Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń (ASF) na Podkarpaciu i w Lubelskiem wciąż groźny. Świętokrzyskie odgrodzi się siatką, by dziki nie przenosiły choroby

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Ogrodzenie z siatki ma mieć około stu kilometrów i izolować województwo świętokrzyskie od podkarpackiego na linii Wisły oraz od północy od Mazowieckiego. A konkretnie sprawić, by dziki z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Mazowsza nie przedostawały się na teren Świętokrzyskiego. Wszystko to ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ostatnio przypadki zachorowań odnotowano między innymi w Tarnobrzegu na Podkarpaciu oraz około Annopola na Lubelszczyźnie.

Afrykański pomór świń to bardzo groźna i zaraźliwa choroba trzody chlewnej, którą przenoszą także dziki. Jeśli w stadzie liczącym nawet kilka tysięcy świń potwierdzony zostanie choćby jeden przypadek zachorowania, wybijane zostaje całe stado, bo powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Znaczna część województwa podkarpackiego , w tym cała północ a także część lubelskiego jest obecnie w strefie czerwonej, a to oznacza bardzo duże zagrożenie wystąpieniem ASF. Na północne Podkarpacie choroba przyniesiona została prawdopodobnie z Lubelskiego, z którym Podkarpacie graniczy. Jedno i drugie województwo - zarówno Podkarpacie jak i Lubelszczyzna sąsiaduje z województwem świętokrzyskim, od którego oddziela naturalna granica na Wiśle. To jednak zbyt mało, bo powstrzymać przeniesienie ASF. Niestety pojawiły się też ogniska w powiecie lipskim więc płot na stanąć też między powiatem lipskim a opatowskim i ostrowieckim.

- Dzisiaj naturalną barierą jest Wisła, ale jak wiemy dziki doskonale pływają i mogą się w każdej chwili przedostać, jeżeli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia – mówi doktor lekarz weterynarii Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Po konsultacjach miedzy Głównym Lekarzem Weterynarii i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym w Kielcach padła propozycja podjęcia konkretnych działań, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia ASF z Podkarpacia i Lubelszczyzny na teren województwa Świętokrzyskiego.

- Powstała taka myśl strategiczna, żeby chronić nie tylko województwo świętokrzyskie, ale kraj. Wspólnie z województwem podkarpackim i lubelskim tworzymy taką linię demarkacyjną, która uniemożliwi przedostawanie się dzików - mówi Bogdan Konopka.

Naturalne bariery (rzeka) nie wystarczą, dlatego już za tydzień rozpoczną się prace przy tworzeniu stukilometrowego ogrodzenia, które oddzieli Świętokrzyskie od Podkarpacia oraz od Lubelskiego. Siatka ustawiona będzie w sąsiedztwie drogi krajowej numer 79 (Kraków-Sandomierz) i dalej oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 777 (Sandomierz – Zawichost) i potem znów w ciągu drogi 79 ( Ożarów-Trałów) na północ aż do granicy z województwem mazowieckim.

Prace mają rozpocząć się 15 września. - Terminy są szybkie po to właśnie, żeby, jak najszybciej odgrodzili możliwość przeniknięcia do województwa świętokrzyskiego innych dzików i zarażenia trzody chlewnej – wyjaśnia Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

Afrykański pomór świń na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie stanowi coraz większy problem. W tym roku w Lubelskiem odnotowano aż 33 ogniska ASF, w Podkarpackiem 6.

Na Podkarpaciu w tym roku zlokalizowano 6 ognisk choroby (przed rokiem żadnego) u trzody chlewnej: 2 w gminie Stary Dzików (powiat lubaczowski) oraz 2 w gminie Adamówka i 2 w gminie Sieniawa (powiat przeworski). Ostatnie dwa ogniska stwierdzono w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 3 i 38 świń, zlokalizowane w gminie Sieniawa. Wynik dodatni uzyskano 17 sierpnia od padłych świń w obu gospodarstwach, które poddane zostały oczyszczaniu i odkażaniu wstępnemu. Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Dziki - 177 przypadków wystąpienia ognisk ASF potwierdzone u 270 dzików (rok temu 55) na terenie sześciu powiatów:

  • Powiat lubaczowski. Chorobę potwierdzono u 63 dzików, w gminach: Narol, Stary Dzików, Cieszanów i Horyniec Zdrój. Łącznie stwierdzono 45 przypadków ASF.
  • Powiat niżański. Odnotowano 46 przypadki (u 70 dzików) na terenie gmin: Krzeszów, Rudnik nad Sanem, Nisko, Ulanów, Harasiuki, Jarocin.
  • Powiat przeworski. W tym roku 38 przypadków (u 61 dzików) na terenie gminy Adamówka.
  • Powiat leżajski. Potwierdzono 23 przypadków (u 32 dzików) na terenie gmin: Nowa Sarzyna, Kuryłówka, Leżajsk.
  • Powiat tarnobrzeski. W tym roku wykryto 25 przypadków (u 42 dzików) w powiecie grodzkim Tarnobrzeg i gminach: Grębów i Nowa Dęba.
  • Powiat jarosławski. W tym roku 2 przypadki u 2 dzików na terenie gminy Laszki.

Jakie podjęto działania? Jak przekazują służby wojewody podkarpackiego, w miejscowości, gdzie wystąpiła choroba u trzody chlewnej Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przeworsku podjął decyzję o uśpieniu wszystkich świń w obszarze zapowietrzonym (miejscowości Adamówka, Krasne, Dobcza) celem zapobieżeniu przenoszenia wirusa ASFV do kolejnych gospodarstw. Działania takie realizowane już były z powodzeniem w 2018 roku w gminie Cieszanów, gdzie po raz pierwszy wystąpi odnotowano ogniska ASF w województwie podkarpackim.

Na terenach, gdzie wystąpiła choroba, wstrzymane zostały polowania zbiorowe, prowadzone są obecnie tylko indywidualne odstrzały sanitarne dzików, wznowione zostały aktywne poszukiwania padłych dzików celem oceny aktualnego stanu epizootycznego na tym terenie z udziałem myśliwych, leśników i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Aktualnie, mając na uwadze mając na uwadze zagrożenie epidemiczne związane z covid-19, działania te w różnych miejscach zostały ograniczone zależnie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Do tego, wzdłuż przebiegu linii kolejowej na granicy powiatów tarnobrzeskiego i mieleckiego wykonano barierę zapachową mającą na celu powstrzymać migrację dzików z części objętej ograniczeniami (powiat tarnobrzeski) do strefy ochronnej (powiat mielecki). Czynności te zostały wykonane już trzykrotnie, by zachować ciągłość środka odstraszającego dziki. - Kolejną barierę zapachową wykonano na niewygrodzonych zintegrowanych przejściach dla zwierząt w ciągu autostrady A4. I tam zostały one powtórzone. Działania te przynoszą zamierzony efekt, planowane są dalsze czynności w tym zakresie - informują służby wojewody.

Obszary ASF na Podkarpaciu

  • Strefa żółta (obszar ochronny): gmina Chłopice, Rokietnica, gmina wiejska i część gminy miejskiej Jarosław w powiecie jarosławskim oraz gmina Medyka, Orły, Stubno, Żurawica i Przemyśl w powiecie przemyskim, gmina Przeworsk, miasto Przeworsk, gminy Gać, Jawornik Polski, Kańczuga, Tryńcza, Zarzecze w powiecie przeworskim, powiat łańcucki, gminy Trzebownisko, Głogów Małopolski – na południe od drogi numer 875, w powiecie rzeszowskim, gminy Dzikowiec, Kolbuszowa, Niwiska i Raniżów w powiecie kolbuszowskim, gminy Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, miasto Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Tuszów Narodowy w powiecie mieleckim.
  • Strefa czerwona (obszar objęty ograniczeniami): powiat stalowowolski, gminy Horyniec Zdrój, Oleszyce, Lubaczów, miasto Lubaczów, Wielkie Oczy i część gminy Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, gminy Laszki, Wiązownica i część gminy Radymno i część gminy Wiązownica w powiecie jarosławskim, gmina Kamień, część gminy Sokołów Małopolski w powiecie rzeszowskim, gminy Cmolas i Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim, gminy Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, miasto Leżajsk, część gminy Leżajsk, część gminy Kuryłówka w powiecie leżajskim, powiat niżański, powiat tarnobrzeski.
  • Strefa niebieska (obszar zagrożenia): gminy Narol, Stary Dzików i część gminy Cieszanów w powiecie lubaczowskim, część gminy Leżajsk, część gminy Kuryłówka w powiecie leżajskim, część gminy Wiązownica w powiecie jarosławskim, gminy Adamówka i Sieniawa w powiecie przeworskim.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afrykański pomór świń (ASF) na Podkarpaciu i w Lubelskiem wciąż groźny. Świętokrzyskie odgrodzi się siatką, by dziki nie przenosiły choroby - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24