Aktorka Teatru Maska Ewa Mrówczyńska nagrodzona

  Aktorka Teatru Maska Ewa Mrówczyńska nagrodzona

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Aktorka Teatru Maska, Ewa Mrówczyńska, została uhonorowana Nagrodą Loży 2012. Nagroda przyznawana jest co roku przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Krakowie, młodemu, zdolnemu aktorowi z regionu.
  Ewa Mrówczyńska

  Ewa Mrówczyńska

  Ewa Mrówczyńska jest absolwentką kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

  Na rzeszowskiej scenie debiutowała bardzo udaną rolą pani Maier w spektaklu "Szpak Fryderyk" w 2009 r. i od tego czasu związana jest z Teatrem "Maska". Stworzyła tu ciekawe kreacje aktorskie w siedmiu spektaklach (m.in. "Gwiazdce pana Andersena", "Pinokiu", "Małej syrence", "Bajce o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi").

  Z zaangażowaniem bierze udział w prowadzonej przez teatr edukacji kulturalnej. Jest pomysłodawczynią warsztatów teatralnych dla najmłodszych, które zostały zorganizowane w Rzeszowie w ramach Europejskiego Stadionu Kultury w 2011 r. Prowadzi także warsztaty teatralne dla nauczycieli i bibliotekarzy, przekazując im wiedzę i praktyczne umiejętności, które mogą wykorzystać w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą.

  Swoje artystyczne pasje Ewa Mrówczyńska realizuje także poza Teatrem "Maska", działając w dwóch stowarzyszeniach (Teatr Poddańczy i RSIA Pełna Kultura) i nieformalnej grupie teatralnej Teatr Bez Rzędów. Występuje w sześciu spektaklach przygotowanych poza teatrem instytucjonalnym (m.in. zrealizowanych przez Teatr Poddańczy "Przemianach" na podstawie opowiadania O. Tokarczuk w reż. H. Mierzejewskej-Mikoszy i " Dwóch godzinach i trzynastu minutach później" na motywach opowiadania G.G. Marqueza oraz zrealizowanych w Teatrze Bez Rzędów spektaklach "Lisia Intryga" ma motywach "Serenady" S. Mrożka, "Ostatnia Niedziela" na motywach. "Garbusa" S. Mrożka i "Ciemnia" na motywach baśni Ch. Perraulta "Sinobrody").
  Ewa Mrówczyńska od kilku lat interesuje się zdobywającym coraz większą popularność w Polsce teatrem dla najmłodszego widza (od 0 do 3 lat). Razem z Honoratą Mierzejewską-Mikosza i Agatą Butwiłowską - artystkami skupionymi w Teatrze Poddańczym - stworzyła dla tej kategorii wiekowej spektakl "W szufladzie", inspirowany włoskim i niemieckim teatrem dla "najnajów". Przedstawienie to, którego tematem przewodnim jest spotkanie z żywiołami, zostało zrealizowane dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. "W szufladzie" jest bardzo pozytywnie odbierane przez widownię i przez krytykę teatralną. Alicja Morawska-Rubczak określiła to przedstawienie jako jedno z najciekawszych przedstawień tego typu w Polsce.

  Spektakl "W szufladzie" prezentowany był na prestiżowych międzynarodowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. w Teatrze Małego Widza w Warszawie, podczas Europejskiego Kongresu Kultury, Międzynarodowego Festiwalu w Bukareszcie, Międzynarodowego Festiwal "Korczak 2010" w Warszawie, Festiwalu "Malta" w Poznaniu). Obecnie Ewa Mrówczyńska wraz z Teatrem Poddańczym pracuje nad kolejnym przedstawieniem dla najmłodszych widzów. Jest także pomysłodawczynią i współorganizatorem Kulturalnej Akademii Bobasa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie