Adam Małysz trzeci w PŚ w Kuopio

Janusz Słupek
Adam Małysz wspaniałym drugim skokiem na odległość 127 m, wskoczył na najniższy stopień podium, w rozegranym w fińskim Kuopio kolejnym konkursie PŚ w skokach narciarskich.

Zawody wygrał niespodziewanie Japończyk Takanobu Okabe, a na drugiej pozycji uplasował się Szwajcar Simon Ammann. Po pierwszej serii "Orzeł z Wisły" był dopiero 12. skacząc na odległość 119 m.

Prowadził Fin Harii Olli, który wylądował na 130 metrze, przed swoim kolegą z reprezentacji Kalle Ketituri - 127 m, a na trzeciej pozycji był Japończyk Noriaki Kasai - 124, 5 m.

W serii finałowej pierwsza trójka w trudnych warunkach pogodowych zepsuła swoje skoki i spadła na dalsze miejsca. Pozwoliło to Małyszowi po dwóch latach przerwy wreszcie zająć miejsce na podium, które powinno go jeszcze bardziej zmobilizować do pracy w sezonie olimpijskim.

W konkursie zawiódł lider PŚ, Austriak Gregor Schlierenzauer, który po skokach na 116, 5 m oraz 118 m zajął ostatecznie 10 miejsce. Z pozostałych naszych reprezentantów do serii finałowej awansował tylko Stefan Hula skacząc 108, 5 m, co dało mu 25. miejsce. Odpadł Kamil Stoch, który skoczył tylko 98 m i zajął 45 miejsce.

W drugiej serii Hula skoczył 101 m i został sklasyfikowany na 26. miejscu.
W klasyfikacji generalnej PŚ Adam Małysz zajmuje 18 miejsce (307 pkt). Prowadzi Schlierenzauer (1778) przed Ammannem (1578) i Loitzlem (1300)