zarobki brutto to mediana. Jest to wartość środkowa, poniżej i powyżej której znajdują płace dokładnie tylu samo studentów.

Zestawienie obejmuje wszystkie polskie uczelnie państwowe, społeczne i prywatne. Wszystkie kierunki, niezależnie od formy kształcenia.

W skali Polski zdecydowanie najlepiej opłacanymi są absolwenci kierunków informatycznych i bioinformatycznych. Najlepiej opłacało się skończyć informatykę stosowaną na Politechnice Warszawskiej. Mediana zarobków absolwentów to 12 197 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że połowa z kończących ten kierunek w 2018 r. otrzymała pierwszą pensję jeszcze wyższą. Średni czas poszukiwania pracy to ok. 10 dni.

Jak wypadają uczelnie podkarpackie? Zdecydowanie słabiej. Nasz regionalny lider, czyli mechatronika I stopnia, 7-semestralna na Uniwersytecie Rzeszowskim, z medianą zarobków 5333,71 zł, znalazła się dopiero na 277. miejscu w Polsce. Choć i tak oferowane zarobki, jak na nasz region, są bardzo dobre.

W pierwszej dziesiątce podkarpackich kierunków najwięcej jest kierunków technicznych. Co nie jest zaskoczeniem. To informatyka, budowa maszyn, inżyniera produkcji. Są dwie niespodzianki. To stacjonarna muzeologia, II stopnia, na Uniwersytecie Rzeszowskim, z medianą zarobków absolwentów na poziomie 4654,69 złotych. Do pierwszej dziesiątki weszła również niestacjonarna filologia angielska, I stopnia, na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Pełne zestawienie na stronie systemu ELA.

Zobacz zestawienie 20 kierunków na podkarpackich uczelniach, których absolwenci zarabiają najwięcej.

Absolwenci tych kierunków studiów podkarpackich uczelni nie ...

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24