NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  AD VOCEM

  JAROMIR KWIATKOWSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Nie czuję się w najmniejszym stopniu adwokatem UPR. Jednakże w imię BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny polemiki, nie czekając na to, jak zareaguje pan Paweł Bała, chciałbym odnieść się do prośby pana Marcina Jurzysty, by jego adwersarz ?podał choć jeden przykład patriotycznej, konstruktywnej działalności członka UPR?. Pan Marcin obawia się, że może to przysporzyć spore trudności politykowi UPR.
  Wbrew tym obawom, jako obserwator sceny politycznej od kilkunastu lat, potrafię wskazać przynajmniej dwa takie przypadki.
  Pierwszy, z pozoru incydentalny, to uchwała lustracyjna z 27 maja 1992 r., której projekt został zgłoszony w Sejmie przez ówczesnego posła Janusza Korwina-Mikke.
  Pomijając jej niedoskonałość oraz późniejszy ciąg wydarzeń (?noc teczek? 4 czerwca 1992 r., zakończona upadkiem rządu Jana Olszewskiego), trzeba stwierdzić, że dzięki niej problem lustracji nie został ?zamieciony pod dywan?. Być może gdyby nie było tej uchwały, nie byłoby później instytucji rzecznika interesu publicznego.
  Drugi, może nawet ważniejszy, to wieloletnia działalność publicystyczna liderów UPR-u, z Korwinem-Mikke i Stanisławem Michalkiewiczem na czele. Zgoda, ci panowie uważają siebie za jedyną ?prawdziwą prawicę?, wręcz za strażników świętego, prawicowego ognia, a taka wyrazistość nie przynosi doraźnych politycznych profitów. Pewnie dlatego adwersarze UPR nazywają ją pogardliwie ?partią felietonistów?. Ja jednak nigdy nie ukrywałem, że szanuję liderów tego ugrupowania właśnie za ową publicystyczną ?pracę u podstaw?. Mają oni niebagatelny udział w otwarciu się wielu Polaków na idee konserwatywne w sferze wartości i liberalne na gruncie gospodarki. Część postulatów, które UPR głosi od lat, przyjęli za swoje konserwatyści z innych ugrupowań. Także z Platformy.
  Tak więc, panie Marcinie, nie byłoby Platformy (przynajmniej w jej obecnym kształcie), gdyby wcześniej nie było UPR-u.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo